Jedynie prawda jest ciekawa


„Minister Szumilas jest edukacyjnym manekinem”

28.05.2012

Polskie szkoły dostają 50 proc. dotacji budżetowej. Natomiast, szkoły w sumie obce, szkoły naszych gości, szkoły osób które kształcą dla innej kultury i dla innego patriotyzmu dostają 200 procent - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Aleksander Nalaskowski.

Panie profesorze, otrzymaliśmy zatrważające informacje, że polskie szkoły na zachodzie Polski oddawane są z powodów finansowych w ręce Niemców. Rząd wprowadzając cięcia budżetowe dla polskich szkół, przeznacza aż 270 mln zł na edukację mniejszości narodowych i etnicznych, czyli aż 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Jak pan ocenia takie decyzje ministerstwa?

Prof. Aleksander Nalaskowski: Polskie szkoły niepubliczne, który były prekursorem niezależnej oświaty, nowej oświaty niezależnego państwa, które nota bene nigdy nie zaistniało, otrzymują 50 procent dotacji budżetowej. Szkoły mniejszościowe otrzymują natomiast 200 procent dotacji budżetowej. Dostają prawie tyle, co szkoły kształcące dzieci upośledzone, dzieci z autyzmem, z niedorozwojem. Jest to głęboko niesprawiedliwe. Zwłaszcza w czasie, gdy gminy zastanawiają się czy nie obciąć szkołom niepublicznym dotacji, w czasie, gdy gminy obciążają szkoły niepubliczne czymś, co dotychczas nie miało miejsca, mianowicie dzierżawą za budynek, który i tak przeznaczony na cele edukacyjne. To są budynki byłych przedszkoli, żłobków czy inne budynki edukacyjne, które przestały funkcjonować, a szkoły je przejęły i własnym trudem wyremontowały. Te szkoły dostają 50 proc. dotacji budżetowej. Natomiast, szkoły w sumie obce, szkoły naszych gości, szkoły osób które kształcą dla innej kultury i dla innego patriotyzmu dostają 200 procent. Jest to ewidentna pomyłka. Ale to jeden z miliona błędów popełnianych przez panią Szumilas. Tak naprawdę nic mnie już nie zdziwi.

 

Próba jej odwołania nie przyniosła skutku. Minister Szumilas nie raczyła nawet odnieść się do setek zarzutów postawionych we wniosku...

Tak, bo pani Szumilas jest edukacyjnym manekinem.

 

Nie mamy więc wpływu na to kto zarządza polską oświatą?

Możemy mieć tylko refleksję, że to nie jest nasz rząd i nie nasza władza. Tylko tyle. Nic więcej nie możemy zrobić, bo nie wywołamy rewolucji z powodu szkół. Z całą pewnością jest to sytuacja, która dołuje polską edukację. Szykujemy sobie straszliwy wąwóz, z którego będziemy musieli wychodzić przez następne dziesięciolecia, gdy władza znormalnieje. Z każdym dniem pogłębia się dług publiczny, pogłębia się publiczny dług edukacyjny i mnóstwo innych rzeczy. Szykujemy sobie straszną zasadzkę. Nawet jeżeli odzyskamy ten kraj, to w kompletnej ruinie. To będzie przestrzeń wyznaczona geograficznie. Natomiast merytorycznie będzie tu bardzo wiele do odrobienia.

 

Minister Szumilas zaalarmowana przez posła Kłosowskiego o likwidowanych szkołach na pograniczu polsko-czeskim, gdzie zrozpaczeni rodzice używali ostatecznych argumentów o posyłaniu swoich dzieci do czeskich szkół, odpowiedziała, że polskie prawo tego nie zabrania.

To jest po prostu sposób myślenia osoby pozbawionej wiedzy i kompetencji. Gdybym z hutnika zrobił zegarmistrza, byłoby to samo. Brak słów, ale rzecz chyba nie w słowach. To się za chwilę samo zawali, rozsypie, a my będziemy znowu wspaniałomyślni i litościwi. Tego, co zrobiła Platforma Obywatelska z edukacją, nie wybaczę nigdy.

ruk

[Na zdjęciu: minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Fot. PAP / Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook