Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Wybory, które skrzywdziły Polskę

01.06.2013

Rozmowa z Kornelem Morawieckim działaczem opozycji antykomunistycznej, członkiem "Solidarności Walczącej", publicystą.

Stefczyk.info: W ostatnim wywiadzie Prezydent Bronisław Komorowski mówił o rocznicy wyborów 4 czerwca. Przekonuje, że "to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków", mówi, że "próba przekreślenia zwycięstwa 4 czerwca i późniejszych dokonań Polaków jest szaleństwem politycznym", a także, że Polakom się udało. Pana spojrzenie na transformację jest równie optymistyczne?

Kornel Morawiecki: Sprawa nie jest jednoznaczna. Napisałem w Gazecie Obywatelskiej "Prawda Jest Ciekawa", którą redaguję, że tamte wybory - wybory z 4 czerwca - skrzywdziły Polskę, ale jednocześnie uwolniły świat od grozy atomowej konfrontacji dwóch supermocarstw, USA i ZSRS. Czas transformacji miał w sobie elementy szkodliwe dla Polski i błogosławione dla świata. Przez to, że obrano taki sposób zmian, że zanegowano zasady demokracji, że wybrano Jaruzelskiego na prezydenta, Polacy zmarnowali wiele szans, złamali zasady i zaprzeczyli wartościom. Poszliśmy drogą, która stała w sprzeczności wobec wyobrażeń świata o Polakach i Polsce. Przecież byliśmy narodem, który najaktywniej walczył z komunizmem, najmocniej się aktywizował, miał "Solidarność", nie poddał się okupacji, nie pozwolił na rozbicie polskiego Kościoła. W porównaniu z innymi mieliśmy również w miarę niezależną inteligencję.

To zostało zmarnowane?

Przez to, że obrano taką drogę zmian ustrojowych, przez wybór Jaruzelskiego, przez fakt, że wolne wybory były w Polsce później niż w Albanii, że polska droga była nieuczciwa, była kosztowna - przez plan Balcerowicza, że skutkowała dramatyczną biedą, wiele spraw zostało zmarnowanych. To było obciążeniem dla Polski. Jednocześnie nasza walka z komunizmem bardzo się przysłużyła Europie i światu.

Dlaczego elity rządzące w obecnej Polsce są tak jednostronne w ocenie zmian w Polsce? Są w stanie mówić jedynie o pozytywnych stronach transformacji.

Od 20 lat Polską rządzi głównie ta grupa, która przy polskiej transformacji wypłynęła. Gdy spojrzymy na najbogatszych Polaków to wśród pierwszej dziesiątki zapewne ośmiu to dawni agenci, ludzie służb PRL lub członkowie reżimu. Ci, którzy rządzą Polską, to głównie ludzie promowani przez układ okrągłostołowy. Oni ten układ uważają za swój układ założycielski i go chwalą.

Zaniedbania polskiej transformacji uda się nadrobić?

Naród, który chce trwać i istnieć naprawdę w cywilizacji, której jest częścią, nie może godzić się z takimi porażkami. Polakom większe nieszczęścia przytrafiały się w historii niż Okrągły Stół, złe elity i złe wybory. W mojej ocenie młodzież polska powinna wrócić do solidarnego myślenia, do nowych propozycji. Obecny świat zmienia się bardzo szybko, jest pod poważnym zagrożeniem. Ustrojowe rozwiązania, które w Polsce po Okrągłym Stole zostały nieuczciwie zmałpowane, okazują się zagrożeniem, okazują się błędne. Moim marzeniem jest powrót do myśli, które "Solidarność Walcząca" miała w podziemiu, o Rzeczpospolitej Solidarnej. One były jeszcze widoczne na początku przemian. Polska pokazała coś nowego, solidarność była czymś nowym, to była propozycja lepszego świata. Lepszego od komuny, lepszego od bezrobocia, wyzysku, biedy, od rozwarstwienia, które wiąże się ze światem nieuczciwym, ze światem niesprawiedliwego kapitalizmu.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook