Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mularczyk: Bodnar nie zostałby wybrany, gdyby nie dyscyplina PO

24.07.2015

„Zofia Romaszewska byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać” - powiedział Arkadiusz Mularczyk, szef klubu parlamentarnego SP.

Stefczyk.info: Czy pan Adam Bodnar będzie dobrym rzecznikiem praw obywatelskich?

Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska: Chciałbym, żeby tak było, bo ten urząd został mu właściwie przypisany na pięć lat. Ja nie głosowałem za panem Adamem Bodnarem, mimo, że go znam. Ale muszę przyznać, że zszokowały mnie jego wypowiedzi na temat akceptacji dla małżeństw homoseksualnych i dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Dziś przez chwilę miałem okazję porozmawiać z nim na sejmowym korytarzu i powiedziałem mu, aby unikał tego typu tematów i nie angażował urzędu w takie sprawy, bo to może spowodować, że ten urząd straci autorytet, jakim obecnie się cieszy.

Czym zatem powinien się zajmować?

Powiedziałem mu także, że jest w Polsce wiele spraw, którymi powinien się zajmować, one generalnie pokrywają się ze skargami do trybunału w Strasburgu. Chodzi o przewlekłości postępowań, prawo do rzetelnego procesu kwestii społecznego zabezpieczenia służb zdrowia. Podobnych tematów jest sporo i tu na pewno jest pole do popisu dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważa pan, że rzeczywiście uda mu się uniknąć w swojej pracy odwołań do tych kwestii światopoglądowych?

Chciałbym, żeby tak było, ale jestem sceptyczny. Obawiam się tego, że pan Adam Bodnar za pół roku, za rok będzie próbował jednak te sprawy forsować na różne sposoby. Bo przecież może skarżyć ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, może organizować różne konferencje, dyskusje. Ten urząd ma naprawdę duże możliwości kreowania pewnych spraw. Wiec obawiam się, że za jakiś czas będzie próbował wrócić w swoje buty. To byłaby zła sytuacja, dlatego trzeba pilnować, żeby pan Adam Bodnar zajmował się sprawami, do których został powołany, a nie na sprawach światopoglądowych, które będą tylko negatywnie wpływały na odbiór działalności w społeczeństwie.

Są osoby, dla których te kwestie są ważne.

Tak, ale ostatnie sondaże i wybory pokazały, że te sprawy są ważne dla dosyć wąskiej grupy osób. Polskie społeczeństwo jednak inne sprawy uważa za istotne i to na nich powinien się skupić pan Adam Bodnar. Mimo, że na niego nie głosowałem, to życzę mu, żeby ten urząd pełnił godnie i w interesie wszystkich Polaków.

A jak pan skomentuje postawienie obok siebie takich kandydatur jak pana Bodnara i pani Zofii Romaszewskiej? Jak wyglądałoby to głosowanie, gdyby nie dyscyplina w klubie PO?

Myślę, że nie doszłoby do wyboru pana Bodnara, przecież nie zwyciężył z jakąś wielką przewagą. Gdyby nie dyscyplina, myślę, że miałby kłopot ze zgromadzeniem tej liczby głosów, która decyduje o wyborze. A jeśli chodzi o zestawienie tych kandydatur - mamy do czynienia z dwójką osób kompetentnych, ale w przypadku pana Bodnara istnieje to zagrożenie, że będzie wykorzystywał swój urząd do jakichś swoich światopoglądowych ekscesów. Natomiast w przypadku pani Zofii Romaszewskiej mamy do czynienia z kimś sprawdzonym, kto w trudnych czasach państwa komunistycznego wykazywał się odwaga, o którą nie było łatwo. Byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać i że jej doświadczenie nie zostanie wykorzystane w pracy dla państwa.

Autorytet Zofii Romaszewskiej podważał dzisiaj z mównicy sejmowej poseł SLD Dariusz Joński, jak pan to ocenia?

To były słowa skandaliczne, poseł Joński jest takim młodym aparatczykiem, który czasami traci kontakt z rzeczywistością. Widać również jego kiepskie przygotowanie historyczne. Powinien się pd takich słów powstrzymać, a pani Romaszewskiej wysłać teraz bukiet czerwonych róż. Jego wypowiedź była niegodna, powinien na nią przeprosić.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook