Jedynie prawda jest ciekawa


Mistrzostwa Młodych Ekonomistów: Przede wszystkim edukacja

05.06.2015

Magdalena Nastrabasz-Janczarska – wywiad

Arkady Saulski: Jaki jest cel Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów?

Magdalena Nastrabasz-Janczarska: Przede wszystkim edukacja. To jeden z celów statutowych SKEF – szerzenie edukacji finansowej i prowadzenie działań w zakresie szkolenia i edukowania na temat gospodarki, ekonomii i finansów. Z jednej strony więc Mistrzostwa są projektem edukacyjnym, z drugiej – dzięki swojej formule – edukującym młodzież i zachęcającym do własnych poszukiwań, zainteresowania tematyką wykraczającą poza ramy programu szkolnego. Mistrzostwa wymagają ogromnej wiedzy i zainteresowania tematyką finansową.

SKEF ma w nazwie zapisany swój główny cel – krzewienie Edukacji ekonomicznej. Dlaczego wdrażanie młodych ludzi w prawa rządzące ekonomią, finansami jest tak ważne?

Nasze doświadczenie pokazuje, iż jest niezmiernie istotne by tę edukację prowadzić od najmłodszych lat. Prowadzimy projekty nie tylko dla młodzieży gimnazjalnej ale też seniorów, dorosłych a także – najmłodszych, dzieci ze szkół podstawowych czy młodzieży szkół ponad gimnazjalnych. W końcu postanowiliśmy wyjść z ofertą edukacyjną właśnie w takiej formie. Gimnazjum to jest dla młodzieży okres kiedy podejmuje już pierwsze decyzje ekonomiczne, finansowe i jest to dobry moment by na te tematy rozpocząć rozmowę.

Zapewne więc, także dzięki działaniom SKEF, następuje wzrost wiedzy młodzieży, dzieci.

Tak, szczególnie wśród dzieci do których kierujemy projekt „Moje Pierwsze Pieniądze” – to są uczniowie klas I-III nauczania początkowego. Już ci najmłodsi mają wiele do powiedzenia, chcą dzielić się doświadczeniami, wiedzą. Ale chcą wiedzieć więcej, uczyć się. A potem to doświadczenie wykorzystują w życiu. Im będzie łatwiej gdy osiągną wiek gimnazjalny a ta tematyka nie będzie im obojętna.

A czy można powiedzieć, iż Mistrzostwa Młodych Ekonomistów to pewna inwestycja, która opłaci się także w przyszłości? Dzięki niej nasz kraj może zyskać wybitnych fachowców, którzy w przyszłości będą budować siłę polskiej gospodarki.

Zdecydowanie można tak powiedzieć. Myślę, że uczestnictwo tych najmłodszych dzieci czy młodzieży w naszych inicjatywach ma skutkować tym by stawali się też świadomymi konsumentami w życiu osobistym, by świadomie poruszali się w świecie finansów, by możliwości, które otrzymują były dla nich zrozumiałe, wreszcie – by prawidłowo poruszały się w świecie finansów. A potem – by dalej przekazywali swoją wiedzę swoim dzieciom. Im szybciej zainteresujemy dzieci i młodzież tymi zagadnieniami tym lepiej i szybciej zrozumieją one dorosłych. Wiedzą na czym polega świat finansów i wydaje mi się, że jest to potrzebna edukacja. Jest takie powiedzenie „czym skorupka nasiąknie za młodu…” i wydaje mi się, iż wpisuje się ono idealnie w nasze projekty. Im szybciej zaczniemy edukować tym lepiej zbudujemy świadome społeczeństwo. A to owocuje – w zawodowym życiu, w edukacji czy wreszcie w życiu prywatnym. Te finansowe, ekonomiczne decyzje są potem lepiej przemyślane, świadome i trafne.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook