Jedynie prawda jest ciekawa

Mularaczyk: prokuratura nie ima się Palikota

29.12.2011

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych przez posła Janusza Palikota i działania na szkodę spółki Jabłonna z powodu, jak to określono "braku znamion czynu zabronionego". W ocenie prokuratora, Januszowi Palikotowi można przypisać co najwyżej nieumyślną formę winy – niedbalstwo. O komentarz w tej sprawie dla portalu Stefczyk.info poprosiliśmy Arkadiusza Mularczyka, szefa Klubu Parlamentarnego "Solidarna Polska".

Trudno w sposób stuprocentowy komentować decyzję prokuratury, bo nie znamy wszystkich przesłanek, którymi ona się kierowała. Ale faktycznie można odnieść wrażenie, że prokuratura nie ima się Janusza Palikota. Pamiętamy wszyscy sprawę tajemniczego finansowania przez emerytów, rencistów i studentów kampanii Janusza Palikota do parlamentu - ta sprawa również była badana przez prokuraturę i również została umorzona, co musiało budzić zdumienie, że biedni emeryci i renciści sponsorowali milionera Janusza Palikota. Również w obecnej sprawie musi budzić zdziwienie, że tak precyzyjny polityk jakim jest Janusz Palikot, biznesmen, przedsiębiorca, milioner, bogacz, myli się jeśli chodzi o swój majątek.

Dlatego raczej widziałbym tutaj mimo wszystko swego rodzaju asekuranctwo prokuratury, która nie chce być oskarżana przez Palikota, czy jego formację polityczną, że działa tu politycznie, instrumentalnie, że jest wykorzystywana do walki politycznej. Raczej widziałbym tutaj strach prokuratorów, którzy boją się być oskarżeni przez Palikota. To bardzo niedobra sytuacja, bo ona powoduje nierówne traktowanie obywateli przez prokuraturę, bo przypuszczam, że dziewięciu na dziesięciu Polaków, którzy popełniliby podobnego rodzaju czyn, nie byliby tak łagodnie potraktowani przez organy ścigania. Strach i oportunizm prokuratury powoduje, że boją się oni oskarżeń ze strony polityka, który jak wiemy pokazał już, że potrafi oskarżać i śp. Prezydenta i szargać najbardziej wartościowe dla Polaków symbole i znaki, jakim jest znak krzyża, tu, np. w parlamencie.


- A czy zasadne jest domniemanie, że zarówno lipcowa decyzja o wszczęciu postępowania, jak i dzisiejsza o jego umorzeniu może wiązać się z sytuacją polityczną Janusza Palikota - wówczas był zagrożeniem dla rządzącej formacji, teraz jest potencjalnym sprzymierzeńcem?

Tego nie można wykluczyć, bo pamiętajmy, że większość nominacji w prokuraturze, tych awansów w strukturze prokuratury miała miejsce za rządów Platformy, za rządów ministra Ćwiąkalskiego później Czumy. Olbrzymie wpływy ma tam przecież także pan Zalewski, który jak niesie wieść gminna czy medialna, był człowiekiem Schetyny. Dlatego można podejrzewać, że Platforma zachowała tam pewne wpływy w jednostkach nadrzędnych prokuratury i w takich sprawach o charakterze okołopolitycznych te wpływy są wykorzystywane.

- Czy to oznacza, że Janusz Palikot cieszy się w naszym kraju statusem "świętej krowy"?

Nie tylko Janusz Palikot, takich osób jest znacznie więcej w naszym kraju. Janusz Palikot jest tylko przykładem. Znamy bardzo znanego przedsiębiorcę, biznesmena, który był oskarżony przez prokuraturę, a w trakcie tego oskarżenia Sejm dokonał zmiany przepisów, eliminując jeden z przepisów w kodeksie karnym, czy kodeksie spółek handlowych, z którego ten przedsiębiorca był oskarżony. Tak że takich osób, które korzystają ze swoistego immunitetu, nietykalności w naszym kraju jest spora grupa, niestety.

not. zrk
[fot. www.ruchpalikota.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook