Jedynie prawda jest ciekawa


M.Karnowski: Tak władza kupuje media

27.02.2014

Ujawniane ostatnio przez tygodnik "wSieci” informacje o skali finansowania mediów prorządowych z pieniędzy publicznych sprowadzają się tak naprawdę do jednego pytania. Czy PiS pozwoli by PO miała w czasie nadchodzącego wielkiego wyborczego rozdania budżet wielokrotnie większy niż główna partia opozycyjna?

W skrócie mechanizm wygląda bowiem banalnie prosto. Wielkie media, znane z najbardziej agresywnych ataków na opozycję, pamięć o Smoleńsku i z bezwzględnej obrony nieudolnej władzy, otrzymują ekstra dotacje za pośrednictwem ministerstw, rządowych agend, a przede wszystkim spółek skarbu państwa. Pretekstem dla tych transferów może być dosłownie wszystko: wielka gala, zaproszenie na wycieczkę do lasu, zakup tysięcy egzemplarzy danego wydawnictwa. Jak konsekwentnie pokazują dziennikarze "wSieci” są to każdego roku dziesiątki milionów złotych. I władza wie, co robi, to nie są zmarnowane pieniądze. Propaganda za nie kupiona pracuje dobrze, skutecznie i jest realizowana z zapałem.

Efektem jest dyskryminacja redakcji i tytułów uczciwych, ale przede wszystkim drastyczne zachwianie równowagi systemu medialnego. W takich warunkach nie ma mowy o uczciwej kampanii wyborczej. Z całego pakietu zasad tworzących demokrację zostają gołe wolne i tajne głosowanie. Ale ile to warte bez obudowy, wiemy doskonale. Wszak na Ukrainie też było wolne głosowanie... I w Rosji, i na Białorusi. Ale bez wolnych, rywalizujących uczciwie mediów to funta kłaków warte!

Ten patologiczny system dotacji niesie też ogromną demoralizację. Po pierwsze  dziennikarzy, którzy widzą przecież w czym uczestniczą i czują się bezpośrednio uzależnieni od pieniędzy rządowych. Po drugie polityków obozu władzy, którzy uważają tak pozyskane media za "swoje” i czują się bezkarni. A po trzecie - prezesów spółek z udziałem skarbu państwa, którzy wiedzą, że są rozliczani przede wszystkim z tej propagandowej działalności, a nie z efektów zarządzania wspólnym narodowym majątkiem. Jak długo jeszcze będzie trwała ta patologia? Kiedy zwróci na nią uwagę opinia publiczna? Czy aby nie wtedy gdy obóz władzy znowu wygra, o, przepraszam, kupi, sobie poparcie opinii publicznej za pieniądze wszystkich Polaków?


Michał Karnowski
[fot. Stefczyk.info]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook