Jedynie prawda jest ciekawa


Mucha: Dobrze, że powstała komisja weryfikacyjna

14.05.2017

Prezydent Andrzej Duda liczy, że prace komisji weryfikacyjnej doprowadzą do sprawiedliwości i przyczynią się do porządkowania spraw związanych z reprywatyzacją - powiedział w niedzielę zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

"Bardzo dobrze, że powstała komisja weryfikacyjna. Pan prezydent (Andrzej Duda), także interesując się sprawą reprywatyzacji (...), wiąże nadzieje z tym, że prace komisji weryfikacyjne będą się przyczyniały do tego, byśmy próbowali pewne sprawy porządkować i w sensie materialnym doprowadzić do sprawiedliwości" - powiedział Mucha w TVP Info. 


Odniósł się też do zapowiedzi prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która nie zamierza się stawić przed komisją weryfikacyjną. Według Muchy nie powinno być tak, że PO ręczy za Gronkiewicz-Waltz, która "stawia się ponad prawem, ponieważ jednoosobowo chce przejmować kompetencje Trybunału Konstytucyjnego; wypowiada się, co jest zgodne z prawem, a co nie" - ocenił. 

Mówiąc o okresie, kiedy dochodziło do nieprawidłowości ws. reprywatyzacji, postawił tezę, że "przede wszystkim chodzi o aktywność po roku 2010 i sytuację ostatnich 7 lat". Według niego prezydent Warszawy "bezsprzecznie ponosi odpowiedzialność polityczną za całą sytuację związaną z reprywatyzacją warszawską". W dyskusji uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który jest szefem komisji weryfikacyjnej. Jan Grabiec (PO), zwracając się do niego, nawiązał do zapowiedzi Jakiego odnośnie pracy komisji. 

"Mówi pan, że miesięcznie pana ambicją jest, żeby komisja wydała jedną decyzję, zajęła się jedną zreprywatyzowaną nieruchomością. Czy wie pan, ile decyzji reprywatyzacyjnych wydano? 2,5 tysiąca. Co oznacza, że pana komisja musi działać 208 lat. To pokazuje, że nie jest pan w stanie wyjaśnić sprawy reprywatyzacji. Może pan najwyżej uprawiać polityczny spektakl" - mówił Grabiec. 

"Nawet jeśli nam się uda sto kamienic przywrócić tym ludziom, którym się należy, tysiącom ludzi pomóc, (...) albo nawet stu, albo nawet jednej osobie... Jeżeli uda się naprawić te krzywdy, które wyrządziliście, to będę szczęśliwy i będę zadowolony" - odpowiedział Jaki. Piotr Zgorzelski (PSL) skomentował, że komisja weryfikacyjna jest potrzebna, żeby otworzyć kolejny rozdział do walki pomiędzy PiS i PO, bo obydwu tym ugrupowaniom ta walka jest potrzebna. "Po to jest ta komisja" - dodał. 

Według niego, gdyby PiS chciało rozwiązać problem reprywatyzacyjny, powinno przyjąć ustawę reprywatyzacyjną i zacząć wypłacać odszkodowania. "Ale nie zrobiliście tego z jednego prostego powodu. Bo nie ma na to pieniędzy" - powiedział, zwracając się do Patryka Jakiego. Elżbieta Zielińska (Kukiz'15) mówiła, że krzywdy mieszkańców nie zawsze da się wynagrodzić. 

Zwróciła też uwagę, że problem reprywatyzacji dotyczy nie tylko Warszawy. 

"Proponowaliśmy komisję śledczą dotyczącą reprywatyzacji w całym kraju" - przypomniała. Uznała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisję weryfikacyjną i że prezydent Warszawy jest odpowiedzialna za to, co się w zakresie reprywatyzacji dzieje. 

"Uważamy, że problem reprywatyzacji trzeba podzielić na dwa etapy" - ocenił Zbigniew Gryglas (Nowoczesna). Według niego po pierwsze trzeba policzyć skalę roszczeń i ocenić, w jakim stopniu Skarb Państwa stać, żeby te roszczenia zabezpieczyć. "I dopiero w drugim ruchu zaproponować sposób rozliczenia" - podsumował.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook