Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Przeszłość Wałęsy jest dla mnie oczywista

23.05.2012

Są ludzie, którzy kłamią, zaprzeczają prostym i oczywistym faktom. Takich ludzi się nie przekona, oni mają jakiś interes w tym, co robią – o nowych dowodach współpracy Lecha Wałęsy z SB portal Stefczyk.info rozmawia z byłym opozycjonistą, działaczem „Solidarności Walczącej” Kornelem Morawieckim.

Stefczyk.info: Sławomir Cenckiewicz w tekście na portalu wPolityce.pl opisuje nowe dokumenty, które potwierdzają współpracę Lecha Wałęsy z SB. Czy Pana zaskakują takie doniesienia?

Kornel Morawiecki: Przede wszystkim boli mnie, że tak wiele dokumentów na ten temat zginęło. To miało miejsce głównie w czasie prezydentury Wałęsy. W jego dyspozycji było wiele materiałów, które miały ogromne znaczenie dla lustracji. Te dokumenty niestety zginęły. Ja wtedy rozmawiałem z jednym z członków komisji Ciemniewskiego, która zajmowała się lustracją m.in. byłego prezydenta. Senator mówił mi, że widział teczkę dot. Wałęsy i, że ona nie pozostawia żadnych wątpliwości. Ja już wtedy byłem przekonany, że były prezydent był współpracownikiem SB. Doniesienia o nowych dokumentach, które to potwierdzają, zupełnie mnie więc nie zaskakują.

Ta historia to kolejny dowód na istnienie prywatnych archiwów, w których znajdują się dokumenty o ważnych postaciach życia publicznego. O czym to świadczy?

Te dokumenty powinny zostać przekazane jak najszybciej do archiwum IPN. Nie jestem prawnikiem, więc nie wiem, czy przetrzymywanie dokumentów jest przestępstwem. Wiem jednak, że jest to sytuacja nieuczciwa wobec Rzeczypospolitej. To są cenne dokumenty, które powinny być w dyspozycji odpowiednich instytucji. Tu nie chodzi o Lecha Wałęsę, ale o prawdę. Prawda jest wartością naczelną.

Te archiwa mogą służyć do szantażowania ludzi współpracujących kiedyś z SB?

To zdaje się zupełnie oczywiste. Dotykamy tu szerszego problemu, który dotyczy tego, co działo się z archiwami w pierwszych latach po 89 roku. W tym czasie dochodziło do niszczenia i brakowania dokumentów. Stopień tego procederu do dziś nie został precyzyjnie oszacowany. To powinno zostać zrobione. Ta sprawa jest jednak ukrywana. To jest temat tabu.

Czy kolejne dokumenty potwierdzające współpracę Wałęsy z SB mogą przekonać tych, którzy bronią Wałęsy w tej sprawie?

Tzw. prości ludzie są do przekonania. Jednak pamiętajmy, że ci, którzy są w tej sprawie po stronie kłamstwa, będą w nim trwać. Tu przecież nie chodzi o bronienie Wałęsy, ja go również mogę bronić w jakimś stopniu. Tu chodzi o kłamanie. Są ludzie, którzy kłamią, zaprzeczają prostym i oczywistym faktom. Takich ludzi się nie przekona, oni mają jakiś interes w tym, co robią. To jest sytuacja znacznie gorsza.

Co może ich przekonać?

Moim marzeniem jest wyznanie prawdy przez Lecha Wałęsy. On ma jeszcze czas, dopóki żyje. On powinien przyznać się, przeprosić. To jest moje główne marzenie. Przecież nawet ci, którzy Wałęsy bronią, doskonale znają prawdę.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook