Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Co robi dyplomacja w sprawie niemieckiej Polonii?

31.07.2013

Czy zbliża się czas, że państwo niemieckie do zmiany postawy wobec Polonii można będzie wymusić jedynie zrewidowaniem praw jakie ma w Polsce mniejszość niemiecka? Jak napisał portal internetowy rozgłośni radiowo-telewizyjnej "Deutsche Welle" zasugerował to poseł "Solidarnej Polski" Arkadiusz Mularczyk, który rozmawiał w Berlinie na temat łamania przez stronę niemiecką jej własnych obietnic wsparcia polskich organizacji polonijnych. O rosnącym sporze polsko-niemieckim przy całkowitej bierności polskiej dyplomacji rozmawiamy z posłem Mularczykiem.

STEFCZYK.INFO: Ile dałby pan czasu władzom niemieckim na spełnienie własnych obietnic wsparcia Polonii, zanim wszcząłby pan działania ograniczające prawa Niemców w Polsce?

Arkadiusz Mularczyk: Myślę, że władze niemieckie powinny podjąć wiążące decyzje do wrześniowych wyborów. Przeciąganie tej sprawy na czas po wyborach, to jest przeciąganie sprawy ad calendas greacas. Nie wiadomo jaki będzie rząd, jak długo będzie trwało jego formowanie, wdrażanie się nowych ministrów itd. Rząd Niemiec powinien rozstrzygnąć tę sprawę jeszcze w sierpniu. Są bowiem na stanowiskach urzędnicy, którzy doskonale znają sprawę, np. pan Christopher Bergner, który podpisywał umowę ze strony RFN. Powiedział mi on, że rząd planuje dokonać po wyborach oceny „okrągłego stołu”. Myślę, że Polonia, której jest tu dwa miliony, powinna wiedzieć jakie rząd Angeli Merkel podejmuje działania wobec Polaków.

Skąd wynika takie skandaliczne zachowanie władz Niemiec wobec Polaków tam mieszkających?

To jest polityka pustych gestów wobec rządzących w Polsce, które zasłaniają twardą realpolityk, czy dbanie o własne interesy, o interesy własnego państwa i narodu co skutkuje tym, że nie pozwala na rozwinięcie skrzydeł żadnej mniejszości narodowej w Niemczech. Tak to oceniam, choć chciałbym się mylić. Jednak zdarzenia, które mają miejsce niestety wskazują na to, że mogę mieć rację.

Bo te działania de facto wyglądają na złośliwe.

Po przez realpolityk rozumiem, że Niemcy werbalnie głoszą hasła o porozumieniu i współpracy itd., ale stosują politykę obrony swoich interesów kosztem mniejszości na swoim terytorium, a szczególnie mniejszości polskiej.

Warto przypomnieć, że status mniejszości odebrali Polakom Niemcy za czasów rządów Adolfa Hitlera i trzeba dziś walczyć o przywrócenie tego odebranego nam statusu.  Mam nadzieję, że dzisiejsze władze RFN nie odwołują się do tamtego dziedzictwa.

Niemcy swój brak przekazywania środków Polonii często tłumaczą wewnętrznym konfliktem w niej. Czy będąc w Niemczech odniósł pan wrażenie, że polska mniejszość jest tak skłócona jak to sugerują Niemcy?

Strona niemiecka wykorzystuje naturalne tarcia dwumilionowej społeczności polskiej. Trudno, aby tak duża grupa miała takie same poglądy. W każdym kraju demokratycznym różnorodność poglądów jest normą.

Natomiast jest Konwent Organizacji Polonijnych, który skupia – według moich informacji – 80 procent organizacji polonijnych. One wydelegowały pana Aleksandra Zająca do stworzenia biura (przy niemieckim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – przyp. red.). To jasne, że mogą być inne, mniejsze organizacje polonijne, które mogą być niezadowolone z różnych rzeczy, ale to nie jest powód, aby kontestować stanowisko Konwentu.

Czy ten Konwent – według pana – dobrze pełni swoją rolę? Jest zaangażowany w sprawy mniejszości polskiej?

To raczej nie jest pytanie do mnie, ale raczej do Polonii żyjącej w Niemczech, która prędzej może zauważyć jakieś zaniechania czy zaniedbania. Ale wiem, że Konwent podejmuje pewne działania i próby działania na rzecz Polonii. Biuro i strona internetowa, co obiecywali Niemcy i na co wypłacenie środków zablokowali, więc pewnie działania Konwentu stronie niemieckiej przeszkadzają.

Skąd bierze się bezradność polskiego MSZ? Czy to forma „dobrych relacji” prezentowanych przez rząd Donalda Tuska polegająca na tym, aby ustępować Niemcom we wszystkim?

Tak, to taki styl polskiej dyplomacji prezentowany od kilku lat. Przedkłada się dobre relacji medialne, PR-owskie, propagandowe na realną walkę o polskie interesy, o interesy polskiej mniejszości. Premier Tusk i minister Sikorski zapewniają nas o świetnych relacjach z Berlinem. Ale gdy przyjrzymy się szczegółom, to wcale tak dobrze nie jest. Polskie władze nie walczą, aby nasze relacje były symetryczne, równe, bo to wiązałoby się ze sporem, ze zróżnicowanymi stanowiskami w różnych kwestiach.

Po spotkaniu z panem Bergmanem dowiedziałem się, że kilka dni wcześniej spotkał się z nim ambasador RP Jerzy Margański. Więc pytanie, co Margański robił wcześniej, skoro sprawa niewypłacania przez Niemców pieniędzy dla Polonii trwa już od wielu miesięcy. Co polska dyplomacja robiła wcześniej? Przecież Margański był niedawno opiniowany przez sejmową  komisję spraw zagranicznych i mówił jak ważne są te wszystkie relacje, a będąc w Berlinie zapomniał o tym wszystkim. To też jest przyczynek do tego, aby się zastanowić jacy ludzi wysyłani są na placówki, jaką mamy dyplomację. Czy jadą interesować nasze interesy, czy czyjeś inne? 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Kongres Organizacji Polskich w Niemczech]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook