Jedynie prawda jest ciekawa


Miller we "wSieci": Demokracja nie jest zagrożona

29.06.2016

Leszek Miller w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim na łamach tygodnika "wSieci".

„Według mnie demokracja nie jest teraz zagrożona. Trwa, owszem, proces wymiany elit. Ale to wbrew temu, co sądzą niektórzy, jeszcze nie oznacza końca demokracji” — mówi Leszek Miller w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim w nowym numerze tygodnika „wSieci”.

„Trwa, owszem, proces wymiany elit. Ale to wbrew temu, co sądzą niektórzy, jeszcze nie oznacza końca demokracji” — dodaje Miller.

Były premier nawiązuje też do sprawy skoku na Trybunał Konstytucyjny, który miała przeprowadzić Platforma Obywatelska pod koniec ostatniej kadencji Sejmu. Piotr Skwieciński zwrócił Millerowi uwagę, że liberalna opozycja uważa iż nawet bez tego ruchu, PiS zaatakowałby Trybunał.

„Bez uprzedniego platformerskiego „skoku na Trybunał” byłoby mu bardzo trudno. Dodajmy do tego, że już od pewnego czasu trwały starania mające na celu wywyższenie TK powyżej pozycji, którą daje mu konstytucja” — twierdzi Miller.

Odnosi się również do postaci prof. Andrzeja Rzeplińskiego i dynamicznie rozwijającej się kariery prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

„On ma i temperament, i poglądy polityka Platformy Obywatelskiej. Nie wykluczam, że za jakiś czas zobaczymy go na scenie już w roli polityka, i że to, co dzieje się obecnie, jest wstępem do tego. To nie jest zresztą jakaś nowość w jego wykonaniu — już po wyborach samorządowych w 2014 r. prezes Rzepliński ewidentnie wyszedł ze swojej roli i recenzował polityków” — mówi Miller.

W awanturze wokół Trybunału Miller widzi bardziej konflikt polityczny niż prawny oraz tłumaczy jakie widziałby rozwiązanie tego problemu.

„To jest bardziej spór polityczny niż prawny, dlatego trzeba szukać tego kompromisu. Choćby dlatego, że grozi nam prawny dualizm, sytuacja, w której część sądów i instytucji uznawałaby pewien stan prawny, a druga ich część inny, co jest bardzo szkodliwe dla państwa. Przy czym konieczna byłaby tu niewielka, techniczna zmiana konstytucji. Byłbym za zwiększeniem liczby sędziów, by w nowym składzie mogli się znaleźć wszyscy wybrani do TK. Do wprowadzenia na przyszłość zasady wyboru członków Trybunału większością 2/3, co wymusza na politykach kompromis. Wreszcie — nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie, dlatego należałoby wprowadzić zasadę, że w sporach o dotyczących TK orzeka Sąd Najwyższy” — twierdzi Miller i dodaje, że nie widzi jednak skłonności do kompromisu ani ze strony PiS, ani liberalnej opozycji.

Leszek Miller komentuje też socjalne rozwiązania proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

„Nie jestem bezkrytycznym fanem 500+. Uważam, że trzeba by to różnicować w zależności od dochodu, bogatszym to nie jest potrzebne. Ale ogólny kierunek uważam za słuszny” — mówi były szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Cały wywiad z Leszkiem Millerem w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Fot. [wSieci]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook