Jedynie prawda jest ciekawa


Miętek: oszczędzają na bezpieczeństwie

12.12.2013

Rozmowa z Leszkiem Miętkiem, maszynistą kolejowym, przewodniczącym Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Stefczyk.info: Raport NIK dotyczący bezpieczeństwa na kolei do 2012 roku nie pozostawia złudzeń. Polska kolej jest jedną z mniej bezpiecznych. Jak pan ocenia te ustalenia?

Leszek Miętek: Wspomniany raport NIK to już kolejny dokument pokazujący zły stan kolejnictwa. Przypominam, że podobny wydźwięk miał opublikowany niedawno raport Państwowej Inspekcji Pracy. On również dotyczył bezpieczeństwa ruchu kolejowego. W obu tych dokumentach uwidoczniono te problemy i nieprawidłowości, o których mówimy od lat. Na spotkaniu z minister Elżbietą Bieńkowską związki zawodowe przekazały na piśmie uwagi dotyczące dwóch największych problemów na polskiej kolei. Te problemy wymagają natychmiastowej reakcji na najwyższym szczeblu władzy. Pierwszym problemem było to, co dzieje się w Przewozach Regionalnych, a drugim właśnie sprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego. 10-punktowy plan, który opublikował minister Sławomir Nowak po katastrofie pod Szczekocinami, pozostawia wiele do życzenia. To, co do tej pory robiono w obszarze ruchu kolejowego, dostosowanie procedur do zliberalizowanego rynku, jest wysoce niewystarczające. Te dokumenty to pokazują.

Czego brakuje?

Ustawy o warunkach szkolenia, certyfikacji ośrodka szkoleniowego maszynistów. O tym mówi raport PIP. Z uwagi na te braki niektórzy pracodawcy, których nazywam terrorystami kolejowymi, mogą szkolić maszynistów w ciągu kilku miesięcy. A w ustawie napisano, że szkolenie takie musi trwać nie mniej niż 1,5 roku. Ustawa została uchwalona we wrześniu, ale rozporządzeń do tej pory nie ma. Więc ci terroryści robią to zgodnie z prawem. To ma swoje odzwierciedlenie w raporcie PIP. To można zmienić łatwo, ponieważ wystarczy uchwalić odpowiednią ustawę. Jednak prace nad nią nawet się nie rozpoczęły.

Co z raportem NIKu?

On demaskuje inną sferę zagrożeń związanych z bezpieczeństwem kolei. Izba badała infrastrukturę kolejową. Również na to wskazywaliśmy u minister Bieńkowskiej. Problemów jest wiele, ale warto wspomnieć, że ustalenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych nie są stosowane. Nie prowadzą do żadnych zmian procedur obowiązujących na kolei. PKBWK wskazywała wielokrotnie na sprawę zmian w przepisach, czy problemy z praktyką prowadzenia ruchu kolejowego. Tu problemów jest wiele, ale zalecenia są ignorowane. Polska kolei od lat była zaniedbana. Prace modernizacyjne często są wykonywane z naruszeniem zasad ruchu kolejowego.

Stan bezpieczeństwa na kolei będzie więc się pogarszał, czy coś się uda zmienić?

Na razie nie ma wielu wypadków na kolei, ponieważ pracownicy związani z sektorem bezpieczeństwa w Polsce mają wielkie doświadczenie. Jednak mamy obawy o stan bezpieczeństwa będzie wyglądał w przyszłości, gdy coraz więcej maszynistów będzie po tych kilkumiesięcznych kursach, a nie normalnych szkoleniach. Niestety Urząd Transportu Kolejowego, jednak nie ma on stosownych uprawień. Programy szkoleń są opracowane na odpowiedzialność przewoźników. To ma natomiast ogromne znaczenie, ponieważ maszynista po krótkim przeszkoleniu nie jest przygotowany do pracy.

Dlaczego to tak wygląda? Skoro zły stan bezpieczeństwa kolei jest dobrze zdiagnozowany to poprawa powinna mieć miejsce

Sytuacji nie da się naprawić, ponieważ są silne naciski przewoźników kolejowych na to, by niczego nie poprawiać. Ludzie o małej wyobraźni, którzy robią biznes kolejowy, sprawy bezpieczeństwa traktują jako obszar, na którym można oszczędzać. Gdy w Polsce PKP była jedną spółką, sprawy bezpieczeństwa były traktowane bardzo poważnie. Obecnie jesteśmy rynkiem mocno zliberalizowanym. Obecnie nie ma jednak nawet ujednoliconych wymogów bezpieczeństwa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook