Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Bodnar nie zostałby wybrany, gdyby nie dyscyplina PO

24.07.2015

„Zofia Romaszewska byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać” - powiedział Arkadiusz Mularczyk, szef klubu parlamentarnego SP.

Stefczyk.info: Czy pan Adam Bodnar będzie dobrym rzecznikiem praw obywatelskich?

Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska: Chciałbym, żeby tak było, bo ten urząd został mu właściwie przypisany na pięć lat. Ja nie głosowałem za panem Adamem Bodnarem, mimo, że go znam. Ale muszę przyznać, że zszokowały mnie jego wypowiedzi na temat akceptacji dla małżeństw homoseksualnych i dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Dziś przez chwilę miałem okazję porozmawiać z nim na sejmowym korytarzu i powiedziałem mu, aby unikał tego typu tematów i nie angażował urzędu w takie sprawy, bo to może spowodować, że ten urząd straci autorytet, jakim obecnie się cieszy.

Czym zatem powinien się zajmować?

Powiedziałem mu także, że jest w Polsce wiele spraw, którymi powinien się zajmować, one generalnie pokrywają się ze skargami do trybunału w Strasburgu. Chodzi o przewlekłości postępowań, prawo do rzetelnego procesu kwestii społecznego zabezpieczenia służb zdrowia. Podobnych tematów jest sporo i tu na pewno jest pole do popisu dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważa pan, że rzeczywiście uda mu się uniknąć w swojej pracy odwołań do tych kwestii światopoglądowych?

Chciałbym, żeby tak było, ale jestem sceptyczny. Obawiam się tego, że pan Adam Bodnar za pół roku, za rok będzie próbował jednak te sprawy forsować na różne sposoby. Bo przecież może skarżyć ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, może organizować różne konferencje, dyskusje. Ten urząd ma naprawdę duże możliwości kreowania pewnych spraw. Wiec obawiam się, że za jakiś czas będzie próbował wrócić w swoje buty. To byłaby zła sytuacja, dlatego trzeba pilnować, żeby pan Adam Bodnar zajmował się sprawami, do których został powołany, a nie na sprawach światopoglądowych, które będą tylko negatywnie wpływały na odbiór działalności w społeczeństwie.

Są osoby, dla których te kwestie są ważne.

Tak, ale ostatnie sondaże i wybory pokazały, że te sprawy są ważne dla dosyć wąskiej grupy osób. Polskie społeczeństwo jednak inne sprawy uważa za istotne i to na nich powinien się skupić pan Adam Bodnar. Mimo, że na niego nie głosowałem, to życzę mu, żeby ten urząd pełnił godnie i w interesie wszystkich Polaków.

A jak pan skomentuje postawienie obok siebie takich kandydatur jak pana Bodnara i pani Zofii Romaszewskiej? Jak wyglądałoby to głosowanie, gdyby nie dyscyplina w klubie PO?

Myślę, że nie doszłoby do wyboru pana Bodnara, przecież nie zwyciężył z jakąś wielką przewagą. Gdyby nie dyscyplina, myślę, że miałby kłopot ze zgromadzeniem tej liczby głosów, która decyduje o wyborze. A jeśli chodzi o zestawienie tych kandydatur - mamy do czynienia z dwójką osób kompetentnych, ale w przypadku pana Bodnara istnieje to zagrożenie, że będzie wykorzystywał swój urząd do jakichś swoich światopoglądowych ekscesów. Natomiast w przypadku pani Zofii Romaszewskiej mamy do czynienia z kimś sprawdzonym, kto w trudnych czasach państwa komunistycznego wykazywał się odwaga, o którą nie było łatwo. Byłaby znakomitym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, szkoda, że nie udało się jej wybrać i że jej doświadczenie nie zostanie wykorzystane w pracy dla państwa.

Autorytet Zofii Romaszewskiej podważał dzisiaj z mównicy sejmowej poseł SLD Dariusz Joński, jak pan to ocenia?

To były słowa skandaliczne, poseł Joński jest takim młodym aparatczykiem, który czasami traci kontakt z rzeczywistością. Widać również jego kiepskie przygotowanie historyczne. Powinien się pd takich słów powstrzymać, a pani Romaszewskiej wysłać teraz bukiet czerwonych róż. Jego wypowiedź była niegodna, powinien na nią przeprosić.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook