Jedynie prawda jest ciekawa


Mularaczyk: prokuratura nie ima się Palikota

29.12.2011

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych przez posła Janusza Palikota i działania na szkodę spółki Jabłonna z powodu, jak to określono "braku znamion czynu zabronionego". W ocenie prokuratora, Januszowi Palikotowi można przypisać co najwyżej nieumyślną formę winy – niedbalstwo. O komentarz w tej sprawie dla portalu Stefczyk.info poprosiliśmy Arkadiusza Mularczyka, szefa Klubu Parlamentarnego "Solidarna Polska".

Trudno w sposób stuprocentowy komentować decyzję prokuratury, bo nie znamy wszystkich przesłanek, którymi ona się kierowała. Ale faktycznie można odnieść wrażenie, że prokuratura nie ima się Janusza Palikota. Pamiętamy wszyscy sprawę tajemniczego finansowania przez emerytów, rencistów i studentów kampanii Janusza Palikota do parlamentu - ta sprawa również była badana przez prokuraturę i również została umorzona, co musiało budzić zdumienie, że biedni emeryci i renciści sponsorowali milionera Janusza Palikota. Również w obecnej sprawie musi budzić zdziwienie, że tak precyzyjny polityk jakim jest Janusz Palikot, biznesmen, przedsiębiorca, milioner, bogacz, myli się jeśli chodzi o swój majątek.

Dlatego raczej widziałbym tutaj mimo wszystko swego rodzaju asekuranctwo prokuratury, która nie chce być oskarżana przez Palikota, czy jego formację polityczną, że działa tu politycznie, instrumentalnie, że jest wykorzystywana do walki politycznej. Raczej widziałbym tutaj strach prokuratorów, którzy boją się być oskarżeni przez Palikota. To bardzo niedobra sytuacja, bo ona powoduje nierówne traktowanie obywateli przez prokuraturę, bo przypuszczam, że dziewięciu na dziesięciu Polaków, którzy popełniliby podobnego rodzaju czyn, nie byliby tak łagodnie potraktowani przez organy ścigania. Strach i oportunizm prokuratury powoduje, że boją się oni oskarżeń ze strony polityka, który jak wiemy pokazał już, że potrafi oskarżać i śp. Prezydenta i szargać najbardziej wartościowe dla Polaków symbole i znaki, jakim jest znak krzyża, tu, np. w parlamencie.


- A czy zasadne jest domniemanie, że zarówno lipcowa decyzja o wszczęciu postępowania, jak i dzisiejsza o jego umorzeniu może wiązać się z sytuacją polityczną Janusza Palikota - wówczas był zagrożeniem dla rządzącej formacji, teraz jest potencjalnym sprzymierzeńcem?

Tego nie można wykluczyć, bo pamiętajmy, że większość nominacji w prokuraturze, tych awansów w strukturze prokuratury miała miejsce za rządów Platformy, za rządów ministra Ćwiąkalskiego później Czumy. Olbrzymie wpływy ma tam przecież także pan Zalewski, który jak niesie wieść gminna czy medialna, był człowiekiem Schetyny. Dlatego można podejrzewać, że Platforma zachowała tam pewne wpływy w jednostkach nadrzędnych prokuratury i w takich sprawach o charakterze okołopolitycznych te wpływy są wykorzystywane.

- Czy to oznacza, że Janusz Palikot cieszy się w naszym kraju statusem "świętej krowy"?

Nie tylko Janusz Palikot, takich osób jest znacznie więcej w naszym kraju. Janusz Palikot jest tylko przykładem. Znamy bardzo znanego przedsiębiorcę, biznesmena, który był oskarżony przez prokuraturę, a w trakcie tego oskarżenia Sejm dokonał zmiany przepisów, eliminując jeden z przepisów w kodeksie karnym, czy kodeksie spółek handlowych, z którego ten przedsiębiorca był oskarżony. Tak że takich osób, które korzystają ze swoistego immunitetu, nietykalności w naszym kraju jest spora grupa, niestety.

not. zrk
[fot. www.ruchpalikota.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook