Jedynie prawda jest ciekawa


Levy o Korei: "Mogło być znacznie gorzej"

12.02.2013

Rozmowa z Nikolasem Levi, ekspertem Centrum Studiów Polska-Azja.

Stefczyk.info: Niepokojące doniesienia płyną z Płw. Koreańskiego. Phenian przeprowadził kolejną próbę jądrową. Zdetonowano silną bombę. Na ile niebezpieczna jest ta sytuacja?

Nikolas Levi: Obecna próba jądrowa jest bardzo mocna, o wiele silniejsza niż w 2002 i 2006 roku. Sytuacja jest więc groźna, ale bez przesady. Mogło być znacznie gorzej. Bowiem tym razem Korea Północna uprzedziła świat o przygotowywanej przez siebie próbie. Dzwoniła do USA oraz Chin i uprzedziła, że zostanie dokonana próba jądrowa. Sytuacja byłaby znacznie gorsza niż gdyby próba odbyła się w sposób zupełnie niezapowiedziany. Po drugie, obserwatorzy mieli sygnały, że lada chwila może mieć miejsce ta próba jądrowa. To nie stanowi zaskoczenia dla nas.

Co wskazywało, że próba taka może mieć miejsce?

Dzięki różnym narzędziom komunikacji jesteśmy w stanie monitorować co dzieje się w okolicach ośrodków, w których odbyła się ta próba. Od kilku dni wiadomo było, że drogi wokół były zamknięte, a media informowały o tej próbie. Dodatkowo wiadomo, że za tydzień odbędzie się rocznica urodzin nieżyjącego już wodza. W tej sytuacji przeprowadzenie pewnego rodzaju pokazu sił było bardzo prawdopodobne. Sytuację w Korei oceniam więc jako niebezpieczną, ale mogło być znacznie gorzej.

Jaka będzie reakcja opinii międzynarodowej na tę próbę?

Spodziewam się takiej samej reakcji, jak w poprzednich sytuacjach. Być może zostaną w tym przypadku nałożone na Phenian jakieś sankcje. Jednak one zostaną zapewne ominięte legalnie lub nielegalnie przez władze Korei Północnej. Rada Bezpieczeństwa ONZ jest w tej sprawie niewiarygodna, ponieważ Chiny i tak będą dążyć do zawetowania jakiejkolwiek poważnej sankcji nałożonej na Koreę. Jeśli więc nałożone zostaną w ogóle jakieś sankcje to one będą bardzo symboliczne, np. zamknięcie dostępu do ropy na 24 godziny.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim może się zaognić? Możemy mieć do czynienia z konfliktem?

Konflikt na Płw. Koreańskim jest niemożliwy. Sytuacja jest bowiem zbyt niebezpieczna. Nikt nie wie, jaka może być reakcja Korei Płn., nikt nie wie co oni mogą zrobić. Zbyt dużo czynników geostrategicznych ma w tej sprawie wpływ, by się ktoś na to zdecydował. Dlatego, w mojej ocenie, nie dojdzie do konfliktu.

Pojawiły się komentarze, że próba jądrowa to dowód na wzmocnienie pozycji Korei i wyrwanie się jej spod wpływów Chin. Czy to uzasadnione głosy?

Wszystko zależy od tego, jak definiujemy sprawę wpływów chińskich w Korei. Same decyzje geopolityczne, czy dotyczące spraw wojskowości są podejmowane w sposób suwerenny i należą jedynie od liderów koreańskich. Tu wpływ chiński jest mały i dotyczy jedynie kwestii konsultacyjnych. Ostateczne słowo w tych kwestiach należy do Phenianiu. Z drugiej strony udział chiński w projektach inwestycyjnych w Korei jest ogromny. Znaczna część inwestycji jest prowadzona przy udziale chińskiego kapitału. To oznacza, że w sensie gospodarczym Korea Północna jest bardzo uzależniona od Pekinu. Warto jednak zaznaczyć, że Phenian dąży do wzmocnienia współpracy gospodarczej m.in. z Rosją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook