Jedynie prawda jest ciekawa

Mozil: w PRL to Polak krzywdził Polaka

04.11.2014

Czesław Mozil kolejny raz przekonuje, że kocha Polskę, a jego piosenka została źle zrozumiana. Tyle tylko, że kolejny raz jego wywiad przeczy tym deklaracjom. Śpiewak ani myśli wycofywać się ze swoich obraźliwych dla Polski i Polaków tez.

Tym razem w „Polsce The Times” muzyk przekonuje. „Fascynuje mnie to, że my - Polacy - lubimy ze sobą walczyć. Czasami zjednoczymy się przeciwko wspólnemu wrogowi, ale generalnie nie żyjemy w zgodzie” - mówi Mozil.

Chwilę później dodaje, że jest patriotą. „Patriotyzm to miłość do Polski. Płacę tu podatki, mieszkam na warszawskiej Pradze, jestem dumny. Kocham odkrywać mój kraj. Kocham poznawać jego różnorodność. Nie przeczytałem Mickiewicza, mam jednak poczucie, że jestem maleńką kropelką niezbędną do funkcjonowania tego miejsca. Jeśli kiedyś przyjdzie mi mieć dzieci, a one nie będą mieszkać w Polsce, to (..) będą wiedziały, skąd pochodzą ich korzenie” - zapewnia Mozil.

Przyznaje, że niewiele wie o historii Polski. „Mam małą wiedzę historyczną, ale uważam, że w czasach PRL to Polak krzywdził Polaka. Liczyło się, z kim stawiałeś, gdzie się znalazłeś. I teraz dochodzi do tego, że więcej energii poświęcamy na patrzenie wstecz, a nie na myślenie o przyszłości. Wszelkie rozrachunki rodem z piaskownicy tylko zniechęcają młodych ludzi. Może o naszej transformacji ustrojowej za kilkadziesiąt lat będzie się mówiło jako o czymś absolutnie unikalnym?” - tłumaczy Mozil. I rzeczywiście dowodzi, że o historii wie niewiele.

Jednak te defekt nie przeszkadza mu w ocenianiu rodaków. Krytycznie wypowiada się też o Janie Pawle II. „Jan Paweł II zrobił mnóstwo dobrego dla Polski. To symbol. Ale osobiście mam do niego wielki żal, bo mógł zrobić o wiele więcej dla innych. Wystarczyło, żeby pojechał do Afryki i powiedział ludziom, żeby używali prezerwatyw. Żeby otworzył się homoseksualistów, na rozwodników” - przekonuje Mozil, prezentując skrajnie lewacki pogląd na Kościół i jego nauczanie. Dla Mozila Kościół jest dobry, ale jak zaakceptuje lewicowe podejście do spraw obyczajowych.

To nie jedyne tezy muzyka, wskazujące, że nie wie on o czym mówi. Zapewnia w rozmowie z „Polską The Times”, że piosenka „Nienawidzę Cię Polsko” do dowód na jego patriotyzm. „Dla mnie to nie jest kontrowersyjne. Czuje się Polakiem i zagorzałym patriotą. Ja tylko próbuję opisać pewne emocje związane z emigracją” - tłumaczy Mozil.

A potem niemal w tym samym zdaniu dodaje, że „już nienawidzi Polski”. „Nienawidzę tej Polski, która we mnie siedzi” - tłumaczy. W innym zdaniu zaznacza: „W listopadzie lecę do Iranu. Bardzo się cieszę, że w Święto Niepodległości nie będzie mnie w Warszawie - jeśli tylko mam możliwość, to co roku uciekam w tym dniu ze stolicy”.

Trudno pojąć co Czesław Mozil ma w głowie. Zdaje się, że on sam nie bardzo to rozumie.

TK
[Fot. Youtube.pl]

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook