Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Minister Skarbu potrzebny od zaraz

01.11.2015

Istniejące od blisko 25-lat "Ministerstwo Wyprzedaży Majątku Narodowego" trzeba wreszcie zamienić na prawdziwe Ministerstwo Skarbu Narodowego, warto więc zastanowić się nad likwidacją obecnie istniejącego jeszcze MSP.

Najwyższy bowiem czas, by nie tyle zakończyć dotychczasową rabunkową prywatyzację, co zacząć odzyskiwać tanio, głupio, często za dopłatą i w aferalnym stylu wyprzedane głównie podmiotom zagranicznym polskie firmy, banki, rynki i monopole. I to da się zrobić, trzeba tylko chcieć i mieć odwagę wcielić ten plan w życie. To, że poprzedni ministrowie Skarbu Państwa czy też Przekształceń Własnościowych, z maleńkimi wyjątkami, raczej dewastowali nasz Skarb Narodowy zamiast go pomnażać, prowadząc garażowo-sezonową wyprzedaż nie oznacza, że inaczej być nie może. Polski majątek narodowy, ten wartościowy skarb Polaków, nie tylko trzeba, ale i można odzyskać. I nie da się tego uczynić poprzez prymitywną, choć często bardzo skuteczną nacjonalizację. Choć przecież do dzisiaj jest wielu zwolenników opcji "grab zagrabione". Jeśli naprawa państwa polskiego ma się udać, a Polacy jako Naród mają mieć przyszłość muszą odzyskać, choćby stopniowo swoją własność - Skarb Narodowy tworzony przez kilka już pokoleń.                     

Musi to być zrobione w sposób sprytny i skuteczny tak, by obejść sprzeciw i wrogość dotychczasowych beneficjentów, głównie przecież zagranicznych,  jak i absurdalne i jakże szkodliwe często uwarunkowania i przepisy unijnej biurokracji. Lobbyści krajowi i tzw. piąta kolumna sprzedawczyków napracowali się, na rzecz pozbawienia Polaków ich najwartościowszego majątku "robiąc dobrze" zagranicznym bankom, koncernom, a zwłaszcza Niemcom. Prawie cały wartościowy majątek Polaków czyli nasze fabryki, banki, instytucje finansowe, handel wielkopowierzchniowy, media przestał już być naszym Skarbem Narodowym. A, przecież nowy rząd PIS nie bardzo będzie miał skąd brać znaczące pieniądze na realizację swych obietnic. Tym bardziej, że odchodzący rząd PO-PSL po ośmiu latach swych rządów i prawdziwej demolki zwłaszcza w sferze finansów publicznych i polskiego zadłużenia, które gdy idzie o dług publiczny wynosi już ok. 900mld zł, a wraz z pieniędzmi zagarniętymi z OFE, grubo ponad 1bln zł, w sferze zadłużenia zagranicznego to blisko 380mld dol. czyli prawie jak w Grecji, rekordowym deficytem budżetowym Ministerstwa Finansów Mariusza Szczurka na poziomie ok. 55mld zł, a skumulowanym deficytem przez 8 lat na poziomie blisko 270mld zł pozostawił groźne miny z opóźnionym zapłonem. Jedynym więc realnym i szybko dostępnym rezerwuarem realnych pieniędzy dla Polski i Polaków, oprócz brnięcia w kolejne zagraniczne pożyczki, rolowania starych długów na nowe czy podnoszenia podatków, którego Polacy już nie zaakceptują i które byłoby przeciw skuteczne ekonomicznie czy wreszcie dodruku pieniądza przez NBP w ramach tzw. polskiego programu luzowania polityki pieniężnej (LTRO) - mogą okazać się właśnie pieniądze spółek Skarbu Państwa, których wartość przecież wycenia się na setki miliardów złotych. 

Nie tylko MSP jest nadal potrzebne, ale jeszcze bardziej potrzebne jest Ministerstwo Skarbu Narodowego z prawdziwego zdarzenia. Jest niezbędne choćby po to by zrobić wreszcie uczciwy i profesjonalny audyt w tej Stajni Augiasza, by policzyć wielomiliardowe straty, przekręty i zaniedbania w największych, częściowo jeszcze polskich firmach i bankach i spółkach SP, które mogą sięgać, tak jak w przypadku prywatyzacji i wyprzedaży sektora bankowego kwoty nawet ponad 200 mld zł. 

Znaczną część tych pieniędzy można jeszcze dla Skarbu Narodowego odzyskać, sensownie użyć dla dobra i rozwoju polskiej gospodarki, mądrzej zainwestować, nie transferując dziesiątków miliardów złotych za granicą w dość wątpliwe, co do przyszłej ich opłacalności czy zyskowności przedsięwzięcia. Tak jak to było choćby z blisko 20-miliardami złotych inwestycji KGHM na pustyni w Chile, niektórymi inwestycjami LOTOS-u na Morzu Północnym, inwestycjami w Libii czy Orlenu w Ameryce Północnej. Ten worek z resztką narodowych brylantów nie może zniknąć, bo nikt się wtedy nie doliczy w MSP ile pierścionków zginęło i kto je wyniósł do lombardu. Takie właśnie spółki SP i ich pieniądze jak choćby; PKO BP, PZU SA, KGHM, PGE, Enea, Energa, LOTOS, PSE powinny stanowić nasz Skarb Narodowy i być prawdziwym i realnym źródłem finansowania naprawy polskiego państwa. Trzeba tylko chcieć i mieć odwagę podjąć to wyzwanie. Nie warto realizować hasła "skoro poszła krowa, niech idzie i łańcuch". Trzeba przywrócić Polsce i Polakom ich Skarb Narodowy, bo Naród bez własności jest Narodem bez przyszłości.

Janusz Szewczak

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook