Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki we "wSieci": Organizujemy Polskę

02.05.2016

Wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Wiktorem Świetlikiem.

Czuję się częścią zespołu premier Beaty Szydło. Moje miejsce jest tutaj, w Ministerstwie Rozwoju. Nie skupiam się na tym, co się mówi „na mieście” – mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju w rozmowie z Wiktorem Świetlikiem.

Wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Wiktorem Świetlikiem dzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi różnic w kierowaniu bankiem i gospodarką państwa. Zauważył również, że potrzebna jest zmiana mentalności społeczeństwa polskiego na bardziej obywatelskie. "Chcemy znaleźć znacznie lepszą, odpowiednią równowagę po latach kultu indywidualizmu, zwalczania wspólnoty i uprawiania pedagogiki wstydu z polskości. Powinniśmy wykorzystywać naszą kreatywność, odwagę, niezależność, lecz budować też to, czego często w naszej historii było za mało. Była walka za wolność „naszą i waszą”, ale był i wybujały sarmacki indywidualizm wpadający w anarchię oraz oligarchizacja, która rozkładała państwo, a czasem pchała do zdrady – zauważył wicepremier i dodał również: Czytałem też, że pierwszy premier po upadku PRL – Tadeusz Mazowiecki – kazał z każdego swojego wystąpienia wykreślać słowo 'naród'."

Mateusz Morawiecki wiele miejsca poświęcił również wyjaśnianiu aspektów planu gospodarczego, zwanego już w tej chwili „planem Morawieckiego”. "Nasz paradoks polega dziś na tym, że mamy otwarte na innowacje społeczeństwo, zdecydowanie mniej otwarte na innowacje państwo oraz zaniedbaną pod względem innowacji gospodarkę. I zmiany muszą zajść w dwóch ostatnich obszarach. […] Konkrety to chociażby dwie ustawy, które przygotowujemy. Pierwsza ujrzy światło dzienne w ciągu kilku tygodni, druga powinna być do końca roku. Obie będą bardzo zwiększały impulsy proinnowacyjne dla firm. Wicepremier wskazał również na działania regionalne: Duża część regionalnych programów operacyjnych może iść albo w kierunku dystrybucji bezpośredniej, albo instrumentów zwrotnych. Preferujemy te drugie, bo one stymulują rozwój gospodarczy. Chodzi o to, by zamiast budować trzeci aquapark w okolicy, rozważano inwestycje w drogi lokalne, remonty, kolej, tworzenie warunków dla rozwoju przemysłu. Ważne są też zmiany w prawie o zamówieniach publicznych – likwidacja kryterium niskiej ceny, zabezpieczenie umów o pracę zamiast umów cywilnych. Te elementy społeczne są bardzo ważne."

Wicepremier podkreślił także, że […] "musimy dbać nie tylko o tempo wzrostu PKB, lecz także o jakość tego wzrostu. 6 proc. wzrostu na kredyt z zagranicy często jest gorsze niż 4 proc. wzrostu, który buduje majątek obywateli i opiera się na oszczędnościach. Ten front polityczny [który jest rozgrywany wokół Polski] może mieć jakiś wpływ, ale na pewno dużo ważniejsza jest geopolityka — wojna na Ukrainie, Brexit, problem uchodźców. Nie mogę też nie myśleć o czasach saskich, kiedy widzę szkalowanie własnego kraju za granicą. Zresztą to zachowanie jest mutacją budowania czarnego mitu i prowincjonalnego zapatrzenia w „lepszy świat”, jakie cechowało establishment III RP w ostatnich 27 latach".

Więcej o tzw. „planie Morawieckiego” w rozmowie z ministrem rozwoju we „wSieci”, w sprzedaży od 2 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook