Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Minister Siemoniak we „wSieci”: Stworzymy Gwardię Narodową

04.11.2014

„W listopadzie chcemy przedstawić koncepcję takiego przekształcenia Narodowych Sił Rezerwy, żeby bardziej przypominały amerykańską Gwardię Narodową: mają się pojawić zwarte oddziały” — zapowiada Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony w rozmowie z Łukaszem Warzechą, której pełną treść publikujemy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

„Dosłownie natychmiast mogłoby ruszyć do walki zapewne kilkuset żołnierzy, natomiast w ciągu kilku czy kilkunastu godzin powinno być gotowych kilkanaście tysięcy, a w ciągu dwóch, trzech dni – kilkadziesiąt tysięcy” — mówi minister Siemoniak pytany o to, ilu polskich żołnierzy mogłoby natychmiast ruszyć do walki?

Minister nie ujawnia, ilu jest aktualnie żołnierzy w siłach rezerwy tłumacząc, że jest to tajna informacja. Mówi jednak nieco enigmatycznie, że – to kilkaset tysięcy ludzi, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe i wiedzą, dokąd mają się zgłosić w razie mobilizacji.

„Od ubiegłego roku przywróciliśmy okresowe szkolenie tych rezerwistów. Rok temu było to 3 tys. osób, w tym roku będzie 7 tys. Do tej grupy należą ludzie, którzy byli w służbie wojskowej jako zawodowcy albo z poboru, są też cywilni pracownicy wojska. To stała pula, ale w jej ramach następuje rotacja. W miarę jak rezerwiści osiągają określony wiek, zastępują ich nowi” - tłumaczy.

Minister odwołuje się tez do Narodowych Sił Rezerwowych, które na tę chwilę liczą tylko 20 tysięcy osób. Zdaniem wicepremiera ta liczba wymaga ponownego przemyślenia: „Założeniem NSR była taka liczba. Ale zgadzam się, że ta koncepcja wymaga korekty. Z różnych powodów NSR stały się miejscem przygotowania do służby wojskowej, a nie projektem dla rezerwistów. Miało to być coś w rodzaju amerykańskiej Gwardii Narodowej. Nie udało się. Nie do końca. Zanim jeszcze przyszedłem do ministerstwa, wygrała koncepcja, że NSR nie będą zwartymi oddziałami, al. ich członkowie będą rozdzielani do różnych jednostek. To różni NSR od Gwardii Narodowej, która w zasadzie jest normalnym wojskiem, tyle że podlegającym władzom stanowym. W listopadzie chcemy przedstawić koncepcję takiego przekształcenia NSR, żeby bardziej przypominały Gwardię Narodową: mają się pojawić zwarte oddziały” — zapowiada polityk.

O tym, jak zdaniem ministra wygląda współczesna wojna obronna, jakie są nasze priorytety i jak na tym tle wyglądają zadania NATO, a także o sprzęcie i pieniądzach w armii – w najnowszym numerze tygodnika wSieci rozmawia Tomasz Siemoniak z Łukaszem Warzechą.

Pełna rozmowa z wicepremierem i ministrem obrony narodowej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 3 listopada, także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Słowa kluczowe:

MON

,

Polska

,

polityka

,

wojsko

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook