Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: atom to przyszłość

24.04.2013

Polska powinna wybudować elektrownie jądrowe – mówi w rozmowie ze Stefczyk.info poseł PiS i były wiceminister gospodarki – Piotr Naimski. Poseł przyznaje jednak, że nie będzie to proste.

Stefczyk.info: Niedawno dotarła do nas informacja, że PGE Polska Grupa Energetyczna planuje połączyć się z PGE Energia Jądrowa, spółką zależną, odpowiedzialną za przygotowanie projektu budowy elektrowni jądrowej, ponadto PGE EJ1 podpisała ostatnio kontrakt z firmą Worley Parsons na wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych dla pierwszej siłowni jądrowej, wart ponad 250 mln zł. Czy to po nie jest po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, skoro mówi się o tym, że nas  po prostu nie stać na zbudowanie elektrowni jądrowej i nie będzie to możliwe przynajmniej przez najbliższych kilkanaście lat?

Piotr Naimski: Ja uważam, że Polska powinna zbudować elektrownie jądrowe, powinniśmy tę technologię w Polsce mieć i ją opanować. Oczywiście, przy rządach Donalda Tuska odsuwa się to w nieskończoną przyszłość i rzeczywiście nie wiadomo co z tymi projektami będzie się działo ale mam nadzieję, że to się zmieni. Jest oczywiście problem finansowania tak dużego przedsięwzięcia jak elektrownia jądrowa. W zasadzie można powiedzieć, że niemożliwe to jest, że nie ma takiego przypadku by bez wsparcia rządowego energetyka jądrowa w którymkolwiek kraju się rozwijała. Podobnie będzie w Polsce. Jest otwartym pytanie w jaki sposób w Polsce to zorganizujemy. Dlatego, że modele są różne. To może być po prostu finansowanie wprost przez wielki koncern energetyczny, tak to robią Francuzi, ale dla nas jest to niedostępne. Ale np. Finowie też budują elektrownie jądrowe tam jest z kolei model rozproszonego akcjonariatu i Brytyjczycy też budują elektrownie i wspierają w jeszcze inny sposób tę budowę. To jest do przemyślenia i warto pamiętać, że wprawdzie elektrownia jądrowa kosztuje bardzo dużo na początku, ale prąd elektryczny z elektrowni jądrowej jest przez 60 lat pozyskiwany po bardzo niskiej cenie. Zatem kalkulując tę inwestycję trzeba brać pod uwagę bardzo długi okres. W tym sensie i w tym kontekście wydaje mi się, że to, że badania środowiskowe są w tej chwili prowadzone to jest dobrze a nie źle.

Niektórzy eksperci sugerują, że być może będziemy musieli wybierać:  albo łupki, albo atom. Bo na jedno i drugie zwyczajnie nas nie stać…

Nie, to jest postawienie sprawy na głowie dlatego, ze z tego wynika , że to skarb państwa ma wydobywać gaz z łupków i budować elektrownie jądrową. To nie jest tak. Z gazem łupkowym mamy problem innego rodzaju. To jest kwestia związana z ciągłym brakiem legislacji regulacyjnej ale także i podatkowej dotyczącej tego sektora gospodarki. I jeżeli dobrze będzie to wprowadzone w Polsce to znajdą się przedsiębiorstwa które będą chciały inwestować w ten nowy sektor. A jest kwestią właśnie tych regulacji aby polskie państwo czerpało z tego odpowiednią część zysków i to jest wszystko do ustalenia i do zorganizowania, szkoda że tak długo to trwa. I szkoda, że od 2 lat rząd Donalda Tuska nie może się z tym uporać.

To w takim razie Pana zdaniem wybudowanie elektrowni jądrowej w Polsce jest możliwe? I jeśli tak to kiedy?

Uważam, że to jest możliwe, to jest kwestia otoczenia regulacyjnego i wyboru drogi finansowania dla tej inwestycji. To jest problem, którego rząd Donalda Tuska jeszcze nie rozwiązał, nie widać by faktycznie były tam jakieś pomysły. Prezes PGE pan Krzysztof Kilian stawia sprawę na ostrzu noża i mówi, że albo mu rząd pomoże albo on tego nie będzie robił, starając się jak rozumiem z pozycji prezesa spółki sprowokować rząd do działania – w tym sensie działanie prezesa Kiliana jest słuszne...

Tylko skąd wziąć pieniądze? Skoro, jak pan wspominał, model francuski jest w Polsce niemożliwy do zrealizowania a rząd na pewno sam nie sfinansuje takiej inwestycji?

Akurat w Wielkiej Brytanii w tej chwili się dyskutuje, a właściwie przyjęty już jest model inwestycji różnicowych. To jest taki mechanizm, który pozwala spółce, która jest zaangażowana w budowę elektrowni przewidywanie w długim terminie stabilnych przychodów. Z udziałem ewentualnie dopłat ze strony państwa ale jest to rozłożone w bardzo długim czasie i związane z mechanizmem rynkowym, czyli ceną prądu. Wybór tej drogi, metody jest związany także z wyborem technologii, wyborem głównego inwestora, dlatego że system finansowania jest oczywiście związany z tym kto, skąd pochodzący podmiot będzie tę inwestycję finansował.

Rozmawiał Mariusz Krzemiński

[fot. www.sxc.hu.]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook