Jedynie prawda jest ciekawa


Miller we "wSieci": Demokracja nie jest zagrożona

29.06.2016

Leszek Miller w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim na łamach tygodnika "wSieci".

„Według mnie demokracja nie jest teraz zagrożona. Trwa, owszem, proces wymiany elit. Ale to wbrew temu, co sądzą niektórzy, jeszcze nie oznacza końca demokracji” — mówi Leszek Miller w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim w nowym numerze tygodnika „wSieci”.

„Trwa, owszem, proces wymiany elit. Ale to wbrew temu, co sądzą niektórzy, jeszcze nie oznacza końca demokracji” — dodaje Miller.

Były premier nawiązuje też do sprawy skoku na Trybunał Konstytucyjny, który miała przeprowadzić Platforma Obywatelska pod koniec ostatniej kadencji Sejmu. Piotr Skwieciński zwrócił Millerowi uwagę, że liberalna opozycja uważa iż nawet bez tego ruchu, PiS zaatakowałby Trybunał.

„Bez uprzedniego platformerskiego „skoku na Trybunał” byłoby mu bardzo trudno. Dodajmy do tego, że już od pewnego czasu trwały starania mające na celu wywyższenie TK powyżej pozycji, którą daje mu konstytucja” — twierdzi Miller.

Odnosi się również do postaci prof. Andrzeja Rzeplińskiego i dynamicznie rozwijającej się kariery prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

„On ma i temperament, i poglądy polityka Platformy Obywatelskiej. Nie wykluczam, że za jakiś czas zobaczymy go na scenie już w roli polityka, i że to, co dzieje się obecnie, jest wstępem do tego. To nie jest zresztą jakaś nowość w jego wykonaniu — już po wyborach samorządowych w 2014 r. prezes Rzepliński ewidentnie wyszedł ze swojej roli i recenzował polityków” — mówi Miller.

W awanturze wokół Trybunału Miller widzi bardziej konflikt polityczny niż prawny oraz tłumaczy jakie widziałby rozwiązanie tego problemu.

„To jest bardziej spór polityczny niż prawny, dlatego trzeba szukać tego kompromisu. Choćby dlatego, że grozi nam prawny dualizm, sytuacja, w której część sądów i instytucji uznawałaby pewien stan prawny, a druga ich część inny, co jest bardzo szkodliwe dla państwa. Przy czym konieczna byłaby tu niewielka, techniczna zmiana konstytucji. Byłbym za zwiększeniem liczby sędziów, by w nowym składzie mogli się znaleźć wszyscy wybrani do TK. Do wprowadzenia na przyszłość zasady wyboru członków Trybunału większością 2/3, co wymusza na politykach kompromis. Wreszcie — nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie, dlatego należałoby wprowadzić zasadę, że w sporach o dotyczących TK orzeka Sąd Najwyższy” — twierdzi Miller i dodaje, że nie widzi jednak skłonności do kompromisu ani ze strony PiS, ani liberalnej opozycji.

Leszek Miller komentuje też socjalne rozwiązania proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

„Nie jestem bezkrytycznym fanem 500+. Uważam, że trzeba by to różnicować w zależności od dochodu, bogatszym to nie jest potrzebne. Ale ogólny kierunek uważam za słuszny” — mówi były szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Cały wywiad z Leszkiem Millerem w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Fot. [wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook