Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzi Polacy mogą zmieniać świat

29.04.2013

Może jakimś rozwiązaniem byłoby powołanie dużej prywatnej uczelni - "polskiego Harvardu"? Uniwersytetu z odpowiednio wyselekcjonowaną kadrą profesorską

Podczas kongresu Polska Wielki Projekt poruszony został także temat jakości polskiego kształcenia wyższego, która przekłada się później na rozwój kraju i na pozycję Polski w świecie. Wielu młodych Polaków emigruje za granicę - czy to na studia, czy po uzyskaniu dyplomu, w celu zrobienia tam kariery. Coraz więcej rodaków odnosi sukcesy poza granicami kraju, wspomagając rozwój innych państw.

Stefczyk.info: - Podczas przemówienia na kongresie "Polska Wielki Projekt" mówił pan o tym, że potencjał Polaków jest niewykorzystywany. Młodzi ludzie emigrują i realizują swoje plany za granicą, a nie na polskich uczelniach."

dr Jerzy Surma: - Jest to spowodowane głównie brakiem świadomości kształtowania elit. W Polsce jest bardzo dużo osób, np. z potencjałem programistów, jednak nie mają oni możliwości realizowania się tutaj. Polskie uczelnie kształtują wg schematu, podręcznikowo, nie dają młodym ludziom możliwości innowacyjności, nie uczą myślenia. Jest to też kwestia podstawowych cnót, których nie posiadają młodzi Polacy.

 

Stefczyk.info: Gdzie według pana istnieje błąd? Czy ludzi powinno się ukierunkowywać już na poziomie wstępnej edukacji, czy gdy idą oni na studia? Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu?

Zwróciła pani uwagę na słuszną rzecz. Nie może być przecież tak, że młoda osoba, podejmuje wiele ważnych życiowych decyzji mając 18 lat i rozpoczynając swoją karierę na studiach. Błąd systemowy jest już, mniej więcej, od czasów gimnazjum. To jest związane z odpowiedzialność bycia człowiekiem, który potrafi za sobą pociągnąć innych. To oznacza bycie elitą. Oczywiście w tle - solidne wykształcenie. Tego nie da się zrobić na studiach. Harvard ma na przykład bardzo specyficzny sposób rekrutacji: bardzo kosztowny, długotrwały, żeby takie osoby wyłowić. Oni wiedzą, że nie zmienią kogoś, oni szukają pewnych osobowości, liderów, ludzi charyzmatycznych, otwartych na świat, z błyskiem w oku. Potem tylko nadają temu ostateczny szlif. Te cztery lata w college to jest szlifowanie diamentu, który wcześniej już musiał zaistnieć. Rozwiązaniem, który od jakiegoś czasu postuluje to założenie dużego prywatnego uniwersytetu - z inną procedurą rekrutacji, z dobraną kadrą profesorską.

 

Stefczyk.info: Czy myśli pan, że istnieje jakieś przełożenie: polskie szkolnictwo wyższe jest bezpłatne, podczas gdy jednak w krajach, mających topowe światowe uczelnie: Wielka Brytania, USA - studia są płatne.

Trudno mi powiedzieć czy ma to jakieś przełożenie. Warto zwrócić uwagę, że najlepsze uczelnie w Stanach Zjednoczonych są uczelniami płatnymi. To też przekłada się na innowacyjność uczelni. Weźmy pod uwagę taki przykład: w Massachusetts Institute of Technology magister, czy doktorant nauk ścisłych, poza obroną pracy też coś tworzy: promotor bardzo często daje mu propozycję wgłębienia się w problem i np. założenia firmy. Czy istnieją takie procedury w Polsce? U nas zupełnie inaczej wygląda współpraca studenta z promotorem. Warto zwrócić uwagę, że, np. grande ecole we Francji są bezpłatne - jednak widać też różnice w owocach - zdecydowanie lepsze wyniki prezentuje system kształcenia amerykańskiego.


Dr Jerzy Surma - absolwent Politechniki Wrocławskiej i IESE Business School, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej, Visiting Scholar w Harvard Business School w roku akademickim 2011/2012.

not. mc
[fot. polskawielkiprojekt.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook