Jedynie prawda jest ciekawa


Moim obowiązkiem jest opowiadać o rodzicach

31.05.2014

To mama była kronikarzem i fotografem w naszym domu - opowiada Marta Kaczyńska.

"Powstała książka o moich rodzicach, której jestem autorką - udzieliłam wywiadu Dorocie Łosiewicz – opowiedziałam w tej ksiażce o rodzicach, o tym, jacy byli w życiu prywatnym, jacy byli na co dzień. To jest pewien mój obowiązek – opowiadać o rodzianch, skoro ich już z nami nie ma. Mój ojciec często był przedstawiany w sposób fałszywy, a ja chcę, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jakimi ludźmi byli" - mówi Marta Kaczyńska o książce "Moi rodzice".

W wywiadzie dla "Dzień dobry TVN" podkreśla, że najważniejszy w tej książce jest wątek dotyczący jej rodziców. "Mam nadzieję, że ważne będzie to co napisałam o rodzicach i to zostanie zapmiętane. Ja i moje przemyślenia są na dalszym planie, ja miałam być tłem – mnie nie ma na okłądce. Chciałam, żeby to była książka o rodzicach, a ja jestem tylko narratorem" - mówi. 

Zaznacza, że de facto na swoją obecność zdecydowała się w momencie gdy pojawiła się w kampanii swojego ojca przed wyborami prezydenckimi w 2005 r. Jednak zaznacza, że na razie sama w życie polityczne nie zamierza się angażować - chociaż czasami to rozważa. 

Opowiadając o bogatym archiwum prywatnych zdjęć i pamiątek Lecha i Marii Kaczyńskich, które znalazły się w książce, zaznacza, że nic nie opowie o zmarłej parze prezydenckiej lepiej niż takie pamiątki. "To mama była kronikarzem i fotografem w naszym domu, dokumentowała wiele wydarzeń rodzinnych, pielęgnowała wszystkie zbiory, dbała aby te rzeczy nie zaginęły" - opowiada. "Mama zawsze była postacią drugoplanową, która wspierała ojca. Mama nie przejawiała ambicji politycznych, była świetnie zorientowana, zawsze robiła prasówkę tacie – jak piszę w książce, słuchała zawsze wszystkich audycji, była zupełnie na bieżąco. (…) Natomiast nie była zwierzęciem politycznym" - dodaje.

Marta Kaczyńska stwierdza także, że rodzice dawali jej dużo swobody. Ojciec z jednej strony – polityk prawicowy, chociaż bardziej centrowy, ale konserwatywny, ale dosyć liberalny, mama tak samo. Może z naciskiem na mamę, która była sojusznikiem moich w róznych pomysłach" - wspomina.

mc
[fot. blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook