Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Wybory, które skrzywdziły Polskę

01.06.2013

Rozmowa z Kornelem Morawieckim działaczem opozycji antykomunistycznej, członkiem "Solidarności Walczącej", publicystą.

Stefczyk.info: W ostatnim wywiadzie Prezydent Bronisław Komorowski mówił o rocznicy wyborów 4 czerwca. Przekonuje, że "to dzień wielkiego demokratycznego zwycięstwa Polaków", mówi, że "próba przekreślenia zwycięstwa 4 czerwca i późniejszych dokonań Polaków jest szaleństwem politycznym", a także, że Polakom się udało. Pana spojrzenie na transformację jest równie optymistyczne?

Kornel Morawiecki: Sprawa nie jest jednoznaczna. Napisałem w Gazecie Obywatelskiej "Prawda Jest Ciekawa", którą redaguję, że tamte wybory - wybory z 4 czerwca - skrzywdziły Polskę, ale jednocześnie uwolniły świat od grozy atomowej konfrontacji dwóch supermocarstw, USA i ZSRS. Czas transformacji miał w sobie elementy szkodliwe dla Polski i błogosławione dla świata. Przez to, że obrano taki sposób zmian, że zanegowano zasady demokracji, że wybrano Jaruzelskiego na prezydenta, Polacy zmarnowali wiele szans, złamali zasady i zaprzeczyli wartościom. Poszliśmy drogą, która stała w sprzeczności wobec wyobrażeń świata o Polakach i Polsce. Przecież byliśmy narodem, który najaktywniej walczył z komunizmem, najmocniej się aktywizował, miał "Solidarność", nie poddał się okupacji, nie pozwolił na rozbicie polskiego Kościoła. W porównaniu z innymi mieliśmy również w miarę niezależną inteligencję.

To zostało zmarnowane?

Przez to, że obrano taką drogę zmian ustrojowych, przez wybór Jaruzelskiego, przez fakt, że wolne wybory były w Polsce później niż w Albanii, że polska droga była nieuczciwa, była kosztowna - przez plan Balcerowicza, że skutkowała dramatyczną biedą, wiele spraw zostało zmarnowanych. To było obciążeniem dla Polski. Jednocześnie nasza walka z komunizmem bardzo się przysłużyła Europie i światu.

Dlaczego elity rządzące w obecnej Polsce są tak jednostronne w ocenie zmian w Polsce? Są w stanie mówić jedynie o pozytywnych stronach transformacji.

Od 20 lat Polską rządzi głównie ta grupa, która przy polskiej transformacji wypłynęła. Gdy spojrzymy na najbogatszych Polaków to wśród pierwszej dziesiątki zapewne ośmiu to dawni agenci, ludzie służb PRL lub członkowie reżimu. Ci, którzy rządzą Polską, to głównie ludzie promowani przez układ okrągłostołowy. Oni ten układ uważają za swój układ założycielski i go chwalą.

Zaniedbania polskiej transformacji uda się nadrobić?

Naród, który chce trwać i istnieć naprawdę w cywilizacji, której jest częścią, nie może godzić się z takimi porażkami. Polakom większe nieszczęścia przytrafiały się w historii niż Okrągły Stół, złe elity i złe wybory. W mojej ocenie młodzież polska powinna wrócić do solidarnego myślenia, do nowych propozycji. Obecny świat zmienia się bardzo szybko, jest pod poważnym zagrożeniem. Ustrojowe rozwiązania, które w Polsce po Okrągłym Stole zostały nieuczciwie zmałpowane, okazują się zagrożeniem, okazują się błędne. Moim marzeniem jest powrót do myśli, które "Solidarność Walcząca" miała w podziemiu, o Rzeczpospolitej Solidarnej. One były jeszcze widoczne na początku przemian. Polska pokazała coś nowego, solidarność była czymś nowym, to była propozycja lepszego świata. Lepszego od komuny, lepszego od bezrobocia, wyzysku, biedy, od rozwarstwienia, które wiąże się ze światem nieuczciwym, ze światem niesprawiedliwego kapitalizmu.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook