Jedynie prawda jest ciekawa


"Ministerstwo ds. energetyki powinno powstać"

22.04.2013

Rozmowa z byłym wiceministrem skarbu Pawłem Szałamachą, posłem PiS.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk prezentując raport nt. memorandum sugerował, że być może należy powołać nowe ministerstwo, ds. energetyki. To dobry pomysł?

Paweł Szałamacha: My ten postulat przedstawiamy od dwóch lat, on jest częścią programu partii. Ten krok łączymy z inną decyzją, z likwidacją Ministerstwa Skarbu. W momencie, gdy powstanie resort energetyki, który zająłby się m.in. spółkami elektroenergetycznymi, gazowymi i naftowymi, w ministerstwie skarbu zostałoby bardzo mało firm. Naszym zdaniem nadzór właścicielski nad tymi firmami należy przenieść do specjalnie powołanego do tego departamentu w Ministerstwie Gospodarki. Resort skarbu może zwyczajnie wtedy zostać zlikwidowany.

Dlaczego energetykę należy traktować w sposób szczególny?

Obecnie sprawy energetyki podlegają przynajmniej kilku ministerstwom - gospodarki, skarbu, środowiska. Sporo do powiedzenia ma minister finansów i inni urzędnicy. Potrzebne więc jest skupienie tej sprawy w jednych rękach. W naszej ocenie państwo nie powinno wyprzedawać już żadnych firm z sektora energetycznego. Co więcej, skoro pole elektroenergetyki, paliw płynnych jest polem walki i starcia interesów, do tego obszaru należy podejść w sposób szczególny. Musi powstać silna instytucja, musi być skoncentrowany punkt decyzyjny. Nie może być takich sytuacji, jak różnice między ministrem gospodarki a ministrem skarbu ws. energetycznych. To zbyt poważna sprawa.

Widzi Pan szansę na powstanie takiego resortu?

Wydaje się, że być może są na to szanse, biorąc pod uwagę wypowiedź premiera Tuska. Jednak również może nastąpić coś innego. Na przykład PSL może wystąpić z mocnym sprzeciwem i skończy się na powołaniu jedynie pełnomocnika ds. energetycznych. Na razie trudno przesądzać, co może z tego wyniknąć.

Jak Pan ocenia sprawę zmian personalnych po aferze dot. memorandum na Jamał II?

Na pewno są niewystarczające. Z resortu powinien odejść również wiceminister Paweł Tamborski. On nadzorował transakcje - bardzo błędną, która dotyczy sprzedaży 12 procent tarnowskich azotów. Przez jego decyzję odżyło ryzyko przejęcia skonsolidowanej polskiej chemii przez Rosjan, przez Akron. Ta spółka ma już swoje udziały w Azotach. I nie sprzedała ich po nieudanym wrogim przejęciu spółki. I obecnie Skarb Państwa sprzedał 12 procent akcji. To jest zaproszenie do wpychania nogi w drzwi przez Rosjan. Obecnie te 12 procent trafiło do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

To źle?

To niepokojące, ponieważ w jednym przypadku w przeszłości doszło do tego, że Skarb Państwa stracił kontrolę nad BGŻ właśnie via EBOiR. Wtedy Bank przejęli Holendrzy. EBOiR zaraz po kupieniu akcji, je sprzedał. W przypadku chemii nie ma żadnych gwarancji, że również Azoty trafią w ten sposób do Rosji. Tamborski w związku z taką sytuacją powinien odejść.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook