Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

M.Karnowski: Tak władza kupuje media

27.02.2014

Ujawniane ostatnio przez tygodnik "wSieci” informacje o skali finansowania mediów prorządowych z pieniędzy publicznych sprowadzają się tak naprawdę do jednego pytania. Czy PiS pozwoli by PO miała w czasie nadchodzącego wielkiego wyborczego rozdania budżet wielokrotnie większy niż główna partia opozycyjna?

W skrócie mechanizm wygląda bowiem banalnie prosto. Wielkie media, znane z najbardziej agresywnych ataków na opozycję, pamięć o Smoleńsku i z bezwzględnej obrony nieudolnej władzy, otrzymują ekstra dotacje za pośrednictwem ministerstw, rządowych agend, a przede wszystkim spółek skarbu państwa. Pretekstem dla tych transferów może być dosłownie wszystko: wielka gala, zaproszenie na wycieczkę do lasu, zakup tysięcy egzemplarzy danego wydawnictwa. Jak konsekwentnie pokazują dziennikarze "wSieci” są to każdego roku dziesiątki milionów złotych. I władza wie, co robi, to nie są zmarnowane pieniądze. Propaganda za nie kupiona pracuje dobrze, skutecznie i jest realizowana z zapałem.

Efektem jest dyskryminacja redakcji i tytułów uczciwych, ale przede wszystkim drastyczne zachwianie równowagi systemu medialnego. W takich warunkach nie ma mowy o uczciwej kampanii wyborczej. Z całego pakietu zasad tworzących demokrację zostają gołe wolne i tajne głosowanie. Ale ile to warte bez obudowy, wiemy doskonale. Wszak na Ukrainie też było wolne głosowanie... I w Rosji, i na Białorusi. Ale bez wolnych, rywalizujących uczciwie mediów to funta kłaków warte!

Ten patologiczny system dotacji niesie też ogromną demoralizację. Po pierwsze  dziennikarzy, którzy widzą przecież w czym uczestniczą i czują się bezpośrednio uzależnieni od pieniędzy rządowych. Po drugie polityków obozu władzy, którzy uważają tak pozyskane media za "swoje” i czują się bezkarni. A po trzecie - prezesów spółek z udziałem skarbu państwa, którzy wiedzą, że są rozliczani przede wszystkim z tej propagandowej działalności, a nie z efektów zarządzania wspólnym narodowym majątkiem. Jak długo jeszcze będzie trwała ta patologia? Kiedy zwróci na nią uwagę opinia publiczna? Czy aby nie wtedy gdy obóz władzy znowu wygra, o, przepraszam, kupi, sobie poparcie opinii publicznej za pieniądze wszystkich Polaków?


Michał Karnowski
[fot. Stefczyk.info]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

media

,

propaganda

,

władza

,

głosowanie

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook