Jedynie prawda jest ciekawa


Mucha: Dobrze, że powstała komisja weryfikacyjna

14.05.2017

Prezydent Andrzej Duda liczy, że prace komisji weryfikacyjnej doprowadzą do sprawiedliwości i przyczynią się do porządkowania spraw związanych z reprywatyzacją - powiedział w niedzielę zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

"Bardzo dobrze, że powstała komisja weryfikacyjna. Pan prezydent (Andrzej Duda), także interesując się sprawą reprywatyzacji (...), wiąże nadzieje z tym, że prace komisji weryfikacyjne będą się przyczyniały do tego, byśmy próbowali pewne sprawy porządkować i w sensie materialnym doprowadzić do sprawiedliwości" - powiedział Mucha w TVP Info. 


Odniósł się też do zapowiedzi prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która nie zamierza się stawić przed komisją weryfikacyjną. Według Muchy nie powinno być tak, że PO ręczy za Gronkiewicz-Waltz, która "stawia się ponad prawem, ponieważ jednoosobowo chce przejmować kompetencje Trybunału Konstytucyjnego; wypowiada się, co jest zgodne z prawem, a co nie" - ocenił. 

Mówiąc o okresie, kiedy dochodziło do nieprawidłowości ws. reprywatyzacji, postawił tezę, że "przede wszystkim chodzi o aktywność po roku 2010 i sytuację ostatnich 7 lat". Według niego prezydent Warszawy "bezsprzecznie ponosi odpowiedzialność polityczną za całą sytuację związaną z reprywatyzacją warszawską". W dyskusji uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który jest szefem komisji weryfikacyjnej. Jan Grabiec (PO), zwracając się do niego, nawiązał do zapowiedzi Jakiego odnośnie pracy komisji. 

"Mówi pan, że miesięcznie pana ambicją jest, żeby komisja wydała jedną decyzję, zajęła się jedną zreprywatyzowaną nieruchomością. Czy wie pan, ile decyzji reprywatyzacyjnych wydano? 2,5 tysiąca. Co oznacza, że pana komisja musi działać 208 lat. To pokazuje, że nie jest pan w stanie wyjaśnić sprawy reprywatyzacji. Może pan najwyżej uprawiać polityczny spektakl" - mówił Grabiec. 

"Nawet jeśli nam się uda sto kamienic przywrócić tym ludziom, którym się należy, tysiącom ludzi pomóc, (...) albo nawet stu, albo nawet jednej osobie... Jeżeli uda się naprawić te krzywdy, które wyrządziliście, to będę szczęśliwy i będę zadowolony" - odpowiedział Jaki. Piotr Zgorzelski (PSL) skomentował, że komisja weryfikacyjna jest potrzebna, żeby otworzyć kolejny rozdział do walki pomiędzy PiS i PO, bo obydwu tym ugrupowaniom ta walka jest potrzebna. "Po to jest ta komisja" - dodał. 

Według niego, gdyby PiS chciało rozwiązać problem reprywatyzacyjny, powinno przyjąć ustawę reprywatyzacyjną i zacząć wypłacać odszkodowania. "Ale nie zrobiliście tego z jednego prostego powodu. Bo nie ma na to pieniędzy" - powiedział, zwracając się do Patryka Jakiego. Elżbieta Zielińska (Kukiz'15) mówiła, że krzywdy mieszkańców nie zawsze da się wynagrodzić. 

Zwróciła też uwagę, że problem reprywatyzacji dotyczy nie tylko Warszawy. 

"Proponowaliśmy komisję śledczą dotyczącą reprywatyzacji w całym kraju" - przypomniała. Uznała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisję weryfikacyjną i że prezydent Warszawy jest odpowiedzialna za to, co się w zakresie reprywatyzacji dzieje. 

"Uważamy, że problem reprywatyzacji trzeba podzielić na dwa etapy" - ocenił Zbigniew Gryglas (Nowoczesna). Według niego po pierwsze trzeba policzyć skalę roszczeń i ocenić, w jakim stopniu Skarb Państwa stać, żeby te roszczenia zabezpieczyć. "I dopiero w drugim ruchu zaproponować sposób rozliczenia" - podsumował.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook