Jedynie prawda jest ciekawa


Mularaczyk: prokuratura nie ima się Palikota

29.12.2011

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych przez posła Janusza Palikota i działania na szkodę spółki Jabłonna z powodu, jak to określono "braku znamion czynu zabronionego". W ocenie prokuratora, Januszowi Palikotowi można przypisać co najwyżej nieumyślną formę winy – niedbalstwo. O komentarz w tej sprawie dla portalu Stefczyk.info poprosiliśmy Arkadiusza Mularczyka, szefa Klubu Parlamentarnego "Solidarna Polska".

Trudno w sposób stuprocentowy komentować decyzję prokuratury, bo nie znamy wszystkich przesłanek, którymi ona się kierowała. Ale faktycznie można odnieść wrażenie, że prokuratura nie ima się Janusza Palikota. Pamiętamy wszyscy sprawę tajemniczego finansowania przez emerytów, rencistów i studentów kampanii Janusza Palikota do parlamentu - ta sprawa również była badana przez prokuraturę i również została umorzona, co musiało budzić zdumienie, że biedni emeryci i renciści sponsorowali milionera Janusza Palikota. Również w obecnej sprawie musi budzić zdziwienie, że tak precyzyjny polityk jakim jest Janusz Palikot, biznesmen, przedsiębiorca, milioner, bogacz, myli się jeśli chodzi o swój majątek.

Dlatego raczej widziałbym tutaj mimo wszystko swego rodzaju asekuranctwo prokuratury, która nie chce być oskarżana przez Palikota, czy jego formację polityczną, że działa tu politycznie, instrumentalnie, że jest wykorzystywana do walki politycznej. Raczej widziałbym tutaj strach prokuratorów, którzy boją się być oskarżeni przez Palikota. To bardzo niedobra sytuacja, bo ona powoduje nierówne traktowanie obywateli przez prokuraturę, bo przypuszczam, że dziewięciu na dziesięciu Polaków, którzy popełniliby podobnego rodzaju czyn, nie byliby tak łagodnie potraktowani przez organy ścigania. Strach i oportunizm prokuratury powoduje, że boją się oni oskarżeń ze strony polityka, który jak wiemy pokazał już, że potrafi oskarżać i śp. Prezydenta i szargać najbardziej wartościowe dla Polaków symbole i znaki, jakim jest znak krzyża, tu, np. w parlamencie.


- A czy zasadne jest domniemanie, że zarówno lipcowa decyzja o wszczęciu postępowania, jak i dzisiejsza o jego umorzeniu może wiązać się z sytuacją polityczną Janusza Palikota - wówczas był zagrożeniem dla rządzącej formacji, teraz jest potencjalnym sprzymierzeńcem?

Tego nie można wykluczyć, bo pamiętajmy, że większość nominacji w prokuraturze, tych awansów w strukturze prokuratury miała miejsce za rządów Platformy, za rządów ministra Ćwiąkalskiego później Czumy. Olbrzymie wpływy ma tam przecież także pan Zalewski, który jak niesie wieść gminna czy medialna, był człowiekiem Schetyny. Dlatego można podejrzewać, że Platforma zachowała tam pewne wpływy w jednostkach nadrzędnych prokuratury i w takich sprawach o charakterze okołopolitycznych te wpływy są wykorzystywane.

- Czy to oznacza, że Janusz Palikot cieszy się w naszym kraju statusem "świętej krowy"?

Nie tylko Janusz Palikot, takich osób jest znacznie więcej w naszym kraju. Janusz Palikot jest tylko przykładem. Znamy bardzo znanego przedsiębiorcę, biznesmena, który był oskarżony przez prokuraturę, a w trakcie tego oskarżenia Sejm dokonał zmiany przepisów, eliminując jeden z przepisów w kodeksie karnym, czy kodeksie spółek handlowych, z którego ten przedsiębiorca był oskarżony. Tak że takich osób, które korzystają ze swoistego immunitetu, nietykalności w naszym kraju jest spora grupa, niestety.

not. zrk
[fot. www.ruchpalikota.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook