Jedynie prawda jest ciekawa


Mord polityczny sprzed 30 lat?

01.07.2013

Wciąż nie wiadomo, czy opozycjonista Jan Samsonowicz, rozpracowujący m.in. współpracowników SB ulokowanych w strukturach „Solidarności” zginął, bo za dużo wiedział, czy też powodem była samobójcza śmierć z powodów osobistych. Ciało opozycjonisty znaleziono powieszone na ogrodzeniu Stoczni Gdańskiej.

Samsonowicz, który zajął się ochroną kontrwywiadowczą Związku wcześniej – w latach 1971-1980 uczęszczał do dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku, organizował dysputy polityczne z udziałem literatów, polityków, działaczy opozycyjnych (Aleksander Hall, Wiesław Chrzanowski, Leszek Moczulski, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Lech Wałęsa). Od 1977 był współpracownikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1978 - współzałożyciel i działacz RMP, sygnatariusz deklaracji ideowej RMP z 1979 r. Od 1978 współpracownik WZZ Wybrzeża; współorganizator niezależnych obchodów świąt 3 Maja, 11 Listopada, rocznic Grudnia ’70; autor ulotek, organizator i uczestnik akcji ulotkowych (m.in. w Sierpniu’80 i w marcu 1981 w kasynie dla MO i SB na Głównym Mieście w Gdańsku).

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Od 15 sierpnia 1980 r. był przedstawicielem Akademii Medycznej w Gdańsku w strajkującej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po zakończeniu strajków w 1980 został wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność na AMG. Wybrany delegatem na I Zjazd Krajowy Delegatów NSZZ Solidarność, został członkiem Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego. 13 grudnia 1981 został internowany w obozie w Strzebielinku.

Służba Bezpieczeństwa prowadziła sprawy operacyjne wobec Samsonowicza. 1976-78 rozpracowywany przez Wydz. IV KW MO w Gdańsku krypt. Dominik; 1978-83 przez Wydz. III KW MO/WUSW w Gdańsku w ramach operacji „Samson”. Od 1982 nieustannie inwigilowany. Wraz z Piotrem Dykiem prowadził tajną komórkę kontrwywiadowczą „Solidarności”, która wpadła na trop tajnego współpracownika SB, ulokowanego wysoko we władzach związku oraz zbadała kanały przepływów pomocy finansowej z Zachodu dla Solidarności. 30 czerwca 1983 jego ciało znaleziono powieszone na ogrodzeniu Stoczni Gdańskiej przy stadionie KS Stoczniowiec. Poszlaki wskazywały na intencjonalne działania osób trzecich w celu upozorowania samobójstwa. Sprawy nie wyjaśniono.

– To bardzo tajemnicza śmierć. Raczej jestem skłonny przypuszczać, że było to działanie osób trzecich, ale tak naprawdę nie wiem, co się wówczas stało – mówi w rocznicę jego zagadkowej śmierci z 30 czerwca 1983 roku, na łamach „Rzeczpospolitej” ojciec Janusz Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz akademicki i działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Do jego wychowanków w Gdańsku należeli ludzie tworzący Ruch Młodej Polski. O. Wiśniewski wspomina Samsonowicza jako niezwykle aktywnego i odważnego człowieka o wielkiej chęci życia. Część dawnych przyjaciół uważa, że przyczyną śmierci Samsonowicza była działalność kontrwywiadowcza prowadzona w ramach „S". Sprawą zajmują się prokuratorzy IPN.


ASG
[fot. solidarnosc.gda.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook