Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Kara dla doktora G. zbyt niska

04.01.2013

Gdyby ten wyrok zapadł kilka lat temu, to całkiem inaczej byłby postrzegany Zbigniew Ziobro w oczach całego społeczeństwa - mówi poseł SP Arkadiusz Mularczyk po wyroku skazującym doktora Mirosława G. za łapówkarstwo.

Stefczyk.info: Czy bardziej należy się cieszyć z tego, że ten wyrok w ogóle zapadł, czy martwić się tym, że jest tak niski?

Arkadiusz Mularczyk: To dobre pytanie. Ta sprawa trwała bardzo długo. Była przedmiotem sporów politycznych. Nie mam większych wątpliwości, że prokuratura po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską zrobiła wszystko, aby te zarzuty wobec doktora G. były zminimalizowane. To była broń polityczna używana przeciwko Zbigniewowi Ziobrze i robiono wszystko, także w mediach, żeby skutki działań Mirosława G. zminimalizować, a jego samego jak najbardziej wybielić. To na pewno miało też znaczenie dla prokuratorów prowadzących sprawę i dla sędziów. Przecież ci prokuratorzy i sędziowie żyją w tym samym środowisku, jak my wszyscy. I czytają, słuchają, a w pewnym momencie z doktora G. zrobiono niemalże ikonę. Ta sprawa była przedmiotem rozgrywki politycznej. I nadal jest. To, że zapadł wyrok sprawy nie zamyka. Na pewno odwoła się i prokuratura i G. i dopiero po wydaniu wyroku prawomocnego będzie można ocenić, czy jego wysokość jest adekwatna. Stanie się to zapewne za kilka miesięcy. 

Sprawy korupcyjne są dla sądu najtrudniejsze, bo sąd musi mieć przekonujące dowody na korupcję. W sytuacji, gdy strony nie są zainteresowane ujawnieniem tej korupcji, ani ten który brał, ani ten który dawał - muszą być inne dowody, taśmy czy nagrania. Zatem sprawa o przestępstwo korupcyjne, w której doszło do skazania jest sukcesem prokuratury. Ale wymierzenie kary w zawieszeniu za wiele przestępstw korupcyjnych, gdzie lekarz uzależnia podjęcie działań medycznych od korzyści majątkowej musi budzić wątpliwości, czy to nie jest kara zbyt niska. Zakładam, w dobrej wierze, że sąd dokonał oceny motywacji doktora G. i widocznie taka karę uznał za odpowiednią. Ja jako obywatel i parlamentarzysta mam wątpliwości, czy przestępstwa korupcyjne powinny być traktowane tak łagodnie. 

Stefczyk.info: Mariusz Kamiński i Zbigniew Ziobro mówią, że wyrok skazujący jest sukcesem, bo dzięki temu uda się obnażyć nieprawdziwość mitu, że IV RP była państwem opresyjnym.

Arkadiusz Mularczyk: Gdyby ten wyrok zapadł kilka lat temu, to całkiem inaczej byłby postrzegany Zbigniew Ziobro w oczach całego społeczeństwa. Na pewno część naszej opinii publicznej przyjęła argumenty tych, którzy atakowali Ziobrę za rzekome przekroczenia uprawnień, nadużycia. Gdyby wyrok zapadł wcześniej, zapewne inna byłaby też ocena tego, co zrobił G. i ocena pracy prokuratury też byłaby inna. Ale wyrok sam w sobie, choć wydany po pięciu latach i nieprawomocny jest o tyle cenny, że pokazuje, że G. nie był człowiekiem kryształowym, skoro sąd będąc pod naciskiem mediów i autorytetów jednak zdecydował się na wydanie wyroku skazującego.

 

Stefczyk.info: Wyrok wyrokiem, ale można się chyba pokusić o ocenę moralną tego, co robił doktor G. Jak by pan podsumował bogatego lekarza, który bierze bez zażenowania pieniądze od niejednokrotnie biedniejszych od niego pacjentów?

Arkadiusz Mularczyk: Takie działania, kiedy lekarz uzależnia leczenie od łapówki są działaniami patologicznymi. Niestety, zdarzają się takie przypadki. To jest chyba jedno z najpoważniejszych przestępstw, kiedy lekarz, który składał przysięgę Hipokratesa, uzależnia ratowanie życia  od wręczenia mu łapówki. Należy jak najgorzej oceniać tego typu lekarzy i mam nadzieję, że ten wyrok podziała otrzeźwiająco na tych, którzy taką działalność prowadzili czy prowadzą. To musi być element wychowawczy, choć chce wierzyć, że łapówkarstwo nie jest już zjawiskiem powszechnym w publicznej służbie zdrowia.

 

Stefczyk.info: Sędzia skazał Mirosława G. jednak w uzasadnieniu wyroku sędzia zdecydowanie potępił działania CBA mówiąc, że go one przerażają. Jak rozumieć słowa: "Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów największego stalinizmu"?

Arkadiusz Mularczyk: Sędzia musi się trzymać przepisów prawa i jeśli mówi, że coś go przeraża, to powinno być to oparte o przepisy prawa. W jakim momencie CBA, czy inne służby złamały prawo. Jeśli nie złamały przepisów, to sąd nie może w ten sposób oceniać ich pracy. Często zdarza się taka sytuacja, że ustnym uzasadnieniu wyroku padają sformułowania, których później, w pisemnym uzasadnieniu nie ma. Być może sędziego poniosły emocje, ale obawiam się, że te sformułowania będą wykorzystywane politycznie.

Stefczyk.info: A co z innymi oskarżeniami wobec doktora G., które dotyczą błędów medycznych przez niego popełnianych?

Arkadiusz Mularczyk: Z tego, co wiem toczą się wobec G. sprawy z prywatnych oskarżeń rodzin osób, które zmarły. To też są bardzo trudne sprawy, bo ekspertami w takich przypadkach są najczęściej koledzy tych lekarzy, których postępowanie dotyczy. Oni się świetnie znają i bardzo trudno uzyskać opinie medyczną, która byłaby przeciwko lekarzowi. W tym przypadku, równie trudnym do udowodnienia, jak w przypadku korupcji wyrok skazujący byłby dużym sukcesem prokuratury.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook