Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mistrzostwa Młodych Ekonomistów: Przede wszystkim edukacja

05.06.2015

Magdalena Nastrabasz-Janczarska – wywiad

Arkady Saulski: Jaki jest cel Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów?

Magdalena Nastrabasz-Janczarska: Przede wszystkim edukacja. To jeden z celów statutowych SKEF – szerzenie edukacji finansowej i prowadzenie działań w zakresie szkolenia i edukowania na temat gospodarki, ekonomii i finansów. Z jednej strony więc Mistrzostwa są projektem edukacyjnym, z drugiej – dzięki swojej formule – edukującym młodzież i zachęcającym do własnych poszukiwań, zainteresowania tematyką wykraczającą poza ramy programu szkolnego. Mistrzostwa wymagają ogromnej wiedzy i zainteresowania tematyką finansową.

SKEF ma w nazwie zapisany swój główny cel – krzewienie Edukacji ekonomicznej. Dlaczego wdrażanie młodych ludzi w prawa rządzące ekonomią, finansami jest tak ważne?

Nasze doświadczenie pokazuje, iż jest niezmiernie istotne by tę edukację prowadzić od najmłodszych lat. Prowadzimy projekty nie tylko dla młodzieży gimnazjalnej ale też seniorów, dorosłych a także – najmłodszych, dzieci ze szkół podstawowych czy młodzieży szkół ponad gimnazjalnych. W końcu postanowiliśmy wyjść z ofertą edukacyjną właśnie w takiej formie. Gimnazjum to jest dla młodzieży okres kiedy podejmuje już pierwsze decyzje ekonomiczne, finansowe i jest to dobry moment by na te tematy rozpocząć rozmowę.

Zapewne więc, także dzięki działaniom SKEF, następuje wzrost wiedzy młodzieży, dzieci.

Tak, szczególnie wśród dzieci do których kierujemy projekt „Moje Pierwsze Pieniądze” – to są uczniowie klas I-III nauczania początkowego. Już ci najmłodsi mają wiele do powiedzenia, chcą dzielić się doświadczeniami, wiedzą. Ale chcą wiedzieć więcej, uczyć się. A potem to doświadczenie wykorzystują w życiu. Im będzie łatwiej gdy osiągną wiek gimnazjalny a ta tematyka nie będzie im obojętna.

A czy można powiedzieć, iż Mistrzostwa Młodych Ekonomistów to pewna inwestycja, która opłaci się także w przyszłości? Dzięki niej nasz kraj może zyskać wybitnych fachowców, którzy w przyszłości będą budować siłę polskiej gospodarki.

Zdecydowanie można tak powiedzieć. Myślę, że uczestnictwo tych najmłodszych dzieci czy młodzieży w naszych inicjatywach ma skutkować tym by stawali się też świadomymi konsumentami w życiu osobistym, by świadomie poruszali się w świecie finansów, by możliwości, które otrzymują były dla nich zrozumiałe, wreszcie – by prawidłowo poruszały się w świecie finansów. A potem – by dalej przekazywali swoją wiedzę swoim dzieciom. Im szybciej zainteresujemy dzieci i młodzież tymi zagadnieniami tym lepiej i szybciej zrozumieją one dorosłych. Wiedzą na czym polega świat finansów i wydaje mi się, że jest to potrzebna edukacja. Jest takie powiedzenie „czym skorupka nasiąknie za młodu…” i wydaje mi się, iż wpisuje się ono idealnie w nasze projekty. Im szybciej zaczniemy edukować tym lepiej zbudujemy świadome społeczeństwo. A to owocuje – w zawodowym życiu, w edukacji czy wreszcie w życiu prywatnym. Te finansowe, ekonomiczne decyzje są potem lepiej przemyślane, świadome i trafne.

Słowa kluczowe:

ekonomia

,

Polska

Warto poczytać

 1. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 2. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 3. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 4. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 5. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 6. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

 7. Google1477x83143-2016 23.10.2016

  W nowym numerze "wSieci"

  W numerze ekskluzywny wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook