Jedynie prawda jest ciekawa


Mistrzostwa Młodych Ekonomistów: Przede wszystkim edukacja

05.06.2015

Magdalena Nastrabasz-Janczarska – wywiad

Arkady Saulski: Jaki jest cel Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów?

Magdalena Nastrabasz-Janczarska: Przede wszystkim edukacja. To jeden z celów statutowych SKEF – szerzenie edukacji finansowej i prowadzenie działań w zakresie szkolenia i edukowania na temat gospodarki, ekonomii i finansów. Z jednej strony więc Mistrzostwa są projektem edukacyjnym, z drugiej – dzięki swojej formule – edukującym młodzież i zachęcającym do własnych poszukiwań, zainteresowania tematyką wykraczającą poza ramy programu szkolnego. Mistrzostwa wymagają ogromnej wiedzy i zainteresowania tematyką finansową.

SKEF ma w nazwie zapisany swój główny cel – krzewienie Edukacji ekonomicznej. Dlaczego wdrażanie młodych ludzi w prawa rządzące ekonomią, finansami jest tak ważne?

Nasze doświadczenie pokazuje, iż jest niezmiernie istotne by tę edukację prowadzić od najmłodszych lat. Prowadzimy projekty nie tylko dla młodzieży gimnazjalnej ale też seniorów, dorosłych a także – najmłodszych, dzieci ze szkół podstawowych czy młodzieży szkół ponad gimnazjalnych. W końcu postanowiliśmy wyjść z ofertą edukacyjną właśnie w takiej formie. Gimnazjum to jest dla młodzieży okres kiedy podejmuje już pierwsze decyzje ekonomiczne, finansowe i jest to dobry moment by na te tematy rozpocząć rozmowę.

Zapewne więc, także dzięki działaniom SKEF, następuje wzrost wiedzy młodzieży, dzieci.

Tak, szczególnie wśród dzieci do których kierujemy projekt „Moje Pierwsze Pieniądze” – to są uczniowie klas I-III nauczania początkowego. Już ci najmłodsi mają wiele do powiedzenia, chcą dzielić się doświadczeniami, wiedzą. Ale chcą wiedzieć więcej, uczyć się. A potem to doświadczenie wykorzystują w życiu. Im będzie łatwiej gdy osiągną wiek gimnazjalny a ta tematyka nie będzie im obojętna.

A czy można powiedzieć, iż Mistrzostwa Młodych Ekonomistów to pewna inwestycja, która opłaci się także w przyszłości? Dzięki niej nasz kraj może zyskać wybitnych fachowców, którzy w przyszłości będą budować siłę polskiej gospodarki.

Zdecydowanie można tak powiedzieć. Myślę, że uczestnictwo tych najmłodszych dzieci czy młodzieży w naszych inicjatywach ma skutkować tym by stawali się też świadomymi konsumentami w życiu osobistym, by świadomie poruszali się w świecie finansów, by możliwości, które otrzymują były dla nich zrozumiałe, wreszcie – by prawidłowo poruszały się w świecie finansów. A potem – by dalej przekazywali swoją wiedzę swoim dzieciom. Im szybciej zainteresujemy dzieci i młodzież tymi zagadnieniami tym lepiej i szybciej zrozumieją one dorosłych. Wiedzą na czym polega świat finansów i wydaje mi się, że jest to potrzebna edukacja. Jest takie powiedzenie „czym skorupka nasiąknie za młodu…” i wydaje mi się, iż wpisuje się ono idealnie w nasze projekty. Im szybciej zaczniemy edukować tym lepiej zbudujemy świadome społeczeństwo. A to owocuje – w zawodowym życiu, w edukacji czy wreszcie w życiu prywatnym. Te finansowe, ekonomiczne decyzje są potem lepiej przemyślane, świadome i trafne.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook