Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: atom to przyszłość

24.04.2013

Polska powinna wybudować elektrownie jądrowe – mówi w rozmowie ze Stefczyk.info poseł PiS i były wiceminister gospodarki – Piotr Naimski. Poseł przyznaje jednak, że nie będzie to proste.

Stefczyk.info: Niedawno dotarła do nas informacja, że PGE Polska Grupa Energetyczna planuje połączyć się z PGE Energia Jądrowa, spółką zależną, odpowiedzialną za przygotowanie projektu budowy elektrowni jądrowej, ponadto PGE EJ1 podpisała ostatnio kontrakt z firmą Worley Parsons na wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych dla pierwszej siłowni jądrowej, wart ponad 250 mln zł. Czy to po nie jest po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, skoro mówi się o tym, że nas  po prostu nie stać na zbudowanie elektrowni jądrowej i nie będzie to możliwe przynajmniej przez najbliższych kilkanaście lat?

Piotr Naimski: Ja uważam, że Polska powinna zbudować elektrownie jądrowe, powinniśmy tę technologię w Polsce mieć i ją opanować. Oczywiście, przy rządach Donalda Tuska odsuwa się to w nieskończoną przyszłość i rzeczywiście nie wiadomo co z tymi projektami będzie się działo ale mam nadzieję, że to się zmieni. Jest oczywiście problem finansowania tak dużego przedsięwzięcia jak elektrownia jądrowa. W zasadzie można powiedzieć, że niemożliwe to jest, że nie ma takiego przypadku by bez wsparcia rządowego energetyka jądrowa w którymkolwiek kraju się rozwijała. Podobnie będzie w Polsce. Jest otwartym pytanie w jaki sposób w Polsce to zorganizujemy. Dlatego, że modele są różne. To może być po prostu finansowanie wprost przez wielki koncern energetyczny, tak to robią Francuzi, ale dla nas jest to niedostępne. Ale np. Finowie też budują elektrownie jądrowe tam jest z kolei model rozproszonego akcjonariatu i Brytyjczycy też budują elektrownie i wspierają w jeszcze inny sposób tę budowę. To jest do przemyślenia i warto pamiętać, że wprawdzie elektrownia jądrowa kosztuje bardzo dużo na początku, ale prąd elektryczny z elektrowni jądrowej jest przez 60 lat pozyskiwany po bardzo niskiej cenie. Zatem kalkulując tę inwestycję trzeba brać pod uwagę bardzo długi okres. W tym sensie i w tym kontekście wydaje mi się, że to, że badania środowiskowe są w tej chwili prowadzone to jest dobrze a nie źle.

Niektórzy eksperci sugerują, że być może będziemy musieli wybierać:  albo łupki, albo atom. Bo na jedno i drugie zwyczajnie nas nie stać…

Nie, to jest postawienie sprawy na głowie dlatego, ze z tego wynika , że to skarb państwa ma wydobywać gaz z łupków i budować elektrownie jądrową. To nie jest tak. Z gazem łupkowym mamy problem innego rodzaju. To jest kwestia związana z ciągłym brakiem legislacji regulacyjnej ale także i podatkowej dotyczącej tego sektora gospodarki. I jeżeli dobrze będzie to wprowadzone w Polsce to znajdą się przedsiębiorstwa które będą chciały inwestować w ten nowy sektor. A jest kwestią właśnie tych regulacji aby polskie państwo czerpało z tego odpowiednią część zysków i to jest wszystko do ustalenia i do zorganizowania, szkoda że tak długo to trwa. I szkoda, że od 2 lat rząd Donalda Tuska nie może się z tym uporać.

To w takim razie Pana zdaniem wybudowanie elektrowni jądrowej w Polsce jest możliwe? I jeśli tak to kiedy?

Uważam, że to jest możliwe, to jest kwestia otoczenia regulacyjnego i wyboru drogi finansowania dla tej inwestycji. To jest problem, którego rząd Donalda Tuska jeszcze nie rozwiązał, nie widać by faktycznie były tam jakieś pomysły. Prezes PGE pan Krzysztof Kilian stawia sprawę na ostrzu noża i mówi, że albo mu rząd pomoże albo on tego nie będzie robił, starając się jak rozumiem z pozycji prezesa spółki sprowokować rząd do działania – w tym sensie działanie prezesa Kiliana jest słuszne...

Tylko skąd wziąć pieniądze? Skoro, jak pan wspominał, model francuski jest w Polsce niemożliwy do zrealizowania a rząd na pewno sam nie sfinansuje takiej inwestycji?

Akurat w Wielkiej Brytanii w tej chwili się dyskutuje, a właściwie przyjęty już jest model inwestycji różnicowych. To jest taki mechanizm, który pozwala spółce, która jest zaangażowana w budowę elektrowni przewidywanie w długim terminie stabilnych przychodów. Z udziałem ewentualnie dopłat ze strony państwa ale jest to rozłożone w bardzo długim czasie i związane z mechanizmem rynkowym, czyli ceną prądu. Wybór tej drogi, metody jest związany także z wyborem technologii, wyborem głównego inwestora, dlatego że system finansowania jest oczywiście związany z tym kto, skąd pochodzący podmiot będzie tę inwestycję finansował.

Rozmawiał Mariusz Krzemiński

[fot. www.sxc.hu.]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook