Jedynie prawda jest ciekawa


Miss Brown, Hamlet, Paderewski i Lech W.

28.11.2013

Hagiografia Wałęsy w wersji filmowej autorstwa byłego reżysera, a obecnie propagandysty III RP Andrzeja Wajdy ma być pokazana na Kongresie USA.

Zanim to nastąpi, być może warto wysłać do kongresmanów list ze słowami też prezydenta, tyle, że USA, skądinąd mojego ulubionego, Abrahama Lincolna :„Nearly all man can stand adversity but if you want to test a mans character give him a power”.

W rzeczy samej miał rację mecenas Lincoln: prawdziwym testem charakteru jest sprawowanie władzy. Skądinąd ów XIX-wieczny prezydent, dla wielu postać też kontrowersyjna, był stroną prawdziwej, amerykańskiej „wojny na górze”, tysiąc razy gorszej niż to, w czym uczestniczył Lech Wałęsa na przełomie lat 80. i 90. (wtedy zresztą po słusznej stronie).

Ale kto ma taki list do amerykańskich kongresmanów wysłać? Przecież Wajda tego nie zrobi, Wałęsa oczywiście też nie. Nawet scenarzysta Janusz Głowacki niezadowolony, że z jego scenariusza filmowego zrobiono propagandową chałę też pewnie nie. Choć przecież słowa Lincolna wyświetlone przed projekcją owego „dzieła” byłyby przestrogą nie tylko w kontekście prezydenta Lecha W., ale też i amerykańskich polityków, choćby Baracka O., który również kiepsko zdaje egzamin ze sprawowania władzy, nie tylko oddając Rosji w pacht Europę Środkowo-Wschodnią i kraje postsowieckie, ale też zawalając, znacznie ważniejszą dla amerykańskich podatników, reformę służby zdrowia.

Skoro jesteśmy już przy amerykańskich klimatach (zostawmy Wałęsę – ileż można ?!), urocza anegdota sprzed równo wieku – jednak też z głównym polskim wątkiem. Człowiek, który „wygrał niepodległą Polskę na fortepianie” Ignacy Jan Paderewski był w kolejnej trasie koncertowej w USA. Na owe czasy nasz genialny pianista był prawdziwą, tym prawdziwszą, że w gruncie rzeczy pierwszą (no, może po Helenie Modjeskiej czyli Modrzejewskiej) – gwiazdą amerykańskiej kultury masowej (dziś określilibyśmy go jako… gwiazdę kultury pop!). Koncertował akurat w stanie Iowa. Przed występem był na spacerze. Usłyszał mozolne stukanie na fortepianie. Wzruszył się, bo dziecko jakiegoś Jankesa grało mazurka Chopina. Zobaczył ogłoszenie: „Miss Brown uczy gry na pianinie, jedna godzina: 1,5 dolara”. Po chwili usłyszał tępo grany Polonez As-dur. Skrzywił się. Zapukał. Wszedł. Uchylił kapelusza i przedstawił się: „jestem Paderewski”. Pani Brown omal nie spadła z krzesła. „Zdradzę Pani tajemnicę jak to się gra” – powiedział, nie chcąc urazić amerykańskiej nauczycielki. Zagrał.

Po dwóch latach Paderewski jest znowu w tym samym mieście w stanie Iowa. Idzie na spacer. Dociera do tego samego domu. Na ścianie wisi ogłoszenie: „Miss Brown – uczennica Paderewskiego, godzina: 25 dolarów” …

Cóż, jak widać obcy, w tym ci zza Wielkiej Wody, czerpali jak mogli z polskich talentów i polskiej pracy. Anegdotę (a więc coś, co wydarzyło się naprawdę) dedykuję tym wszystkim politykom i dziennikarzom, którzy uparcie, od lat, zaniżają naszą narodową samoocenę, podkreślając wyłącznie to, co zawdzięczamy, naprawdę lub rzekomo, innym nacjom.

Wiele osób pyta mnie o ocenę ostatniej rekonstrukcji rządu Tuska. Zamiast recenzji, niech będzie anegdota – aluzja. Świeży absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie gra swoje pierwsze przedstawienie i jest to aż „Hamlet”. Ma tremę. Przeżywa. Tuż przed jego występem ze sceny schodzi starszy aktor grający Halabardnika i widząc trzęsącego się młodziana, mówi: „Młody, w tym teatrze nie takie sztuki kładliśmy”…

*tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej" (27.11.2013)

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot:wylop/LechWalensa]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook