Jedynie prawda jest ciekawa


Mord polityczny sprzed 30 lat?

01.07.2013

Wciąż nie wiadomo, czy opozycjonista Jan Samsonowicz, rozpracowujący m.in. współpracowników SB ulokowanych w strukturach „Solidarności” zginął, bo za dużo wiedział, czy też powodem była samobójcza śmierć z powodów osobistych. Ciało opozycjonisty znaleziono powieszone na ogrodzeniu Stoczni Gdańskiej.

Samsonowicz, który zajął się ochroną kontrwywiadowczą Związku wcześniej – w latach 1971-1980 uczęszczał do dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku, organizował dysputy polityczne z udziałem literatów, polityków, działaczy opozycyjnych (Aleksander Hall, Wiesław Chrzanowski, Leszek Moczulski, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Lech Wałęsa). Od 1977 był współpracownikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1978 - współzałożyciel i działacz RMP, sygnatariusz deklaracji ideowej RMP z 1979 r. Od 1978 współpracownik WZZ Wybrzeża; współorganizator niezależnych obchodów świąt 3 Maja, 11 Listopada, rocznic Grudnia ’70; autor ulotek, organizator i uczestnik akcji ulotkowych (m.in. w Sierpniu’80 i w marcu 1981 w kasynie dla MO i SB na Głównym Mieście w Gdańsku).

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Od 15 sierpnia 1980 r. był przedstawicielem Akademii Medycznej w Gdańsku w strajkującej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po zakończeniu strajków w 1980 został wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność na AMG. Wybrany delegatem na I Zjazd Krajowy Delegatów NSZZ Solidarność, został członkiem Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego. 13 grudnia 1981 został internowany w obozie w Strzebielinku.

Służba Bezpieczeństwa prowadziła sprawy operacyjne wobec Samsonowicza. 1976-78 rozpracowywany przez Wydz. IV KW MO w Gdańsku krypt. Dominik; 1978-83 przez Wydz. III KW MO/WUSW w Gdańsku w ramach operacji „Samson”. Od 1982 nieustannie inwigilowany. Wraz z Piotrem Dykiem prowadził tajną komórkę kontrwywiadowczą „Solidarności”, która wpadła na trop tajnego współpracownika SB, ulokowanego wysoko we władzach związku oraz zbadała kanały przepływów pomocy finansowej z Zachodu dla Solidarności. 30 czerwca 1983 jego ciało znaleziono powieszone na ogrodzeniu Stoczni Gdańskiej przy stadionie KS Stoczniowiec. Poszlaki wskazywały na intencjonalne działania osób trzecich w celu upozorowania samobójstwa. Sprawy nie wyjaśniono.

– To bardzo tajemnicza śmierć. Raczej jestem skłonny przypuszczać, że było to działanie osób trzecich, ale tak naprawdę nie wiem, co się wówczas stało – mówi w rocznicę jego zagadkowej śmierci z 30 czerwca 1983 roku, na łamach „Rzeczpospolitej” ojciec Janusz Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz akademicki i działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Do jego wychowanków w Gdańsku należeli ludzie tworzący Ruch Młodej Polski. O. Wiśniewski wspomina Samsonowicza jako niezwykle aktywnego i odważnego człowieka o wielkiej chęci życia. Część dawnych przyjaciół uważa, że przyczyną śmierci Samsonowicza była działalność kontrwywiadowcza prowadzona w ramach „S". Sprawą zajmują się prokuratorzy IPN.


ASG
[fot. solidarnosc.gda.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook