Jedynie prawda jest ciekawa


Miętek: Minister Nowak prowokuje

23.01.2013

Wyciąganie przez ministra Nowaka marginalnej sprawy zniżek na pierwszą klasę jako głównego powodu strajku świadczy o jego niezwykłej bucie i arogancji - mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Związki zapowiedziały przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego w najbliższy piątek.

Stefczyk. info: Czy rzeczywiście jest tak, jak mówi minister Sławomir Nowak, że związki kolejowe gotowe są przystąpić do strajku w obronie ulg na przejazdy pierwszą klasą? Czy to jedyny punkt sporu?

Leszek Miętek: To kompletna bzdura. Jeśli chodzi o świadczenia przejazdowe, to jest to cały wachlarz spraw niekontrolowanego wzrostu cen, ograniczenia obszaru działania, ograniczenia osób uprawnionych do ulg. Natomiast pan minister w sposób niesłychanie konfrontacyjny wyciąga wątki z kontekstu. Świadczy to o gigantycznej bucie i arogancji, która tylko utwierdza nas w tym, że niestety strajk ostrzegawczy, a być może i generalny musimy przeprowadzić.

Minister transportu i zarząd PKP mówią, że gdyby państwo przystali na ich propozycje zniżek w 2013 roku byłoby więcej niż w 2012 i tylko ta na pierwszą klasę byłaby definitywnie cofnięta...

Pan minister ma albo zbyt małą wiedzę, albo po prostu mówi nieprawdę. Nie potwierdzam tych danych. Gdyby tak było, to byśmy nie negocjowali bezproduktywnie przed świętami przez 20 godzin. Bo takie negocjacje trwały non stop. Chcieliśmy zawrzeć porozumienie. To się nie stało. Co więcej strona pracodawców nawet nie podjęła z nami w tych obszarach negocjacji. Podjęła tylko rozmowy na temat przewoźników samorządowych, którzy mogą przystąpić do porozumienia. Natomiast co do istoty świadczeń przejazdowych nawet nie podjęto z nami merytorycznych rozmów. To co opowiada pan minister nie ma nic wspólnego z prawdą i rzeczywistością.

Jednym słowem co teraz musiałoby się teraz wydarzyć, aby państwo znów siedli do stołu negocjacyjnego, a co najważniejsze, żeby nie doszło do strajku?

Przede wszystkim to nie jest tak, że związki zawodowe zerwały jakiekolwiek negocjacje, bo jesteśmy umówieni na mediacje na piątek 25-go stycznia. I my się tam stawimy. Natomiast z uwagi na prowokację robioną przez pracodawców, polegającą na wręczaniu pracownikom oświadczeń, w których są ustalane zasady świadczeń przejazdowych, które są przecież przedmiotem sporu zbiorowego – to to jest prowokacja, na którą zareagowaliśmy strajkiem ostrzegawczym. W poniedziałek prowadzący mediacje zaangażował się w to, żeby pracodawcy wycofali się z tej akcji, próbował ich przekonać również mediator – pan Longin Komołowski. Nie udało stąd musieliśmy podjąć decyzję o strajku. Ale jeśli chodzi o odwołanie strajku – po dzisiejszych bardzo konfrontacyjnych wypowiedziach ministra – myślę, że nie ma żadnych przesłanek do tego, by ten strajk odwołać. Wręcz przeciwnie wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie w piątek zostanie podpisany protokół rozbieżności, który da nam prawo do strajku generalnego.

Co jest w takim razie przedmiotem rozbieżności pomiędzy związkami a pracodawcami, poza tą nieszczęsną zniżką na przejazdy pierwszą klasą?

Wyciąganie sprawy zniżek na pierwszą klasę, która i tak dotyczy tylko najstarszych kolejarzy świadczy o arogancji pana ministra. To marginalna sprawa. Sprawa ulg przejazdowych dotyczy zarówno terenu ich działania na terenie RP, bo tu jest ograniczenie pracodawców, bo powstają nowe spółki. Świadczenia przejazdowe są ustalane na odrębnych zasadach niż ceny biletów rosną gigantycznie. Tu oczekujemy ustalenia procesu wzrostu cen rok do roku. Chodzi też o krąg osób uprawnianych do tych ulg. Przy okazji tylko wspomnę, że w jednym punkcie pochwalamy prezesa PKP, że udawało mu się ograć ministra Rostowskiego, który na skutek braku ulg kolejowych dla naszych dzieci będzie musiał dopłacić za korzystanie z ulg szkolnych i studenckich dla kolejowych dzieci. Tu trzeba będzie poszukać środków budżetowych.

Czyli podsumowując - w piątek trzeba się rano przesiadać do autobusów i samochodów? Koleją do pracy nie dojedziemy?

Myślę, że warunki atmosferyczne raczej nie zachęcają do korzystania z autobusów, bo można nie dojechać do celu. Koleją na pewno się dojedzie, choć może trochę później.

not. ansa

[fot.PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook