Jedynie prawda jest ciekawa


"Minister Boni udaje, że nie rozumie"

26.02.2013

O ustawie, która grozi masową likwidacją bibliotek szkolnych portal Stefczyk.info rozmawia z Juliuszem Wasilewskim, redaktorem miesięcznika "Biblioteka w Szkole”, inicjatorem akcji "STOP likwidacji bibliotek".

Stefczyk.info: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zmieniło projekt ustawy dotyczący bibliotek szkolnych oraz publicznych. Czy ta zmiana idzie w kierunku realizacji postulatów akcji "STOP likwidacji bibliotek"?

Juliusz Wasilewski, redaktor miesięcznika "Biblioteka w Szkole”: Niestety minister Michał Boni nie zrozumiał zdaje się o co nam chodzi. Na pewno nie uwzględnił naszych postulatów. On zwyczajnie zamienił zdanie, które mówiło, że biblioteka publiczna może pełnić zadania biblioteki szkolnej na zdanie, które mówi o pełnieniu funkcji biblioteki szkolnej. Zmieniono sformułowanie, ale dodatkowo wskazał, że należy zwyczajnie likwidować biblioteki szkolne i na to miejsce tworzyć filię biblioteki publicznej. To jest jeszcze gorszy zapis niż poprzedni. Akt prawny wskazuje drogę likwidacji biblioteki szkolnej. Zapewne wielu z niej skorzysta.

Obecna propozycja nie gwarantuje istnienia biblioteki w szkole?

Nie. Ten projekt niczego takiego nie gwarantuje. Mowa jest jedynie o tym, że zamiast biblioteki szkolnej będzie tworzona filia biblioteki publicznej. To oznacza, że będzie można zwolnić nauczyciela wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami, o których mówimy od dawna. W komentarzu do ustawy, którą proponuje MAC, znalazło się również przekłamanie. Tam napisano, że przepisy prawne gwarantują, że uczeń musi mieć dostęp do książki. A takiego zapisu nie ma. Jest zapis, że uczniowie muszą mieć dostęp do biblioteki. Chodzi o dostęp do biblioteki szkolnej, a nie możliwość wypożyczenia książki.

Co za pomysłami MAC stoi?

Wydaje się, że chodzi o pieniądze. Jednak to, co również denerwuje w tej sprawie, to brak jasnej argumentacji i motywacji zmian. Minister Boni powinien otwarcie powiedzieć, że chodzi o możliwość zwolnienia nauczyciela, o możliwość poczynienia oszczędności itd. Po zmianach nauczyciela bibliotekarza będzie mógł zastąpić każdy z wykształceniem średnim. On będzie mógł zarobić mniej. Gmina nie dość, że będzie mogła decydować, kto pracuje w bibliotece, to jeszcze na tym zarobi. Jednak MAC nie chce przyznać, że o to właśnie chodzi. Wręcz przeciwnie - jest mowa, że resort chce poprawić sytuację uczniów. Wychodzi na to, że biblioteki władza likwiduje dla dobra dzieci i społeczeństwa lokalnego. To bzdura i przejaw hipokryzji. Niech resort powie wprost o co chodzi.

Jest szansa na zmianę tych przepisów czy minister zdaje się trwać niezmiennie przy tych pomysłach?

Z ostatnich zmian wynikałoby raczej, że minister idzie w zaparte. On udaje, że nie rozumie o co chodzi. Trudno powiedzieć, jak to się zakończy. My w każdym razie kontynuujemy protest, a nawet go intensyfikujemy. Będziemy obecnie drukować plakaty i informować opinię publiczną o naszej akcji. Będziemy próbowali przebić się z tym problemem również do tzw. mainstreamowych mediów. Wpierają nas bardzo ważne osoby publiczne. Liczę, że uda nam się wywrzeć odpowiednią presję na władze.

Dlaczego warto o biblioteki szkolne walczyć?

Mówiliśmy o tym już wielokrotnie. Polskie społeczeństwo czyta coraz mniej książek. Dwa lata temu około 55 procent Polaków nie wzięło ani jednej książki do ręki. Biblioteka szkolna, dostępna dla uczniów jest więc coraz ważniejsza. To również jest miejsce, które ma znaczenie w walce z tzw. wykluczeniem cyfrowym. To właśnie biblioteka, w której jest pracownia komputerowa, w której są komputery dostępne dla uczniów, jest ważna w walce z wykluczeniem. Uczniowie potrzebują miejsca, do którego można przyjść, odrobić lekcje, zebrać jakiś materiał itd. Tam jednocześnie pracuje wykształcony nauczyciel, który może pomóc, może nauczyć zbierania materiałów itd.

Minister Boni nie widzi potrzeby istnienia takich bibliotek?

Minister Boni ma niejednoznaczną postawę. On jako minister administracji likwiduje biblioteki, ale jako minister cyfryzacji mówi o potrzebie walki z wykluczeniem cyfrowym. Ja się śmieje, że on w poniedziałki i wtorki jest ministrem administracji a w środy i czwartki cyfryzacji. W piątki na zmianę... Rzeczywiście minister Boni mówi jedno, a potem robi co innego.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook