Jedynie prawda jest ciekawa


Możliwe, że twórcy stanu wojennego nie zostaną osądzeni

13.12.2013

"Jeżeli Kiszczak i Jaruzelski chcą być grzebani z honorami wojskowymi, (...) może Putin czy jego następca przyśle im stosowny mundur marszałka ZSRR."

Stefczyk.info: Czy na chwilę obecną możemy stwierdzić, że twórcy stanu wojennego nie zostaną nigdy osądzeni?

Zbigniew Girzyński: Niestety na to się zanosi, biorąc pod uwagę w jakim są wieku, jaki mamy w Polsce wymiar sprawiedliwości i jaką mamy determinację polityczną aby to zmienić. Nawet wśród byłych opozycjonistów jest silny front ludzi, którzy – z różnych powodów, których nie chciałbym oceniać – uważają że tych ludzi nie powinno się osądzać. Nie zgadzam się z tą opinią. Uważam że, jest wielkim zaniedbaniem państwa polskiego, że po roku '89 nie doszło do czegoś w rodzaju procesu norymberskiego, który osądziłby zbrodnie systemu komunistycznego i jego najważniejszych zbrodniarzy – takich jak Jaruzelski czy Kiszczak.

Czy w ich przypadku powoływanie się na zły stan zdrowia jest dobrą wymówką?

Oni używają tego, że są w podeszłym wieku. Każdy starszy człowiek bez większego problemu jest w stanie uzyskać zwolnienie lekarskie, które może przedstawić w sądzie. Wykorzystują ten fakt, aby uniknąć odpowiedzialności i przeciągnąć to postępowanie tak, aby nigdy nie zostali osądzeni. Jest naszym zaniedbaniem, że tego nie zrobiliśmy wcześniej, kiedy można było się z tym uporać. To dziś jest tolerowane – ci ludzie powinni stanąć przed sądem, albo powinno się wprowadzić inne rozwiązania ustawodawcze, które umożliwiłyby przynajmniej ich rozliczenie i ukaranie. Takim rozwiązaniem powinno być zdegradowanie panów Kiszczaka i Jaruzelskiego ze stopni generalskich, bo jest ujmą dla polskiego wojska, że ci ludzie, gdy umrą, będą chowani z honorami wojskowymi, tak jak niedawno chowany inny zbrodniarz komunistyczny – Florian Siwicki.

Czy popiera pan protesty pod domem gen. Jaruzelskiego, które odbywają się co roku z 12 na 13 grudnia?

Jak najbardziej popieram. Dobrze, że się odbywają. Dziękuję tym wszystkim ludziom, którzy tam przychodzą – to jest symboliczne pokazywanie naszego sprzeciwu wobec tego że zbrodniarze komunistyczny opływają w dostatek zbudowany na krzywdzie ludzkiej. Mam nadzieję, że będą na tyle długo żyli – ja im naprawdę bardzo dobrze życzę, niech żyją i 150 lat – żeby dopadło ich państwo polskie, pozbawiło ich stopni generalskich i osądziło. A jeżeli chcą być grzebani z honorami wojskowymi, to mają tak duże zasługi dla imperium ze stolicą w Moskwie, że Putin czy jego następca przyśle im stosowny mundur marszałka ZSRR, bo na to sobie uczciwie zasłużyli.

Organizujecie państwo dziś Marsz Wolności, jak co roku. Co niesiecie państwo na sztandarach tej manifestacji? Chcecie przypominać o tej wielkiej zbrodni z roku 1981?

To także jest intencją tego marszu, ale ona jest szersza, dalece wykraczająca poza samą symbolikę daty 13 grudnia i wprowadzenia stanu wojennego. Chodzi o pokazanie naszego ogromnego szacunku dla tego daru jakim jest wolność, suwerenność i niepodległość. Jednocześnie pokazanie, że to co buduje nas Polaków, to to że się nie poddajemy. Nawet taka tragiczna chwila jak wówczas, kiedy to marzenie o wolności zostało brutalnie rozjechane gąsienicami czołgów przez siepaczy od Jaruzelskiego, konstytuowała w nas jeszcze bardziej pragnienie wolności. To biblijne stwierdzenie „Moc w słabości się doskonali” jest czymś, co jest dla Polaków rzeczą niezwykle ważną, budującą naszą świadomość.

Jak pan skomentuje słowa Lecha Wałęsy, że kluczową kwestią w kontekście stanu wojennego nie jest osądzenie, ale zadbanie by podobna rzecz nigdy się nie powtórzyła?

Nie zgadzam się ze słowami Lecha Wałęsy. W dużej części, niestety, jego postrzeganie obecnej rzeczywistości i jego niezwykle spolegliwy stosunek dla Jaruzelskiego i zbrodniarzy komunistycznych wynika z faktu uwikłania Lecha Wałęsy we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. To chyba niestety rzutuje na jego polityczną ocenę tamtych wydarzeń. Tak się dzieje w przypadku kogoś, kto ma coś na sumieniu, z czym nie potrafi się po ludzku uporać. Nie mam pretensji do Lecha Wałęsy, że nie był herosem i nie potrafił się powstrzymać przed współpracą ze SB – nikt nie był wtedy w jego skórze. Mam pretensję o to, że nie potrafił potem stanąć w prawdzie i powiedzieć „przepraszam, nie zawsze byłem twardy – robiłem to co wydawało mi się słuszne, to że walczyliśmy i wygraliśmy jest najważniejsze, a teraz osądźmy tych, którzy na to osądzenie zasługują”. Nie zgadzam się z nim, jeżeli bagatelizuje te zbrodnie komunistyczne, nawet jeżeli to wynika z tego, że mając nie do końca czyste sumienie stara się usprawiedliwiać innych.

Czy podpisałby się pan pod stwierdzeniem, że konsekwencje stanu wojennego widoczne są w społeczeństwie do dziś?

Każde złamanie człowieka, a stan wojenny był złamaniem naszego społeczeństwa, pozostawia w nas ślad. Solidarność, którą rzucono na kolana, odrodziła się później, ale o wiele słabsza niż była w roku '80 czy '81. To spowodowało całą straconą dekadę lat 80., poważną zapaść ekonomiczną. W 1981 myśmy mogli mieć swój okrągły stół, który byłby wielką, niepodważalną wartością. Byłoby to epokowe osiągnięcie i winy Jaruzelskiego, nawet związane z jego wcześniejszą działalnością, w pewien sposób zostałyby odkupione. Nie zrobił tego wtedy, wypowiedział wojnę własnemu narodowi, uparcie zwalczał własny naród. Oddał władzę kiedy nie miał wyjścia. Dlatego powinien stanąć przed sądem, bo tego wymaga elementarna sprawiedliwość dziejowa. Nawet jeżeli nie dopadnie go ona za życia, to i tak wyląduje na śmietniku historii, na samym jego dnie.

Czy nie boi się pan, że ten śmietnik historii zostanie zapomniany przez młode pokolenie?

Młode pokolenie też nie do końca wie czym była Targowica, czy zdrada w potopie szwedzkim. Zawsze będziemy mieli dylemat związany z tym, że będzie wielu ludzi, którzy będą mieli infantylne podejście do rzeczywistości, nie będą z wielu rzeczy zdawali sobie sprawy. To jest normalne, w każdym społeczeństwie tak było i będzie. Istotą jest jakie będzie postrzeganie autorów stanu wojennego przez tę część, która ma świadomość historyczną. Oni będą wiedzieli, że Jaruzelski to zbrodniarz, który zwalczał własny naród. 


rozmawiała Magdalena Czarnecka


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook