Jedynie prawda jest ciekawa


„Milion powodów śmierci” – dlaczego zginęła Jolanta Brzeska

12.10.2016

Spłonęła żywcem, a jej zwęglone zwłoki znalazł w lesie przypadkowy przechodzień. Pięć lat po zagadkowej śmierci Jolanty Brzeskiej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że śledztwo zaczyna się od nowa.

Winni morderstwa poczują „oddech sprawiedliwości”, a prokuratorzy, którzy zaniedbali dochodzenie, poniosą odpowiedzialność – pisze, dziennikarka śledcza tygodnika „wSieci” Maja Narbutt o sprawie głośnego zabójstwa działaczki społecznej, która stanęła w obronie eksmitowanych lokatorów warszawskich kamienic.  

Potrzeba było dopiero nowej władzy i nowego prokuratora generalnego aby państwo zainteresowało się brutalnym morderstwem. Jeszcze do niedawna śledczy przekonywali, że Jolanta Brzeska popełniła samobójstwo, choć od początku wiele faktów temu przeczyło. Śledztwo było prowadzone do tego stopnia niedbale, że nawet, kiedy w końcu uznano, że jednak doszło do morderstwa, sprawa została umorzona.  

"Za życia potraktowano ją, jakby była nikim, i po śmierci też odarto z godności. Przez wiele miesięcy leżała w lodówce Zakładu Medycyny Sądowej z karteczką „NN” przyczepioną do palca stopy. Najpierw zgubiono osobiste rzeczy zabrane z jej domu, na których były ślady DNA, i długo nie identyfikowano ciała. A później najwyraźniej uznano, że jest tak mało ważna, iż może być anonimowa. Najgorsza jest świadomość, że ci, którzy podpalili Jolę, pozostają bezkarni. A my nawet nie wiemy, jak udało im się ją podejść, wyprowadzić do lasu na Kabatach. Co się stało, że ona, taka mądra, najinteligentniejsza z nas wszystkich, wpadła w pułapkę — mówi w rozmowie z dziennikarką Ewa Andruszkiewicz, działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów" — opowiada z goryczą Ewa Andruszkiewicz. 

Według działaczy w sprawę zamieszany jest warszawski handlarz roszczeniami Marek Mosakowski zwany w środowisku jako „kamienicznik”.  "W drapieżnym pejzażu warszawskiej reprywatyzacji Mossakowski jest kimś szczególnym. To rekordzista — jego roszczenia wobec miasta dotyczą ok. 60 nieruchomości" – pisze Narbutt.  

"Jest brutalny i skuteczny, nie cofa się przed niczym. Występuje najczęściej w tandemie z zarządcą nieruchomości Hubertem Massalskim. Podzielili się rolami na złego i dobrego policjanta. Jeden krzyczy do lokatora: „Proszę się wynosić z mego domu!”. A drugi łagodzi: „Kolega się trochę uniósł” — opowiada dziennikarce jedna z eksmitowanych przez niego lokatorek.  

Dziennikarka dodaje, że "z brutalnymi metodami Mossakowskiego wiele razy zetknęła się Jolanta Brzeska. Jak relacjonowała znajomym, towarzyszyło jej też przerażające uczucie, że w swojej rozgrywce z lokatorami ma on po swojej stronie instytucje i skorumpowanych urzędników miasta".  Tajemnicą poliszynela jest to, że Mossakowski ma być tylko słupem. Nad nim stoją inni, pozostający w cieniu mocodawcy. Dzięki odkryciu afery reprywatyzacyjnej, sprawa nabrała ostatnio dynamiki. Czy jednak kiedyś poznamy ich nazwiska?  

Więcej o śmierci Jolanty Brzeskiej i handlu roszczeniami w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już od 10 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/wSieci

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook