Jedynie prawda jest ciekawa


Levy o Korei: "Mogło być znacznie gorzej"

12.02.2013

Rozmowa z Nikolasem Levi, ekspertem Centrum Studiów Polska-Azja.

Stefczyk.info: Niepokojące doniesienia płyną z Płw. Koreańskiego. Phenian przeprowadził kolejną próbę jądrową. Zdetonowano silną bombę. Na ile niebezpieczna jest ta sytuacja?

Nikolas Levi: Obecna próba jądrowa jest bardzo mocna, o wiele silniejsza niż w 2002 i 2006 roku. Sytuacja jest więc groźna, ale bez przesady. Mogło być znacznie gorzej. Bowiem tym razem Korea Północna uprzedziła świat o przygotowywanej przez siebie próbie. Dzwoniła do USA oraz Chin i uprzedziła, że zostanie dokonana próba jądrowa. Sytuacja byłaby znacznie gorsza niż gdyby próba odbyła się w sposób zupełnie niezapowiedziany. Po drugie, obserwatorzy mieli sygnały, że lada chwila może mieć miejsce ta próba jądrowa. To nie stanowi zaskoczenia dla nas.

Co wskazywało, że próba taka może mieć miejsce?

Dzięki różnym narzędziom komunikacji jesteśmy w stanie monitorować co dzieje się w okolicach ośrodków, w których odbyła się ta próba. Od kilku dni wiadomo było, że drogi wokół były zamknięte, a media informowały o tej próbie. Dodatkowo wiadomo, że za tydzień odbędzie się rocznica urodzin nieżyjącego już wodza. W tej sytuacji przeprowadzenie pewnego rodzaju pokazu sił było bardzo prawdopodobne. Sytuację w Korei oceniam więc jako niebezpieczną, ale mogło być znacznie gorzej.

Jaka będzie reakcja opinii międzynarodowej na tę próbę?

Spodziewam się takiej samej reakcji, jak w poprzednich sytuacjach. Być może zostaną w tym przypadku nałożone na Phenian jakieś sankcje. Jednak one zostaną zapewne ominięte legalnie lub nielegalnie przez władze Korei Północnej. Rada Bezpieczeństwa ONZ jest w tej sprawie niewiarygodna, ponieważ Chiny i tak będą dążyć do zawetowania jakiejkolwiek poważnej sankcji nałożonej na Koreę. Jeśli więc nałożone zostaną w ogóle jakieś sankcje to one będą bardzo symboliczne, np. zamknięcie dostępu do ropy na 24 godziny.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim może się zaognić? Możemy mieć do czynienia z konfliktem?

Konflikt na Płw. Koreańskim jest niemożliwy. Sytuacja jest bowiem zbyt niebezpieczna. Nikt nie wie, jaka może być reakcja Korei Płn., nikt nie wie co oni mogą zrobić. Zbyt dużo czynników geostrategicznych ma w tej sprawie wpływ, by się ktoś na to zdecydował. Dlatego, w mojej ocenie, nie dojdzie do konfliktu.

Pojawiły się komentarze, że próba jądrowa to dowód na wzmocnienie pozycji Korei i wyrwanie się jej spod wpływów Chin. Czy to uzasadnione głosy?

Wszystko zależy od tego, jak definiujemy sprawę wpływów chińskich w Korei. Same decyzje geopolityczne, czy dotyczące spraw wojskowości są podejmowane w sposób suwerenny i należą jedynie od liderów koreańskich. Tu wpływ chiński jest mały i dotyczy jedynie kwestii konsultacyjnych. Ostateczne słowo w tych kwestiach należy do Phenianiu. Z drugiej strony udział chiński w projektach inwestycyjnych w Korei jest ogromny. Znaczna część inwestycji jest prowadzona przy udziale chińskiego kapitału. To oznacza, że w sensie gospodarczym Korea Północna jest bardzo uzależniona od Pekinu. Warto jednak zaznaczyć, że Phenian dąży do wzmocnienia współpracy gospodarczej m.in. z Rosją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook