Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Bodnar nie zostałby wybrany, gdyby nie dyscyplina PO

24.07.2015

„Zofia Romaszewska byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać” - powiedział Arkadiusz Mularczyk, szef klubu parlamentarnego SP.

Stefczyk.info: Czy pan Adam Bodnar będzie dobrym rzecznikiem praw obywatelskich?

Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska: Chciałbym, żeby tak było, bo ten urząd został mu właściwie przypisany na pięć lat. Ja nie głosowałem za panem Adamem Bodnarem, mimo, że go znam. Ale muszę przyznać, że zszokowały mnie jego wypowiedzi na temat akceptacji dla małżeństw homoseksualnych i dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Dziś przez chwilę miałem okazję porozmawiać z nim na sejmowym korytarzu i powiedziałem mu, aby unikał tego typu tematów i nie angażował urzędu w takie sprawy, bo to może spowodować, że ten urząd straci autorytet, jakim obecnie się cieszy.

Czym zatem powinien się zajmować?

Powiedziałem mu także, że jest w Polsce wiele spraw, którymi powinien się zajmować, one generalnie pokrywają się ze skargami do trybunału w Strasburgu. Chodzi o przewlekłości postępowań, prawo do rzetelnego procesu kwestii społecznego zabezpieczenia służb zdrowia. Podobnych tematów jest sporo i tu na pewno jest pole do popisu dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważa pan, że rzeczywiście uda mu się uniknąć w swojej pracy odwołań do tych kwestii światopoglądowych?

Chciałbym, żeby tak było, ale jestem sceptyczny. Obawiam się tego, że pan Adam Bodnar za pół roku, za rok będzie próbował jednak te sprawy forsować na różne sposoby. Bo przecież może skarżyć ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, może organizować różne konferencje, dyskusje. Ten urząd ma naprawdę duże możliwości kreowania pewnych spraw. Wiec obawiam się, że za jakiś czas będzie próbował wrócić w swoje buty. To byłaby zła sytuacja, dlatego trzeba pilnować, żeby pan Adam Bodnar zajmował się sprawami, do których został powołany, a nie na sprawach światopoglądowych, które będą tylko negatywnie wpływały na odbiór działalności w społeczeństwie.

Są osoby, dla których te kwestie są ważne.

Tak, ale ostatnie sondaże i wybory pokazały, że te sprawy są ważne dla dosyć wąskiej grupy osób. Polskie społeczeństwo jednak inne sprawy uważa za istotne i to na nich powinien się skupić pan Adam Bodnar. Mimo, że na niego nie głosowałem, to życzę mu, żeby ten urząd pełnił godnie i w interesie wszystkich Polaków.

A jak pan skomentuje postawienie obok siebie takich kandydatur jak pana Bodnara i pani Zofii Romaszewskiej? Jak wyglądałoby to głosowanie, gdyby nie dyscyplina w klubie PO?

Myślę, że nie doszłoby do wyboru pana Bodnara, przecież nie zwyciężył z jakąś wielką przewagą. Gdyby nie dyscyplina, myślę, że miałby kłopot ze zgromadzeniem tej liczby głosów, która decyduje o wyborze. A jeśli chodzi o zestawienie tych kandydatur - mamy do czynienia z dwójką osób kompetentnych, ale w przypadku pana Bodnara istnieje to zagrożenie, że będzie wykorzystywał swój urząd do jakichś swoich światopoglądowych ekscesów. Natomiast w przypadku pani Zofii Romaszewskiej mamy do czynienia z kimś sprawdzonym, kto w trudnych czasach państwa komunistycznego wykazywał się odwaga, o którą nie było łatwo. Byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać i że jej doświadczenie nie zostanie wykorzystane w pracy dla państwa.

Autorytet Zofii Romaszewskiej podważał dzisiaj z mównicy sejmowej poseł SLD Dariusz Joński, jak pan to ocenia?

To były słowa skandaliczne, poseł Joński jest takim młodym aparatczykiem, który czasami traci kontakt z rzeczywistością. Widać również jego kiepskie przygotowanie historyczne. Powinien się pd takich słów powstrzymać, a pani Romaszewskiej wysłać teraz bukiet czerwonych róż. Jego wypowiedź była niegodna, powinien na nią przeprosić.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook