Jedynie prawda jest ciekawa


Miller we "wSieci": Nazywają mnie pisowcem

01.02.2016

Kwaśniewski próbował kilkakrotnie przejąć SLD, co mu się nie udało również dlatego, że ludzie widzieli za nim cień „Gazety Wyborczej” – mówi Leszek Miller w rozmowie z Łukaszem Warzechą.

Leszek Miller, były przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wywiadzie komentuje obecną scenę polityczną w Polsce. Mówi również o tym, w którym miejscu znajduje się obecnie lewica, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów. 

– Dzisiaj wydaje mi się, że gdybyśmy startowali samodzielnie, przeskoczylibyśmy próg 5 proc., ale wynik byłby poniżej naszych ambicji – mówi Leszek Miller. – Bylibyśmy jednak w Sejmie, a to znaczy dużo. Ponad milion wyborców nie ma swojej reprezentacji w parlamencie. Jak mówi prof. Kołodko: „Sejm bez lewicy to jak mańkut bez lewej ręki”. 

W trudnej sytuacji znalazł się nowy przewodniczący SLD: – Ma bardzo trudną sytuację, bo po raz pierwszy Sojusz nie ma swojej reprezentacji w Sejmie. Jesteśmy natomiast w Parlamencie Europejskim. SLD ma jednak dalej spory potencjał, a w wyborach na szefa partii udział członków Sojuszu był większy niż w analogicznych wyborach w PO. […] Głównym wyzwaniem dla Czarzastego będzie decyzja o tym, w jakiej formule SLD ma iść do kolejnych wyborów – czy tworzyć nową zjednoczoną lewicę, już pewnie z innymi partnerami, czy iść samemu. Prof. Rafał Chwedoruk, którego wiele przewidywań się sprawdziło, ma w tej sprawie jasne zdanie: SLD powinien iść pod własnym szyldem; w przeciwnym razie znów powstanie zamieszanie, a nasz elektorat będzie zdezorientowany. Program nie jest dla nas problemem, ponieważ dysponujemy wieloma ciekawymi i intelektualnie dojrzałymi propozycjami z arsenału nowoczesnej socjaldemokracji.

Leszek Miller komentuje również działania partii opozycyjnych:
– Problem PO zaczął się, gdy Donald Tusk wyjechał do Brukseli. Platforma opierała się wyłącznie na nim, co wielokrotnie mówiłem. Bez Tuska nie ma PO – przynajmniej takiej, jaką znamy – a także Nowoczesną: – W żadnym wypadku nie uważam Nowoczesnej za twór spontaniczny. To przedsięwzięcie zaprogramowane z powodu narastającego kryzysu w PO. Przede wszystkim przez część środowisk polskiego biznesu i sektora finansowego oraz europejskich liberałów.
Rozmówca Łukasza Warzechy zastanawia się także nad tym, jaką Polskę chciałby zbudować Jarosław Kaczyński i PiS: 

- Nie do końca potrafię powiedzieć. Najpełniej odpowiadał na to pytanie projekt konstytucji opracowany przez PiS, ale ten dokument zniknął z bieżących prezentacji i ze stron internetowych partii. Dlatego nie umiem dziś odpowiedzieć, czy zmiany w różnych obszarach sklejają się w programową całość. Zakładam, że Kaczyńskiemu chodzi nie tylko o przekształcenie instytucji państwa, lecz także o przebudowę świadomości obywateli. Tak tłumaczę sobie fakt, że – mówiąc językiem marksistowskim – zaczyna od nadbudowy, a nie od bazy. 

Cały wywiad z Leszkiem Millerem we „wSieci”, w sprzedaży od 2 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook