Jedynie prawda jest ciekawa


Miśkiewicz: "w politykach istnieje strach i serwilizm wobec Moskwy"

27.01.2014

Prezydent Katowic trwa w oporze przeciwko usunięciu z centrum miasta pomnika sowieckich wyzwolicieli. Pod Urzędem Miasta działacze kilku stowarzyszeń urządzili pikietę. Zapowiadają, że nie zaprzestaną swoich działań, dopóki pomnik nie zostanie przeniesiony, o co wystąpiła Rada Miasta - dając na to pieniądze - już 14 lat temu. O proteście i uporze prezydenta Katowic rozmawiamy z Przemysławem Miśkiewiczem, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie.

STEFCZYK.INFO: Udał się protest? Dużo było osób?

Przemysław Miśkiewicz: Jak zwykle w takich sytuacjach wiele osób nie było, jakieś 50, 60. Ale też celem naszego spotkania nie było zgromadzenia wielkiej liczby osób, choć oczywiście dobrze by było, gdyby przyszło nas więcej. Naszym celem było wskazanie Polakom, mediom problemu, jakim jest to, że prezydent Katowic – Piotr Uszok, od 2000 r. nie realizuje uchwały Rady Miasta, która zobowiązała go do rozpoczęcia działań zmierzających do usunięcia pomnika z Placu Wolności i przeniesienia go na cmentarz żołnierzy radzieckich znajdujący się w parku Kościuszki. I mimo, że minęło już 14 lat sprawa stoi w miejscu. W styczniu ubiegłym roku asystent pana prezydenta Uszoka podał w rozmowie z mediami, co odnotował portal wPolityce.pl, że załatwione zostały wszystkie pozwolenia i zabezpieczono środki finansowe na przeniesienie pomnika. Miał to być taki dobry przykład dla Warszawy, która boryka się z własnym pomnikiem („Czterech Śpiących”). No i od tamtej pory cisza.


Jaki jest powód takiego działania, a raczej niedziałania w tym temacie prezydenta Uszoka?

Wygląda na to, że jak się u nas władzy nie przyciśnie, to ona nie będzie sama z siebie zainteresowana takimi sprawami. Wystosowaliśmy w listopadzie ub.r. list do prezydenta Katowic, w którym poprosiliśmy o usunięcie tego pomnika, a na jego miejsce – już za własne środki – chcieliśmy postawić replikę pomnika, który jest w Gdańsku – Ronalda Reagana, który jest w Gdańsku. Jednak pan prezydent nie odpowiedział na to pismo.


To bardzo dziwne zachowanie prezydenta Uszoka, nawet dla osób spoza Śląska, bo przecież wszyscy Polacy dobrze widzą, co wyczyniali ci „wyzwoliciele”, którzy w centrum Katowic mają swój pomnik.

Tak, jest to dziwne, ale sporo mówi o naszej dzisiejszej sytuacji. Przecież wszystkie strony – i koalicja, i opozycja mówi: 25 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Skoro więc odzyskaliśmy niepodległość, to oznacza, iż wcześniej tej niepodległości nie mieliśmy. Skoro jej nie mieliśmy, to ktoś musiał być okupantem. To byli komuniści, a oni skądś się tu w Polsce wzięli. Ano przyniosła ich na swoich bagnetach Armia Czerwona. A my nadal kultywujemy pamięć po okupantach pomnikami, bo mówi się, że „przecież on nikomu nie przeszkadza”. Ciekawe, czy gdyby to był pomnik Adolfa Hitlera, albo „walecznego Whrmachtu”, to czy on też by nie przeszkadzał?


A czy nie sądzi pan, że w tle takiego a nie innego zachowania się prezydenta Uszoka i innych polityków, nie tylko samorządowych, może być jakiś nacisk ze strony Kremla?

Oczywiście, że tak może być. Ale trzeba powiedzieć o umowie między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską, która mówi, że pomników nie można zburzyć. Można je jednak przenosić. Zgoda na przeniesienie pomnika katowickiego jest! Gdy w 2006 r. wpadłem na pomysł o przeniesieniu obecnego pomnika na cmentarz, a na jego miejscu postawić pomnik prezydenta Reagana i plac nazwać jego imieniem i nazwiskiem, to wtedy przyjechała zrobić ze mną wywiad dziennikarka jednej z rosyjskich gazet, która była wnuczką gen. Rokossowskiego. Już wówczas ona doskonale była zorientowana w tym, że jest zgoda strony rosyjskiej na przeniesienie pomnika na cmentarz.

Tak więc istnieje strach i serwilizm wobec Moskwy, który jest wkodowany w wielu polskich polityków. Ale formalnie wszystkie zgody na przeniesienie pomnika są i sprawa może być załatwiona.


Jakie będą dalsze wasze posunięcia?

Poza negocjacjami przez cały tydzień od godziny 12 do 12.30 dwie osoby będą stały z transparentem przed Urzędem Miasta. Na transparencie będzie napis – Uszok przyjacielem sowieckich okupantów. No i będziemy czekać na reakcję urzędu. Trudno powiedzieć co będzie dalej, ale na pewno tego nie odpuścimy.

Warto jeszcze o jednej rzeczy powiedzieć. Na Ukrainie dzieją się ważne rzeczy. Tam jednym z symboli walki Ukraińców jest zburzenie pomnika Lenina w Kijowie. Oni czują doskonale co jest symbolem ich biedy, zacofania oraz tego, iż nie żyją w normalnym państwie, kto im to przyniósł. Więc skoro my tego nie czujemy, to wkrótce może się okazać, że to Ukraińcy będą stawiani za wzór prawdziwych przemian wolnościowych w Europie.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook