Jedynie prawda jest ciekawa


Mjr Terela: BOR powinien kontrolować Rosjan

24.02.2012

Odnoszę wrażenie, że pan gen. Gawor stał się rzecznikiem politycznym BOR. Po tej wypowiedzi, w której pan generał dał upust swoim emocjom, wydaje mi się, że ktoś z szefostwa BOR poprosił go o interwencję – mówi w wywiadzie z „Naszym Dziennikiem” major rezerwy Robert Terela, były funkcjonariuszem BOR.

W rozmowie były BORowiec odnosi się do ostatnich słów gen. Gawora, który przeprosił za wypowiedzi m.in. Tereli i ppłk. Tomasza Grudzińskiego z posiedzenia parlamentarnego zespołu smoleńskiego.

Mam wrażenie, że pan generał w swojej wypowiedzi sam sobie przeczy. Najpierw mówi jedno, później drugie. To nie jest osoba kompetentna, żeby za mnie przepraszać. Pan generał nie odniósł się do moich wniosków w żaden merytoryczny sposób, tylko do tego, że wystąpiłem w Sejmie. Niesmaczne jest stwierdzenie, że przeprasza za swoje błędy kadrowe. Szkoda, że wcześniej takich wniosków nie wysnuwał, a tym bardziej w momencie, kiedy mnie awansował na wyższe stopnie oficerskie za określone sytuacje – mówi Terela.

Zaznacza, że wypowiedzi Gawora nie traktuje poważnie. Co innego, gdyby padła ona z ust płk. Andrzeja Pawlikowskiego czy innych osób, które cenię – zaznacza.

Terela odnosząc się do wypowiedzi Gawora, który mówił, że BOR nie stać na dobrą ochronę, przyznaje, że takie oświadczenie go dziwi. Skąd pan gen. Gawor ma w tej chwili takie informacje o kłopotach finansowych BOR? Takie oświadczenie brzmi jak słowa szefa BOR, który byłby w służbie. Na jakiej podstawie informuje społeczeństwo, że gdyby była większa ochrona, lepsze siły i środki, to budżet BOR skończyłby się w maju? To jest bardzo poważny zarzut, przede wszystkim świadczy o jakichś wyciekach tych informacji. Niedorzecznością jest twierdzenie, że finanse BOR są zagrożone z powodu aktywności działań ochronnych – wskazuje oficer.

Rozmówca „ND” przyznaje, że dziwi go ostatnia aktywność gen. Gawora. Odnoszę wrażenie, że pan gen. Gawor stał się rzecznikiem politycznym BOR. Po tej wypowiedzi, w której pan generał dał upust swoim emocjom, wydaje mi się, że ktoś z szefostwa BOR poprosił go o interwencję – tłumaczy Terela.

Przypomina, że podczas posiedzenia zespołu ds. katastrofy nie oskarżał nikogo. Z pewnością nie zarzucałem niczego również panu gen. Marianowi Janickiemu ani panu gen. Pawłowi Bielawnemu. Zwróciłem za to uwagę, że powinno się zbadać kwestię, czy funkcjonariusze BOR mają instrumenty do wykonywania swoich ustawowych zadań – tłumaczy.

Robert Terela mówi również, że BOR powinien monitorować działania Rosjan na lotnisku w Smoleńsku. Tak jednak nie było 10 kwietnia 2010 roku, a generał twierdzi, że nie ma przesłanek, by BOR coś mogło zaniedbać. (…) Brak funkcjonariuszy na Siewiernym to w jakimś stopniu też "zasługa" ambasadora, który również powinien koordynować działania ochronne, jest bowiem odpowiedzialny za działania BOR z Federalną Służbą Ochrony – wskazuje.

Były funkcjonariusz wyjaśnia również w jaki sposób Biuro zabezpiecza polskie lotnisko Okęcie przed lotami najważniejszych osób w państwie. Sprawdzamy tam wszystko, a przecież na Okęciu jest to dobrze zorganizowane. Dlaczego więc mielibyśmy w Smoleńsku odpuścić nadzór nad działaniami służb? Tym bardziej że to lotnisko wojskowe praktycznie nie działa. To jest jakaś niedorzeczność. Nie wiem, czy pan generał zdaje sobie sprawę z tego, co mówi. Jak najbardziej za wszystkie procedury, przyjęcie wizyty i jej organizację odpowiada gospodarz, czyli w tym wypadku Federalna Służba Ochrony, co - powtarzam - nie wyklucza istnienia służby ochronnej i nadzoru ze strony grupy przygotowawczej. Mamy prawo wiedzieć, czy gospodarze wywiązują się z wcześniejszych ustaleń. Pan gen. Gawor powiedział, że nie dziwi się, że Rosjanie nie wpuścili funkcjonariuszy BOR na lotnisko wojskowe. Czy w takim razie pan generał wyobraża sobie, że ochrona osobista to jakaś inna część BOR? – zastanawia się rozmówca „ND”.

Terela zaznacza również, że wiele z propozycji zmian w procedurach BOR zostało zaprzepaszczonych przez obecnego szefa Biura gen. Janickiego. Sam zaproponowałem określone procedury ówczesnemu szefowi BOR płk. Andrzejowi Pawlikowskiemu, rozmawialiśmy na ten temat. Zaakceptował wiele procedur, tych obowiązujących w pirotechnice. Był pomysł stworzenia dodatkowej grupy ratunkowej w BOR. Było więc wiele takich elementów, które miały wejść. One przepadły wraz z przyjściem gen. Janickiego w 2008 roku. Do kogo więc dziś pan gen. Gawor ma żal, za kogo on przeprasza? – kwituje Terela.

Więcej w „Naszym Dzienniku”.

saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook