Jedynie prawda jest ciekawa

Szewczak: Minister Skarbu potrzebny od zaraz

01.11.2015

Istniejące od blisko 25-lat "Ministerstwo Wyprzedaży Majątku Narodowego" trzeba wreszcie zamienić na prawdziwe Ministerstwo Skarbu Narodowego, warto więc zastanowić się nad likwidacją obecnie istniejącego jeszcze MSP.

Najwyższy bowiem czas, by nie tyle zakończyć dotychczasową rabunkową prywatyzację, co zacząć odzyskiwać tanio, głupio, często za dopłatą i w aferalnym stylu wyprzedane głównie podmiotom zagranicznym polskie firmy, banki, rynki i monopole. I to da się zrobić, trzeba tylko chcieć i mieć odwagę wcielić ten plan w życie. To, że poprzedni ministrowie Skarbu Państwa czy też Przekształceń Własnościowych, z maleńkimi wyjątkami, raczej dewastowali nasz Skarb Narodowy zamiast go pomnażać, prowadząc garażowo-sezonową wyprzedaż nie oznacza, że inaczej być nie może. Polski majątek narodowy, ten wartościowy skarb Polaków, nie tylko trzeba, ale i można odzyskać. I nie da się tego uczynić poprzez prymitywną, choć często bardzo skuteczną nacjonalizację. Choć przecież do dzisiaj jest wielu zwolenników opcji "grab zagrabione". Jeśli naprawa państwa polskiego ma się udać, a Polacy jako Naród mają mieć przyszłość muszą odzyskać, choćby stopniowo swoją własność - Skarb Narodowy tworzony przez kilka już pokoleń.                     

Musi to być zrobione w sposób sprytny i skuteczny tak, by obejść sprzeciw i wrogość dotychczasowych beneficjentów, głównie przecież zagranicznych,  jak i absurdalne i jakże szkodliwe często uwarunkowania i przepisy unijnej biurokracji. Lobbyści krajowi i tzw. piąta kolumna sprzedawczyków napracowali się, na rzecz pozbawienia Polaków ich najwartościowszego majątku "robiąc dobrze" zagranicznym bankom, koncernom, a zwłaszcza Niemcom. Prawie cały wartościowy majątek Polaków czyli nasze fabryki, banki, instytucje finansowe, handel wielkopowierzchniowy, media przestał już być naszym Skarbem Narodowym. A, przecież nowy rząd PIS nie bardzo będzie miał skąd brać znaczące pieniądze na realizację swych obietnic. Tym bardziej, że odchodzący rząd PO-PSL po ośmiu latach swych rządów i prawdziwej demolki zwłaszcza w sferze finansów publicznych i polskiego zadłużenia, które gdy idzie o dług publiczny wynosi już ok. 900mld zł, a wraz z pieniędzmi zagarniętymi z OFE, grubo ponad 1bln zł, w sferze zadłużenia zagranicznego to blisko 380mld dol. czyli prawie jak w Grecji, rekordowym deficytem budżetowym Ministerstwa Finansów Mariusza Szczurka na poziomie ok. 55mld zł, a skumulowanym deficytem przez 8 lat na poziomie blisko 270mld zł pozostawił groźne miny z opóźnionym zapłonem. Jedynym więc realnym i szybko dostępnym rezerwuarem realnych pieniędzy dla Polski i Polaków, oprócz brnięcia w kolejne zagraniczne pożyczki, rolowania starych długów na nowe czy podnoszenia podatków, którego Polacy już nie zaakceptują i które byłoby przeciw skuteczne ekonomicznie czy wreszcie dodruku pieniądza przez NBP w ramach tzw. polskiego programu luzowania polityki pieniężnej (LTRO) - mogą okazać się właśnie pieniądze spółek Skarbu Państwa, których wartość przecież wycenia się na setki miliardów złotych. 

Nie tylko MSP jest nadal potrzebne, ale jeszcze bardziej potrzebne jest Ministerstwo Skarbu Narodowego z prawdziwego zdarzenia. Jest niezbędne choćby po to by zrobić wreszcie uczciwy i profesjonalny audyt w tej Stajni Augiasza, by policzyć wielomiliardowe straty, przekręty i zaniedbania w największych, częściowo jeszcze polskich firmach i bankach i spółkach SP, które mogą sięgać, tak jak w przypadku prywatyzacji i wyprzedaży sektora bankowego kwoty nawet ponad 200 mld zł. 

Znaczną część tych pieniędzy można jeszcze dla Skarbu Narodowego odzyskać, sensownie użyć dla dobra i rozwoju polskiej gospodarki, mądrzej zainwestować, nie transferując dziesiątków miliardów złotych za granicą w dość wątpliwe, co do przyszłej ich opłacalności czy zyskowności przedsięwzięcia. Tak jak to było choćby z blisko 20-miliardami złotych inwestycji KGHM na pustyni w Chile, niektórymi inwestycjami LOTOS-u na Morzu Północnym, inwestycjami w Libii czy Orlenu w Ameryce Północnej. Ten worek z resztką narodowych brylantów nie może zniknąć, bo nikt się wtedy nie doliczy w MSP ile pierścionków zginęło i kto je wyniósł do lombardu. Takie właśnie spółki SP i ich pieniądze jak choćby; PKO BP, PZU SA, KGHM, PGE, Enea, Energa, LOTOS, PSE powinny stanowić nasz Skarb Narodowy i być prawdziwym i realnym źródłem finansowania naprawy polskiego państwa. Trzeba tylko chcieć i mieć odwagę podjąć to wyzwanie. Nie warto realizować hasła "skoro poszła krowa, niech idzie i łańcuch". Trzeba przywrócić Polsce i Polakom ich Skarb Narodowy, bo Naród bez własności jest Narodem bez przyszłości.

Janusz Szewczak

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook