Jedynie prawda jest ciekawa


Młodych wyborców Palikota bawią antywartości

10.10.2011

„W tych wyborach jest dwóch zwycięzców – PO i Ruch Palikota, a mówiąc precyzyjniej, ich liderzy – Donald Tusk i Janusz Palikot. Największym przegranym jest... Kościół” – mówi portalowi Stefczyk.info Artur Bazak, publicysta portalu wPolityce.pl.

W przypadku Ruchu Palikota zwraca uwagę spore poparcie ludzi młodych. Według danych TNS OBOP w grupie wiekowej 18-25 lat na Palikota zagłosowało ponad 23 proc. młodych, niemal tyle samo, ile oddało głos na PiS. W nocy z 9 na 10 sierpnia 2010 r. w ramach "Akcji Krzyż" zebrała się młodzież, która właśnie wybrała swojego reprezentanta do Sejmu i która będzie nam urządzać kraj – mówi Bazak.

To ludzie, w dużej mierze jeszcze bardzo młodzi, którzy nie interesują się polityką i którym obojętne są sprawy państwa. Im brakuje zakorzenienia w tradycji i kulturze. Politykę traktują jako źródło taniej rozrywki. Trawestując powiedzenie dr. Tomasza Żukowskiego, który mówił, że „zbliża się tsunami 16-latków”, należałoby powiedzieć, że „zbliża się tsunami «młodych, wykształconych i z dużych miast»”. Młodych wyborców Palikota bawią antywartości, zdają się nie rozumieć konsekwencji swoich wyborów. Interesuje ich „tu i teraz”. Są produktem postpolityki, tak jak produktem PO jest w jakiejś mierze Janusz Palikot – zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info. Zaznacza, że „nie ulega wątpliwości, że to dramatyczny czas dla Polski”.

Janusz Palikot do Sejmu wchodzi w konkretnymi hasłami. Zapowiada wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich, walkę o liberalną ustawę regulującą in vitro, rozmontowanie ustawy o ochronie życia oraz stworzenie świeckiej szkoły. I nawet, jeśli nie uda mu się wejść do koalicji rządowej, będzie realizował swój program przy poparciu sprzymierzonego z nim SLD (czy to pod przywództwem Kalisza, czy Olejniczaka) oraz cichej akceptacji (wyrażającej się w głosowaniach sejmowych) Platformy Obywatelskiej. Jarosław Gowin tradycyjnie wyrazi swój niesmak i tyle – zaznacza Artur Bazak.

Publicysta zaznacza, że Palikot przyjmie każdą pozę i maskę, aby przeforsować swoje pomysły. Poza tym, nie może zawieść swoich wyborców i mocodawców. Młodzi, rozczarowani ofertą polityczną Platformy Obywatelskiej, przerzucili swoje poparcie na Palikota zasadniczo dlatego, że jest nowoczesny, antysystemowy i pozwoli palić zioło. Losy państwa są im całkowicie obojętne – tłumaczy nasz rozmówca.

Zdaniem Artura Bazaka „największym partyjnym przegranym tych wyborów jest SLD Grzegorza Napieralskiego”. Ale to jego problem. Dla mnie, jako katolika, ważniejsze jest co innego. Trudno to przyznać, ale dzisiaj to Kościół katolicki jest największym przegranym. Przegrywał wszystkie bitwy w ostatnich latach. Największą porażkę poniósł na Krakowskim Przedmieściu. Zabrakło jego wyraźnego, kategorycznego głosu sprzeciwu wobec bezczeszczenia symboli drogich dla katolików. Sprawa krzyża oraz kontrowersje wokół udziału Nergala w show telewizyjnym w TVP ujawniły głębokie podziały w polskim Kościele – tłumaczy Artur Bazak.

Zaznacza, że „dla ludzi, którzy znają rzeczywistą sytuację państwa, są patriotami, którzy myślą z trwogą o przyszłości swoich dzieci i losach Kościoła, nadchodzi ciężki czas walki i wytężonej pracy”.

Not. RoJ

[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook