Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szewczak: Minister Skarbu potrzebny od zaraz

01.11.2015

Istniejące od blisko 25-lat "Ministerstwo Wyprzedaży Majątku Narodowego" trzeba wreszcie zamienić na prawdziwe Ministerstwo Skarbu Narodowego, warto więc zastanowić się nad likwidacją obecnie istniejącego jeszcze MSP.

Najwyższy bowiem czas, by nie tyle zakończyć dotychczasową rabunkową prywatyzację, co zacząć odzyskiwać tanio, głupio, często za dopłatą i w aferalnym stylu wyprzedane głównie podmiotom zagranicznym polskie firmy, banki, rynki i monopole. I to da się zrobić, trzeba tylko chcieć i mieć odwagę wcielić ten plan w życie. To, że poprzedni ministrowie Skarbu Państwa czy też Przekształceń Własnościowych, z maleńkimi wyjątkami, raczej dewastowali nasz Skarb Narodowy zamiast go pomnażać, prowadząc garażowo-sezonową wyprzedaż nie oznacza, że inaczej być nie może. Polski majątek narodowy, ten wartościowy skarb Polaków, nie tylko trzeba, ale i można odzyskać. I nie da się tego uczynić poprzez prymitywną, choć często bardzo skuteczną nacjonalizację. Choć przecież do dzisiaj jest wielu zwolenników opcji "grab zagrabione". Jeśli naprawa państwa polskiego ma się udać, a Polacy jako Naród mają mieć przyszłość muszą odzyskać, choćby stopniowo swoją własność - Skarb Narodowy tworzony przez kilka już pokoleń.                     

Musi to być zrobione w sposób sprytny i skuteczny tak, by obejść sprzeciw i wrogość dotychczasowych beneficjentów, głównie przecież zagranicznych,  jak i absurdalne i jakże szkodliwe często uwarunkowania i przepisy unijnej biurokracji. Lobbyści krajowi i tzw. piąta kolumna sprzedawczyków napracowali się, na rzecz pozbawienia Polaków ich najwartościowszego majątku "robiąc dobrze" zagranicznym bankom, koncernom, a zwłaszcza Niemcom. Prawie cały wartościowy majątek Polaków czyli nasze fabryki, banki, instytucje finansowe, handel wielkopowierzchniowy, media przestał już być naszym Skarbem Narodowym. A, przecież nowy rząd PIS nie bardzo będzie miał skąd brać znaczące pieniądze na realizację swych obietnic. Tym bardziej, że odchodzący rząd PO-PSL po ośmiu latach swych rządów i prawdziwej demolki zwłaszcza w sferze finansów publicznych i polskiego zadłużenia, które gdy idzie o dług publiczny wynosi już ok. 900mld zł, a wraz z pieniędzmi zagarniętymi z OFE, grubo ponad 1bln zł, w sferze zadłużenia zagranicznego to blisko 380mld dol. czyli prawie jak w Grecji, rekordowym deficytem budżetowym Ministerstwa Finansów Mariusza Szczurka na poziomie ok. 55mld zł, a skumulowanym deficytem przez 8 lat na poziomie blisko 270mld zł pozostawił groźne miny z opóźnionym zapłonem. Jedynym więc realnym i szybko dostępnym rezerwuarem realnych pieniędzy dla Polski i Polaków, oprócz brnięcia w kolejne zagraniczne pożyczki, rolowania starych długów na nowe czy podnoszenia podatków, którego Polacy już nie zaakceptują i które byłoby przeciw skuteczne ekonomicznie czy wreszcie dodruku pieniądza przez NBP w ramach tzw. polskiego programu luzowania polityki pieniężnej (LTRO) - mogą okazać się właśnie pieniądze spółek Skarbu Państwa, których wartość przecież wycenia się na setki miliardów złotych. 

Nie tylko MSP jest nadal potrzebne, ale jeszcze bardziej potrzebne jest Ministerstwo Skarbu Narodowego z prawdziwego zdarzenia. Jest niezbędne choćby po to by zrobić wreszcie uczciwy i profesjonalny audyt w tej Stajni Augiasza, by policzyć wielomiliardowe straty, przekręty i zaniedbania w największych, częściowo jeszcze polskich firmach i bankach i spółkach SP, które mogą sięgać, tak jak w przypadku prywatyzacji i wyprzedaży sektora bankowego kwoty nawet ponad 200 mld zł. 

Znaczną część tych pieniędzy można jeszcze dla Skarbu Narodowego odzyskać, sensownie użyć dla dobra i rozwoju polskiej gospodarki, mądrzej zainwestować, nie transferując dziesiątków miliardów złotych za granicą w dość wątpliwe, co do przyszłej ich opłacalności czy zyskowności przedsięwzięcia. Tak jak to było choćby z blisko 20-miliardami złotych inwestycji KGHM na pustyni w Chile, niektórymi inwestycjami LOTOS-u na Morzu Północnym, inwestycjami w Libii czy Orlenu w Ameryce Północnej. Ten worek z resztką narodowych brylantów nie może zniknąć, bo nikt się wtedy nie doliczy w MSP ile pierścionków zginęło i kto je wyniósł do lombardu. Takie właśnie spółki SP i ich pieniądze jak choćby; PKO BP, PZU SA, KGHM, PGE, Enea, Energa, LOTOS, PSE powinny stanowić nasz Skarb Narodowy i być prawdziwym i realnym źródłem finansowania naprawy polskiego państwa. Trzeba tylko chcieć i mieć odwagę podjąć to wyzwanie. Nie warto realizować hasła "skoro poszła krowa, niech idzie i łańcuch". Trzeba przywrócić Polsce i Polakom ich Skarb Narodowy, bo Naród bez własności jest Narodem bez przyszłości.

Janusz Szewczak

[fot. wPolityce.pl]
Słowa kluczowe:

czas

,

prywatyzacja

,

firmy

,

banki

,

rynki

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook