Jedynie prawda jest ciekawa


"Mnie poniżali, na matkę mówili, że jest żoną bandyty"

21.02.2013

Rozmowa z Edmundem Budelewskim, synem Bolesława Budelewskiego, żołnierza AK, zamordowanego przez stalizowskich oprawców i pochowanego na warszawskiej "Łączce". IPN właśnie zidentyfikował m. in. szczątki Bolesława Budelewskiego.

Stefczyk.info: Spotykamy się w dniu, kiedy IPN ogłosił, że znaleziono szczątki pana ojca, że mamy pewność, że został pochowany w kwaterze "Ł" cmentarza powązkowskiego. Co pan czuje?

Edmund Budelewski: To jest wielkie szczęście, że w końcu wiem, gdzie leżą szczątki mojego ojca. Ileż to lat żyliśmy w niepewności? Dlatego z radością przyjąłem informację, że IPN działa coś w tym kierunku. Jestem bardzo wdzięczny tym ludziom. Wreszcie jest to szczęście, że jeszcze za mojego życia będę mógł przyjechać, zobaczyć grób ojca, zapalić znicz i pomodlić się. Za to wszystko dziękuję, bardzo dziękuję.

Stefczyk.info: Mówi pan, że trwało to wiele lat. Jakie emocje towarzyszyły waszej rodzinie, kiedy instytut podawał kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar stalinizmu, a wciąż to nie było nazwisko pańskiego ojca?

Edmund Budelewski: Trudno mi to wytłumaczyć. Ja miałem cztery lata, kiedy ojca zabierali. Ja ten moment bardzo dobrze pamiętam. Ktoś może powiedzieć, że to niemożliwe, żeby czterolatek pamiętał, ale ja pamiętam, jak ojca z domu zabierali. Wcześniej w naszym domu była cała grupa zbrojna. Ale wyszli zanim przyszli tamci, żeby ojca aresztować. To dobrze, bo gdyby ich zastali, to by pewnie wszystkich wybili i spalili. Było w tym dużo szczęścia.

Stefczyk.info: Przez ten czas różne czasy w Polsce były, różne ustroje przez Polskę się przetoczyły. Co mówiono o pańskim ojcu?

Edmund Budelewski: Oj, mówili, mówili… Na mamę nawet, że to żona bandyty. Jak byłem w wojsku to niektórzy oficerowie nie mówili może szczegółowo, ale docinali mi, że w tych moich stronach to bandziorów było dużo. Wiadomo było, do czego się odnosił. Zapytałem się tego człowieka niedawno, co miał na myśli mówiąc te słowa. Zaparł się, powiedział, że on nic takiego nie mówił. A mówił mi osobiście. Przecież w mojej jednostce dobrze znali historie mojej rodziny, tylko, że to były czasy komunizmu, lata 60-te. Wtedy właśnie tak się do nas zwracano i tak o naszych rodzinach mówiono.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook