Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Minister zdrowia ma plan, ale nikt nic nie wie

02.12.2012

Decentralizacja NFZ, odrębna instytucja wyceniająca świadczenia, wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń i premiowanie kompleksowej opieki pacjentów w szpitalach. Z pomysłami ministra zdrowia rozprawia się Bolesław Piecha, wiceministra zdrowia w rządzie PiS.

Czy zna pan te nowe propozycje ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza? Co pan o nich sądzi?

Bolesław Piecha: Tak, znam je. Nigdy się one nie ukazały w jakiejś formie pisemnej. To same ogólniki nie wypełnione treścią. Nikt chyba dokładnie nie wie na czym te zmiany mają polegać. Dajmy przykład decentralizacji NFZ, czyli likwidacja centrali o czym wspomina pan minister. A co w zamian? Jakieś enigmatyczne regiony, albo województwa. Jeżeli minister Arłukowicz nie potrafi powiedzieć, czy tych regionów ma być pięć, sześć, czy szesnaście, to znaczy że tak naprawdę nie ma żadnej przemyślanej koncepcji, a jedynie zagranie pod publiczkę – czyli zlikwidowanie centrali.

Czy według pana likwidacja jest rozwiązaniem? Co w zamian?

Dla mnie likwidacja całego NFZ jest rozwiązaniem, a nie likwidacja centrali. Jej likwidacja nic nie da, bo przecież ktoś będzie tą resztą sterował; pewnie ktoś z rządu. Będzie to wszystko robił, co dziś robi centrala NFZ.

Co w takim trzeba zrobić, aby poprawić chorą sytuację, w ochronie zdrowia?

Przede wszystkim – o czym już wspomniałem – w ogóle trzeba zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia. Po drugie należy podporządkować obieg pieniądza strukturom związanym z rządem, czyli wojewodom. Trzeba doprowadzić do naturalnej sytuacji, gdy każdorazowo ktoś odpowiedzialny musi się tłumaczyć z każdej wydanej złotówki, tak jak rząd tłumaczy się z wykonania budżetu. A nie tak jak jest dzisiaj, gdy NFZ przed nikim się nie tłumaczy jak planuje wydatki, ani nie tłumaczy się z dokonanych już wydatków. Dzieje się tak ponieważ ani Sejm ani rząd nie mają przystępu do tego co dzieje się w NFZ. Fundusz po prostu nie odpowiada przed nikim. Gdyby to było podane rygorom, takim jak budżetowym - gdzie każda złotówka musi mieć ściśle określony cel i jest kontrolowana, czy jest wydawana zgodnie z przeznaczeniem, czy nie, a skutkiem może być przyjęcie lub odrzucenie absolutorium - to ja bym to rozumiał. Dzisiaj NFZ może wszystko: planuje sam, zatwierdza to tylko minister, wydaje sam, a ewentualnie kwituje to też tylko minister. Gdyby rzecz kończyła się na paru milionach złotych, to nie miałbym nic przeciwko. Ale jeżeli w grę wchodzi 60, 70 miliardów złotych, to tak nie wolno gospodarować środkami. NFZ podejmuje decyzje nieczytelne, nie tylko dla lekarzy, nie tylko dla dyrektorów szpitali, ale już na pewno dla przeciętnego obywatela, pacjenta nie jest jasne, dlaczego zapadła taka, a nie inna decyzja, np. w nieleczeniu dzieci. Nikt nic nie wie.

ROZM: Slaw

[FOTO: Sxc.hul]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook