Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Kara dla doktora G. zbyt niska

04.01.2013

Gdyby ten wyrok zapadł kilka lat temu, to całkiem inaczej byłby postrzegany Zbigniew Ziobro w oczach całego społeczeństwa - mówi poseł SP Arkadiusz Mularczyk po wyroku skazującym doktora Mirosława G. za łapówkarstwo.

Stefczyk.info: Czy bardziej należy się cieszyć z tego, że ten wyrok w ogóle zapadł, czy martwić się tym, że jest tak niski?

Arkadiusz Mularczyk: To dobre pytanie. Ta sprawa trwała bardzo długo. Była przedmiotem sporów politycznych. Nie mam większych wątpliwości, że prokuratura po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską zrobiła wszystko, aby te zarzuty wobec doktora G. były zminimalizowane. To była broń polityczna używana przeciwko Zbigniewowi Ziobrze i robiono wszystko, także w mediach, żeby skutki działań Mirosława G. zminimalizować, a jego samego jak najbardziej wybielić. To na pewno miało też znaczenie dla prokuratorów prowadzących sprawę i dla sędziów. Przecież ci prokuratorzy i sędziowie żyją w tym samym środowisku, jak my wszyscy. I czytają, słuchają, a w pewnym momencie z doktora G. zrobiono niemalże ikonę. Ta sprawa była przedmiotem rozgrywki politycznej. I nadal jest. To, że zapadł wyrok sprawy nie zamyka. Na pewno odwoła się i prokuratura i G. i dopiero po wydaniu wyroku prawomocnego będzie można ocenić, czy jego wysokość jest adekwatna. Stanie się to zapewne za kilka miesięcy. 

Sprawy korupcyjne są dla sądu najtrudniejsze, bo sąd musi mieć przekonujące dowody na korupcję. W sytuacji, gdy strony nie są zainteresowane ujawnieniem tej korupcji, ani ten który brał, ani ten który dawał - muszą być inne dowody, taśmy czy nagrania. Zatem sprawa o przestępstwo korupcyjne, w której doszło do skazania jest sukcesem prokuratury. Ale wymierzenie kary w zawieszeniu za wiele przestępstw korupcyjnych, gdzie lekarz uzależnia podjęcie działań medycznych od korzyści majątkowej musi budzić wątpliwości, czy to nie jest kara zbyt niska. Zakładam, w dobrej wierze, że sąd dokonał oceny motywacji doktora G. i widocznie taka karę uznał za odpowiednią. Ja jako obywatel i parlamentarzysta mam wątpliwości, czy przestępstwa korupcyjne powinny być traktowane tak łagodnie. 

Stefczyk.info: Mariusz Kamiński i Zbigniew Ziobro mówią, że wyrok skazujący jest sukcesem, bo dzięki temu uda się obnażyć nieprawdziwość mitu, że IV RP była państwem opresyjnym.

Arkadiusz Mularczyk: Gdyby ten wyrok zapadł kilka lat temu, to całkiem inaczej byłby postrzegany Zbigniew Ziobro w oczach całego społeczeństwa. Na pewno część naszej opinii publicznej przyjęła argumenty tych, którzy atakowali Ziobrę za rzekome przekroczenia uprawnień, nadużycia. Gdyby wyrok zapadł wcześniej, zapewne inna byłaby też ocena tego, co zrobił G. i ocena pracy prokuratury też byłaby inna. Ale wyrok sam w sobie, choć wydany po pięciu latach i nieprawomocny jest o tyle cenny, że pokazuje, że G. nie był człowiekiem kryształowym, skoro sąd będąc pod naciskiem mediów i autorytetów jednak zdecydował się na wydanie wyroku skazującego.

 

Stefczyk.info: Wyrok wyrokiem, ale można się chyba pokusić o ocenę moralną tego, co robił doktor G. Jak by pan podsumował bogatego lekarza, który bierze bez zażenowania pieniądze od niejednokrotnie biedniejszych od niego pacjentów?

Arkadiusz Mularczyk: Takie działania, kiedy lekarz uzależnia leczenie od łapówki są działaniami patologicznymi. Niestety, zdarzają się takie przypadki. To jest chyba jedno z najpoważniejszych przestępstw, kiedy lekarz, który składał przysięgę Hipokratesa, uzależnia ratowanie życia  od wręczenia mu łapówki. Należy jak najgorzej oceniać tego typu lekarzy i mam nadzieję, że ten wyrok podziała otrzeźwiająco na tych, którzy taką działalność prowadzili czy prowadzą. To musi być element wychowawczy, choć chce wierzyć, że łapówkarstwo nie jest już zjawiskiem powszechnym w publicznej służbie zdrowia.

 

Stefczyk.info: Sędzia skazał Mirosława G. jednak w uzasadnieniu wyroku sędzia zdecydowanie potępił działania CBA mówiąc, że go one przerażają. Jak rozumieć słowa: "Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów największego stalinizmu"?

Arkadiusz Mularczyk: Sędzia musi się trzymać przepisów prawa i jeśli mówi, że coś go przeraża, to powinno być to oparte o przepisy prawa. W jakim momencie CBA, czy inne służby złamały prawo. Jeśli nie złamały przepisów, to sąd nie może w ten sposób oceniać ich pracy. Często zdarza się taka sytuacja, że ustnym uzasadnieniu wyroku padają sformułowania, których później, w pisemnym uzasadnieniu nie ma. Być może sędziego poniosły emocje, ale obawiam się, że te sformułowania będą wykorzystywane politycznie.

Stefczyk.info: A co z innymi oskarżeniami wobec doktora G., które dotyczą błędów medycznych przez niego popełnianych?

Arkadiusz Mularczyk: Z tego, co wiem toczą się wobec G. sprawy z prywatnych oskarżeń rodzin osób, które zmarły. To też są bardzo trudne sprawy, bo ekspertami w takich przypadkach są najczęściej koledzy tych lekarzy, których postępowanie dotyczy. Oni się świetnie znają i bardzo trudno uzyskać opinie medyczną, która byłaby przeciwko lekarzowi. W tym przypadku, równie trudnym do udowodnienia, jak w przypadku korupcji wyrok skazujący byłby dużym sukcesem prokuratury.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook