Jedynie prawda jest ciekawa

Morawiecki we "wSieci": Plan już działa. Mam dowody

07.03.2017

Będziemy rządzili do 2031 r. W najgorszym razie do 2027. Pokazaliśmy wizję. A opozycja? Jesienią PO dała medialny show, odpalając gabinet cieni. I co? Ile on istniał? Miesiąc? Dziś nie pozostał po nim nawet cień – mówi wicepremier i minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi wyjaśnia znaczenie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dla polskiej gospodarki oraz wskazuje efekty jego wdrożenia. 

"Zwiększenie udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym, nowa jakość polityki eksportowej, pakiet ułatwień dla firm, początek elektromobilności w Polsce, efektywne zjednoczenie instytucji rozwoju, ponad 50 tys. nowych miejsc pracy w sektorze zaawansowanych usług dla biznesu, wyższe płace w większości branż czy pozyskiwanie nowoczesnych technologii i inwestycji polskich oraz zagranicznych bez wyprzedaży majątku narodowego" – wymienia wicepremier. Dodaje także, że w przyszłym roku zostaną oddane w Białej Podlaskiej pierwsze mieszkania, których cena wyniesie 1 830 zł netto za m2.

Mateusz Morawiecki mówi również o pierwszych efektach w tzw. branżach perspektywicznych: "Podpisaliśmy już umowy z 41 miastami, które w ciągu dwóch–trzech lat wymienią swój tabor autobusowy. To będzie oznaczało, że w tym czasie ok. 15 proc. autobusów w polskich miastach będzie jeździło w systemie elektromobilności. Dziś to niecały 1 proc. autobusów. A to dopiero początek rozwoju e-autobusów i samochodów elektrycznych. […] Rozwijamy program budowy polskiego transportu szynowego i autobusowego, wspieramy liderów tej branży. Idzie to nieźle. Coraz więcej sprzedajemy polskich dronów, jest też realna szansa, że za pięć lat Polska będzie największym eksporterem mebli w Europie, już działa dedykowany temu sektorowi stosowny program". 

Wicepremier wyjaśnił również dlaczego zabiega o inwestycje kapitału zagranicznego: "[…] zabiegam o zagraniczne inwestycje – takie, które nie niszczą polskich firm, które są z najwyższej półki technologicznej i tworzą najlepsze miejsca pracy. Bardzo nam na tym zależy. Proszę zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę: my niczego nie sprzedajemy, zapraszamy tych, którzy chcą tu stawiać fabryki. Niestety w przeszłości przyciągano kapitał zagraniczny głównie w oparciu o wyprzedaż, także najcenniejszych sreber rodowych. To było najłatwiejsze. Często, zdecydowanie za często, takie prywatyzacje kończyły się zniszczeniem polskiej firmy. Szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie teraz staramy się przyciągać i wspierać inwestorów".

W rozmowie z publicystami wicepremier Morawiecki wskazał, że bardzo ważnym zdaniem Strategii Rozwoju jest równomierny wzrost wszystkich regionów Polski. "Nie godzimy się na jakieś „polaryzacyjno-dyfuzyjne” teorie poprzedniej władzy, w myśl której liczą się tylko wielkie miasta, a innym regionom Polski to mogą spaść jedynie okruszki z pańskiego stołu. Mam tu na biurku listę inwestycji, nad którymi z mozołem pracują setki ludzi z naszych resortów. I tam znajdą panowie nazwy grubo ponad 300 małych i średnich miejscowości, w których powstaną inwestycje w konkretnych firmach – od Koszalina po Chełm i od Świebodzina po Łomżę. Nie ma też interesów na zasadzie „grupy kolegów”. Jest jasny proces, są dobre mechanizmy kontroli i wykonania".

Więcej o realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w rozmowie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 6 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook