Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: "To zwycięstwo dobra nad złem"

21.02.2016

Legendarny opozycjonista komentuje sprawę teczki Wałęsy.

„To co się stało na naszych oczach, to prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem” – powiedział Kornel Morawiecki w programie „Kawa na ławę” na antenie TVN24.

„W sensie naukowym jest faktem potwierdzonym, że donosił, brał pieniądze i do dzisiaj kręci. To co zobaczy jutro opinia publiczna może tylko poszerzyć obraz. Dla poważnego badacza nie może ulegać wątpliwości agenturalność Wałęsy” – powiedział Andrzej Zybertowicz.

„Jakiejkolwiek decyzji nie podjąłby IPN, byłby atakowany” – dodał doradca prezydenta. „Traktowanie tego co mówi Wałęsa poważnie, świadczy o niepoważnym traktowaniu widza” – powiedział Zybertowicz.

Sławomir Neumann nie chciał się zgodzić z teorią Andrzeja Zybertowicza i bronił Wałęsy. „Jest w Polsce wiele środowisk, które od lat chcą zabić etos Lecha Wałęsy. To kolejny etap gry teczkami. Dla niektórych bieganie z teczkami to sport narodowy. Wiemy, że dzisiaj Lecha Wałęsa ma status pokrzywdzonego. Teraz pojawia się teczka i wszyscy od tygodnia grzeją się nią i robią z tego wielką sprawą narodową. Są twierdzenia, że Kiszczak i Wałęsa razem obalili komunizm” – powiedział przewodniczący klubu PO.

Neumann sugerował, że dokumenty dostarczone IPN przez wdowę po Kiszczaku mogą być fałszywe. „Przypomnę, że gdy Lech Wałęsa miał otrzymać Nobla, to SB specjalnie fałszowało dokumenty. Mamy do czynienia ze spektaklem i teatrem. IPN powinien robić to w sposób bardziej cywilizowany i pokazał wszystkie dokumenty z domu Kiszczaka i dał Wałęsie szansę się z nimi zapoznać” – powiedział.


Legendarny przywódca „Solidarności Walczącej” Kornel Morawiecki nazwał obecną sytuację zwycięstwem dobra nad złem. „To co się stało na naszych oczach, to prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem. Te dokumenty są tylko częścią. Gdyby Wałęsa nie był współpracownikiem, gdyby Jurczyk nie był współpracownikiem w Szczecinie, to władze mogłyby się nie zgodzić na powstanie związków i zniszczyliby wszystko” – powiedział.

„Lech Wałęsa został prezydentem, a całe otoczenie nie powiedziało prawdy o nim. Chodzi o Annę Walentynowicz, o braci Kaczyńskich, o Andrzeja Gwiazdę. Pojawiła się lista, której nie opublikowano” – dodawał.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej zaatakowała prof. Zybertowicza. „Panie profesorze, mam do pana duży szacunek jako do metodologa. Jak Pan się czuje kiedy IPN chce udostępnić dokumenty, które nie są jeszcze sprawdzone? Zastanawiam się czy Pan wypowiada się jako polityk rządzącej partii, czy jako socjolog?” – pytała.

„Prawda jest taka, że Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział, że Wałęsa się skompromitował i trzeba zrobić wszystko, by bohaterem Solidarności został Lech Kaczyński. PiS ma w swoich szeregach prokuratora z PRL-u” – dodała.

Prof. Andrzej Zybertowicz zasugerował, że nagłe pojawienie się dokumentów dot. TW Bolka może nie być przypadkiem.  „Rozmawiałem z funkcjonariuszami ws. śmierci małżeństwa Jaroszewiczów. Mówili, że od tej pory żaden komunista nie będzie trzymał dokumentów w swoim domu. To sugeruje, że ktoś mógł dostarczyć dokumenty pani Kiszczakowej. Kiszczak był elementem polityki sowieckiej. Może chodziło o wzmożenie poziomu napięcia” – powiedział Zybertowicz.

Joachim Brudziński przypomniał stosunek Wałęsy do innych legend „Solidarności”. „Na kłamstwie zbudowano podwaliny współczesnej Polski. Wielkość Wałęsy przekreślił sam Wałęsa. Gdyby na początku lat '90 stanął w prawdzie, dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji. Ja nie mogę zapomnieć jak traktowana Anne Walentynowicz, nie mogę zapomnieć, że Wałęsa ciągał po sądach poważnie chorego, leżącego w szpitalu Krzysztofa Wyszkowskiego i skazywał na drakońskie kary” – powiedział.

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zacytował wywiad Władysława Frasyniuka dla „Gazety Wyborczej”, w którym były opozycjonista sugeruje, że mogą się pojawić dokumenty kompromitujące otoczenie Kornela Morawieckiego.

„Podaj wszystko co wiesz. Nie chce mówić o Władku, ani moim synu. To jest sprawa narodowa. To kwestia naszego wizerunku na świecie. Chce prosić pana Wałęsę, by stanął w prawdzie. Chcielibyśmy mieć ten symbol. Niech on stanie koło nas. Niezależnie od tego kto go trzymał za twarz” – powiedział.

Sławomir Neumann twierdzi, że pewne grupy chcą zasugerować, że upadek komunizmu w Polsce to zasługa SB „Wpisuje się pan w narracje, że jest to prawda objawiona, że Wałęsa świadomie współpracował z SB. Jest sporo środowisk prawicowych, które chcą umniejszać rolę Lech Wałęsa i na końcu dojdziemy do absurdalnych wniosków, że to SB obaliła komunę” – powiedział Neumann.

Andrzej Zybertowicz, odnosząc się do pracy prof. Cenckiewicza i dra Gontarczyka, nazywa Wałęsę wprost donosicielem.  „Nie można wygumkować Wałęsy z historii, bo donosiciele też mieli swoją rolę” – powiedział prof. Zybertowicz.

mly

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook