Jedynie prawda jest ciekawa


Mosz: Warto wspierać spółdzielczość

01.09.2012

Portal Stefczyk.info rozmawia z dziennikarzem ekonomicznym TVP, Tadeuszem Moszem.

Stefczyk.info: W październiku 2012 roku wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca kas kredytowo-oszczędnościowych. Zakłada ona nadzór KNF nad kasami. Jak Pan ocenia to rozwiązanie oraz bezpieczeństwo środków wniesionych do Kasy?

Tadeusz Mosz: Poddanie SKOKów nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego to rozwiązanie wystarczające. Żadne dodatkowe obostrzenia czy rozwiązania nie są potrzebne. Zwykły nadzór, jakimi objęte są banki w Polsce, wystarczy. Nie wiem jednak, na ile lokaty w SKOKach są bezpieczne, ponieważ kasy nie poddają się normalnej procedurze kontrolnej. Jeśli Kasa Krajowa twierdzi, że wszystko jest bezpieczne, to ja jej, w dobrej wierze, wierzę. Jednak nie mogę twardo stwierdzić, że środki umieszczone w kasach są w pełni bezpieczne.

Słychać obecnie porównania Kas do Amber Gold, który był piramidą finansową. To uprawnione?

Po pierwsze, mówi pan o różnych bajkach. Podobnych do Amber Gold piramid jest w Polsce w mnóstwo tylko nie tak spektakularnych. Po drugie chcę wierzyć, że pomimo sporego zamieszania wokół SKOKÓW, będą one w stanie udowodnić poprzez poddanie się procedurze nadzoru KNF-u, że są ruchem transparentnym, wiarygodnym, działającym według najlepszych wzorców.

Po październiku Kasy będą mogły udzielać kredytów hipotecznych, otwierają się na tzw. trzeci sektor. To dobrze?

Tak, to są dobre rozwiązania. To otwiera kasy na dodatkowe źródła dochodu, a dla całego systemu otwiera nowe ogniwo konkurencji.

Przedstawiciele Kasy Krajowe powtarzają, że żadna kasa w Polsce nie upadła, że środki są zabezpieczone przez systemu gwarancyjne Kas. Czy takie zabezpieczenie jest wiarygodne?

Wewnętrzne fundusze gwarancyjne mogą być bezpieczne, jeśli są poddawane niezależnemu audytowi zewnętrznemu. Jeśli jednak nie ma takiej kontroli zewnętrznej, a jest jedynie wewnętrzna, to taki system budzi moje wątpliwości.

Banki w Polsce są głównie oparte na kapitale zagranicznym, Kasy są kapitałem polskim. Ma dla Pana znaczenie kwestia własności?

To z jednej strony ma znaczenie, z drugiej nie ma. Mamy do czynienia z własnością wspólną, własnością spółdzielców. To zupełnie inna własność niż kapitałowa, ma inny charakter. Oczywiście z punktu widzenia operacyjnego kwestia struktury własności kapitału nie ma znaczenia. Pieniądze są pieniędzmi.

Pana zdaniem ruch spółdzielczy warto wspierać?

Spółdzielczość jest formą, którą ja chciałbym widzieć w wielu obszarach gospodarki w Polsce. W spółdzielnie powinni się łączyć np. drobni producenci, którzy nie mogą sobie dać rady z silną konkurencją dużych koncernów. Jednak z racji historycznych w kraju istnieje wielka niechęć do współdziałania, zrzeszania się w spółdzielnie. Trudno mi więc wyobrazić sobie rozpropagowanie tego typu działalności.

Kasy chętnie odwołują się do polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich. To Pana zdaniem dobre skojarzenia dla usług finansowych?

Nam bardzo brakuje etyki w działalności biznesowej. Jeśli zasady etyczne, na jakie powołują się Kasy, rzeczywiście wpływają na zasady ich działalności to może mieć znaczenie. Oczywiście jedynie pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z fasadą, obłudą.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook