Jedynie prawda jest ciekawa


Minister i jego dyspozycje dla ekonomistów

22.09.2012

Dobrze byłoby więc, żeby taki twórca piramid finansowych jak minister Rostowski, nie posądzał innych o to, że takie piramidy chcą tworzyć, skoro przedstawiają program, który ma wyciągnąć nasz kraj z kłopotów, do których on sam się walnie przyczynił - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Ponieważ zohydzenie debaty ekonomistów na temat programu gospodarczego i społecznego przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich tygodniach, spaliło na panewce i wielu z zaproszonych gości zamierza w niej wziąć udział, minister Rostowski zdecydował się wydać im swoiste instrukcje, co mają mówić i o co pytać, w specjalnym liście, który przesłał na ich ręce.

Debata odbędzie w Warszawie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w najbliższy poniedziałek 24 września o godz. 11.30 i już teraz zapowiada się na wydarzenie, ponieważ wezmą w niej udział ekonomiści o bardzo różnych poglądach na gospodarkę i sprawy społeczne, do tego stopnia różnych, że przez ostatnie 20 lat, nie siedzieli i nie dyskutowali przy jednym stole.

Stąd nerwowość ministra Rostowskiego, bo on przez ostatnie 5-lat nie dyskutuje, wszystko wie najlepiej, nikogo o nic nie pyta i prowadzi polską gospodarkę i finanse publiczne naszego kraju, do nieuchronnej katastrofy.

Zaraz po przedstawieniu propozycji programowych, razem z pakietem projektów ustaw przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Rostowski na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, przedstawił wyliczone przez resort finansów koszty propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem szefa resortu finansów wyniosą one już w roku 2013 ponad 62 mld zł, a dodatkowe dochody niewiele ponad 8 mld zł, a więc budżet państwa musiałby dodatkowo wydać przynajmniej 54 mld zł.

W związku z tym nazwał te propozycje „klasyczną piramidą finansową - przyjemną, łatwą do przyjęcia na początku ale nie do utrzymania. Jak każda także i ona musiałaby upaść, na czym ucierpieliby wszyscy Polacy”, dodał.

Teraz w liście jeszcze raz przypomina swoje wyliczenia i instruuje ekonomistów jakie wątpliwości do przedstawionych propozycji mają podnosić w czasie poniedziałkowej debaty i o co mają pytać prezesa Kaczyńskiego.

Szef resortu finansów jest sam sobie winien, że w sprawie programu Prawa i Sprawiedliwości, musi działać przez pośredników. On także dostałby zaproszenie na tę debatę, gdyby od razu nie zorganizował konferencji prasowej i bez znajomości projektów ustaw towarzyszących programowi, nie odsądził go „od czci i wiary”.

Minister Rostowski nazwał program Prawa i Sprawiedliwości piramidą finansową ale to jego samego można uznać za „wybitnego” specjalistę od piramid finansowych, tych, które stworzył.

Ta największa, która obciąży wszystkich Polaków na pokolenia, to nieodpowiedzialnie zwiększany od 2008 roku dług publiczny, poprzez spowodowanie corocznie deficytu sektora finansów publicznych na poziomie przekraczającym 100 mld zł rocznie.

Rząd Tuska przejął bowiem rządzenie w momencie kiedy dług publiczny niewiele przekraczał 500 mld zł, (wynosił niecałe 45% PKB), a deficyt sektora finansów publicznych zaledwie 2% PKB, co oznacza, że gdyby to za czasów rządu Kaczyńskiego przeprowadzono zmniejszenie składki przekazywanej do OFE o 5 punktów procentowych (tak jak to zrobił rząd Tuska), to deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2007 roku w ogóle by nie było.

A więc Platforma przejęła kraj z długiem publicznym, któremu do przekroczenia progu ostrożnościowego brakowało aż 10% PKB i zrównoważonym sektorem finansów publicznych.

Niestety przejęcie rządów przez specjalistów takich jak Rostowski, doprowadziło to tego, że na koniec 2011 roku, dług publiczny wyniósł już 860 mld zł (56,3% PKB) i to mimo wyprzedaży majątku narodowego na kwotę przynajmniej 50 mld zł.

Gdyby do tego doliczyć długi, które Rostowski od lat zamiata pod dywan (w ZUS, środki zabrane z z Funduszu Pracy, zobowiązania w ochronie zdrowia), to dług publiczny już na koniec 2011 roku przekroczyłby 900 mld zł.

A przecież zadłużamy się dalej i wciągu roku 2012 nasz dług publiczny powiększy się przynajmniej o kolejne 50 mld zł.

I to jest niestety rzeczywista piramida finansowa stworzona przez ministra Rostowskiego, w odróżnieniu od tej wydumanej, którą miałby stworzyć program przedstawiony przez prezesa Kaczyńskiego.

Minister Rostowski i jego służby, mają także spory udział w tworzeniu piramidy finansowej Amber Gold.

To jego służby w województwie pomorskim, a być może także sam resort finansów, swoimi zaniechaniami doprowadziły do tego, że firma, która przez ponad 2 lata miała obroty wynoszące ponad 2 mld zł, nie płaciła podatków i w sposób wręcz zadziwiający unikała zainteresowania aparatu skarbowego.

Ba kiedy już do tej kontroli się zabrano, to w firmie inspektorzy skarbowi pojawili się w styczniu tego roku ale dokumenty do kontroli, zabrali z niej dopiero w sierpniu, kiedy afera Amber Gold była już głośna w mediach.

Dobrze byłoby więc, żeby taki twórca piramid finansowych jak minister Rostowski, nie posądzał innych o to, że takie piramidy chcą tworzyć, skoro przedstawiają program, który ma wyciągnąć nasz kraj z kłopotów, do których on sam się walnie przyczynił.

Minister powinien poczekać na poniedziałkową debatę blisko 30 ekonomistów o bardzo różnych poglądach. Na pewno z tej debaty, dowie się prawdy o skutkach swojej polityki i o tym jak z katastrofy, do której niechybnie prowadzi, można będzie uratować polską gospodarkę i nasze finanse publiczne.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook