Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Młodych wyborców Palikota bawią antywartości

10.10.2011

„W tych wyborach jest dwóch zwycięzców – PO i Ruch Palikota, a mówiąc precyzyjniej, ich liderzy – Donald Tusk i Janusz Palikot. Największym przegranym jest... Kościół” – mówi portalowi Stefczyk.info Artur Bazak, publicysta portalu wPolityce.pl.

W przypadku Ruchu Palikota zwraca uwagę spore poparcie ludzi młodych. Według danych TNS OBOP w grupie wiekowej 18-25 lat na Palikota zagłosowało ponad 23 proc. młodych, niemal tyle samo, ile oddało głos na PiS. W nocy z 9 na 10 sierpnia 2010 r. w ramach "Akcji Krzyż" zebrała się młodzież, która właśnie wybrała swojego reprezentanta do Sejmu i która będzie nam urządzać kraj – mówi Bazak.

To ludzie, w dużej mierze jeszcze bardzo młodzi, którzy nie interesują się polityką i którym obojętne są sprawy państwa. Im brakuje zakorzenienia w tradycji i kulturze. Politykę traktują jako źródło taniej rozrywki. Trawestując powiedzenie dr. Tomasza Żukowskiego, który mówił, że „zbliża się tsunami 16-latków”, należałoby powiedzieć, że „zbliża się tsunami «młodych, wykształconych i z dużych miast»”. Młodych wyborców Palikota bawią antywartości, zdają się nie rozumieć konsekwencji swoich wyborów. Interesuje ich „tu i teraz”. Są produktem postpolityki, tak jak produktem PO jest w jakiejś mierze Janusz Palikot – zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info. Zaznacza, że „nie ulega wątpliwości, że to dramatyczny czas dla Polski”.

Janusz Palikot do Sejmu wchodzi w konkretnymi hasłami. Zapowiada wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich, walkę o liberalną ustawę regulującą in vitro, rozmontowanie ustawy o ochronie życia oraz stworzenie świeckiej szkoły. I nawet, jeśli nie uda mu się wejść do koalicji rządowej, będzie realizował swój program przy poparciu sprzymierzonego z nim SLD (czy to pod przywództwem Kalisza, czy Olejniczaka) oraz cichej akceptacji (wyrażającej się w głosowaniach sejmowych) Platformy Obywatelskiej. Jarosław Gowin tradycyjnie wyrazi swój niesmak i tyle – zaznacza Artur Bazak.

Publicysta zaznacza, że Palikot przyjmie każdą pozę i maskę, aby przeforsować swoje pomysły. Poza tym, nie może zawieść swoich wyborców i mocodawców. Młodzi, rozczarowani ofertą polityczną Platformy Obywatelskiej, przerzucili swoje poparcie na Palikota zasadniczo dlatego, że jest nowoczesny, antysystemowy i pozwoli palić zioło. Losy państwa są im całkowicie obojętne – tłumaczy nasz rozmówca.

Zdaniem Artura Bazaka „największym partyjnym przegranym tych wyborów jest SLD Grzegorza Napieralskiego”. Ale to jego problem. Dla mnie, jako katolika, ważniejsze jest co innego. Trudno to przyznać, ale dzisiaj to Kościół katolicki jest największym przegranym. Przegrywał wszystkie bitwy w ostatnich latach. Największą porażkę poniósł na Krakowskim Przedmieściu. Zabrakło jego wyraźnego, kategorycznego głosu sprzeciwu wobec bezczeszczenia symboli drogich dla katolików. Sprawa krzyża oraz kontrowersje wokół udziału Nergala w show telewizyjnym w TVP ujawniły głębokie podziały w polskim Kościele – tłumaczy Artur Bazak.

Zaznacza, że „dla ludzi, którzy znają rzeczywistą sytuację państwa, są patriotami, którzy myślą z trwogą o przyszłości swoich dzieci i losach Kościoła, nadchodzi ciężki czas walki i wytężonej pracy”.

Not. RoJ

[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook