Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: "To zwycięstwo dobra nad złem"

21.02.2016

Legendarny opozycjonista komentuje sprawę teczki Wałęsy.

„To co się stało na naszych oczach, to prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem” – powiedział Kornel Morawiecki w programie „Kawa na ławę” na antenie TVN24.

„W sensie naukowym jest faktem potwierdzonym, że donosił, brał pieniądze i do dzisiaj kręci. To co zobaczy jutro opinia publiczna może tylko poszerzyć obraz. Dla poważnego badacza nie może ulegać wątpliwości agenturalność Wałęsy” – powiedział Andrzej Zybertowicz.

„Jakiejkolwiek decyzji nie podjąłby IPN, byłby atakowany” – dodał doradca prezydenta. „Traktowanie tego co mówi Wałęsa poważnie, świadczy o niepoważnym traktowaniu widza” – powiedział Zybertowicz.

Sławomir Neumann nie chciał się zgodzić z teorią Andrzeja Zybertowicza i bronił Wałęsy. „Jest w Polsce wiele środowisk, które od lat chcą zabić etos Lecha Wałęsy. To kolejny etap gry teczkami. Dla niektórych bieganie z teczkami to sport narodowy. Wiemy, że dzisiaj Lecha Wałęsa ma status pokrzywdzonego. Teraz pojawia się teczka i wszyscy od tygodnia grzeją się nią i robią z tego wielką sprawą narodową. Są twierdzenia, że Kiszczak i Wałęsa razem obalili komunizm” – powiedział przewodniczący klubu PO.

Neumann sugerował, że dokumenty dostarczone IPN przez wdowę po Kiszczaku mogą być fałszywe. „Przypomnę, że gdy Lech Wałęsa miał otrzymać Nobla, to SB specjalnie fałszowało dokumenty. Mamy do czynienia ze spektaklem i teatrem. IPN powinien robić to w sposób bardziej cywilizowany i pokazał wszystkie dokumenty z domu Kiszczaka i dał Wałęsie szansę się z nimi zapoznać” – powiedział.


Legendarny przywódca „Solidarności Walczącej” Kornel Morawiecki nazwał obecną sytuację zwycięstwem dobra nad złem. „To co się stało na naszych oczach, to prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem. Te dokumenty są tylko częścią. Gdyby Wałęsa nie był współpracownikiem, gdyby Jurczyk nie był współpracownikiem w Szczecinie, to władze mogłyby się nie zgodzić na powstanie związków i zniszczyliby wszystko” – powiedział.

„Lech Wałęsa został prezydentem, a całe otoczenie nie powiedziało prawdy o nim. Chodzi o Annę Walentynowicz, o braci Kaczyńskich, o Andrzeja Gwiazdę. Pojawiła się lista, której nie opublikowano” – dodawał.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej zaatakowała prof. Zybertowicza. „Panie profesorze, mam do pana duży szacunek jako do metodologa. Jak Pan się czuje kiedy IPN chce udostępnić dokumenty, które nie są jeszcze sprawdzone? Zastanawiam się czy Pan wypowiada się jako polityk rządzącej partii, czy jako socjolog?” – pytała.

„Prawda jest taka, że Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział, że Wałęsa się skompromitował i trzeba zrobić wszystko, by bohaterem Solidarności został Lech Kaczyński. PiS ma w swoich szeregach prokuratora z PRL-u” – dodała.

Prof. Andrzej Zybertowicz zasugerował, że nagłe pojawienie się dokumentów dot. TW Bolka może nie być przypadkiem.  „Rozmawiałem z funkcjonariuszami ws. śmierci małżeństwa Jaroszewiczów. Mówili, że od tej pory żaden komunista nie będzie trzymał dokumentów w swoim domu. To sugeruje, że ktoś mógł dostarczyć dokumenty pani Kiszczakowej. Kiszczak był elementem polityki sowieckiej. Może chodziło o wzmożenie poziomu napięcia” – powiedział Zybertowicz.

Joachim Brudziński przypomniał stosunek Wałęsy do innych legend „Solidarności”. „Na kłamstwie zbudowano podwaliny współczesnej Polski. Wielkość Wałęsy przekreślił sam Wałęsa. Gdyby na początku lat '90 stanął w prawdzie, dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji. Ja nie mogę zapomnieć jak traktowana Anne Walentynowicz, nie mogę zapomnieć, że Wałęsa ciągał po sądach poważnie chorego, leżącego w szpitalu Krzysztofa Wyszkowskiego i skazywał na drakońskie kary” – powiedział.

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zacytował wywiad Władysława Frasyniuka dla „Gazety Wyborczej”, w którym były opozycjonista sugeruje, że mogą się pojawić dokumenty kompromitujące otoczenie Kornela Morawieckiego.

„Podaj wszystko co wiesz. Nie chce mówić o Władku, ani moim synu. To jest sprawa narodowa. To kwestia naszego wizerunku na świecie. Chce prosić pana Wałęsę, by stanął w prawdzie. Chcielibyśmy mieć ten symbol. Niech on stanie koło nas. Niezależnie od tego kto go trzymał za twarz” – powiedział.

Sławomir Neumann twierdzi, że pewne grupy chcą zasugerować, że upadek komunizmu w Polsce to zasługa SB „Wpisuje się pan w narracje, że jest to prawda objawiona, że Wałęsa świadomie współpracował z SB. Jest sporo środowisk prawicowych, które chcą umniejszać rolę Lech Wałęsa i na końcu dojdziemy do absurdalnych wniosków, że to SB obaliła komunę” – powiedział Neumann.

Andrzej Zybertowicz, odnosząc się do pracy prof. Cenckiewicza i dra Gontarczyka, nazywa Wałęsę wprost donosicielem.  „Nie można wygumkować Wałęsy z historii, bo donosiciele też mieli swoją rolę” – powiedział prof. Zybertowicz.

mly

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook