Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Bodnar nie zostałby wybrany, gdyby nie dyscyplina PO

24.07.2015

„Zofia Romaszewska byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać” - powiedział Arkadiusz Mularczyk, szef klubu parlamentarnego SP.

Stefczyk.info: Czy pan Adam Bodnar będzie dobrym rzecznikiem praw obywatelskich?

Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska: Chciałbym, żeby tak było, bo ten urząd został mu właściwie przypisany na pięć lat. Ja nie głosowałem za panem Adamem Bodnarem, mimo, że go znam. Ale muszę przyznać, że zszokowały mnie jego wypowiedzi na temat akceptacji dla małżeństw homoseksualnych i dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Dziś przez chwilę miałem okazję porozmawiać z nim na sejmowym korytarzu i powiedziałem mu, aby unikał tego typu tematów i nie angażował urzędu w takie sprawy, bo to może spowodować, że ten urząd straci autorytet, jakim obecnie się cieszy.

Czym zatem powinien się zajmować?

Powiedziałem mu także, że jest w Polsce wiele spraw, którymi powinien się zajmować, one generalnie pokrywają się ze skargami do trybunału w Strasburgu. Chodzi o przewlekłości postępowań, prawo do rzetelnego procesu kwestii społecznego zabezpieczenia służb zdrowia. Podobnych tematów jest sporo i tu na pewno jest pole do popisu dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważa pan, że rzeczywiście uda mu się uniknąć w swojej pracy odwołań do tych kwestii światopoglądowych?

Chciałbym, żeby tak było, ale jestem sceptyczny. Obawiam się tego, że pan Adam Bodnar za pół roku, za rok będzie próbował jednak te sprawy forsować na różne sposoby. Bo przecież może skarżyć ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, może organizować różne konferencje, dyskusje. Ten urząd ma naprawdę duże możliwości kreowania pewnych spraw. Wiec obawiam się, że za jakiś czas będzie próbował wrócić w swoje buty. To byłaby zła sytuacja, dlatego trzeba pilnować, żeby pan Adam Bodnar zajmował się sprawami, do których został powołany, a nie na sprawach światopoglądowych, które będą tylko negatywnie wpływały na odbiór działalności w społeczeństwie.

Są osoby, dla których te kwestie są ważne.

Tak, ale ostatnie sondaże i wybory pokazały, że te sprawy są ważne dla dosyć wąskiej grupy osób. Polskie społeczeństwo jednak inne sprawy uważa za istotne i to na nich powinien się skupić pan Adam Bodnar. Mimo, że na niego nie głosowałem, to życzę mu, żeby ten urząd pełnił godnie i w interesie wszystkich Polaków.

A jak pan skomentuje postawienie obok siebie takich kandydatur jak pana Bodnara i pani Zofii Romaszewskiej? Jak wyglądałoby to głosowanie, gdyby nie dyscyplina w klubie PO?

Myślę, że nie doszłoby do wyboru pana Bodnara, przecież nie zwyciężył z jakąś wielką przewagą. Gdyby nie dyscyplina, myślę, że miałby kłopot ze zgromadzeniem tej liczby głosów, która decyduje o wyborze. A jeśli chodzi o zestawienie tych kandydatur - mamy do czynienia z dwójką osób kompetentnych, ale w przypadku pana Bodnara istnieje to zagrożenie, że będzie wykorzystywał swój urząd do jakichś swoich światopoglądowych ekscesów. Natomiast w przypadku pani Zofii Romaszewskiej mamy do czynienia z kimś sprawdzonym, kto w trudnych czasach państwa komunistycznego wykazywał się odwaga, o którą nie było łatwo. Byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać i że jej doświadczenie nie zostanie wykorzystane w pracy dla państwa.

Autorytet Zofii Romaszewskiej podważał dzisiaj z mównicy sejmowej poseł SLD Dariusz Joński, jak pan to ocenia?

To były słowa skandaliczne, poseł Joński jest takim młodym aparatczykiem, który czasami traci kontakt z rzeczywistością. Widać również jego kiepskie przygotowanie historyczne. Powinien się pd takich słów powstrzymać, a pani Romaszewskiej wysłać teraz bukiet czerwonych róż. Jego wypowiedź była niegodna, powinien na nią przeprosić.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook