Jedynie prawda jest ciekawa


Michalkiewicz: Walka trzeciego pokolenia UB i AK

02.03.2017

„Tyle wysiłku ubeckie dynastie włożyły, żeby wszelką pamięć o tych ludziach pogrzebać z kretesem, tymczasem nastąpiła zmian pokoleniowa i młodzi ludzie zaczęli odgrzebywać śmietnik historii (…) i w poszukiwaniu korzeni własnych tożsamości, natknęli się na groby bohaterów” - powiedział w rozmowie z „Magna Polonia” Stanisław Michalkiewicz.

„Sama sztuka, to bardzo dobre dzieło napisane przez Wyspiańskiego, na tle prawdziwych wydarzeń. Zupełnie inna sprawą jest to, co zrobił z nią chorwacki reżyser, dodał do tego swoje fantasmagorie” - ocenił skandaliczny spektakl „Klątwa”.   

Oceniając aktorką, która w przedstawieniu dopuściła się wulgarności na figurze św. Jana Pawła II, Michalkiewicz powiedział: „Nie wiedziałem, że z niej taki lachociąg, ale to inna sprawa”. 

Publicysta podkreślił, że nie krytykuje samego faktu stworzenia takiego spektaklu.   

„Głupiec zawsze znajdzie głupca który go uwielbia, więc skoro ktoś chce to wystawiać, niech to robi. Ale nie podoba mi się to, że Teatr Powszechny dostał w ub.r. 8 mln subwencji z ratusza. Jakaś część pieniędzy, jako podatnikowi warszawskiemu, została mi skradziona przez Hannę Gronkiewicz-Waltz” - mówił.  

Jak zaznaczył, jest to „kradzież zuchwała”.   

Dodał jednak, że trzeba w tej sprawie odszukać pozytywy. „Może dobrze się stało, że ten spektakl się ukazał, bo to może być punkt wyjścia do pozbawienia teatrów i innych przedsiębiorstw przemysłu rozrywkowego, dotacji z publicznych pieniędzy” - mówił. „Niech każdy płaci sam za swoje przyjemności” - stwierdził. 

Stanisław Michalkiewicz pytany o krytykę Żołnierzy Wyklętych przez środowiska lewicowe, ocenił, że proces przywracania pamięci o bohaterskich żołnierzach podziemia jest im „nie w smak”.  

„Tyle wysiłku ubeckie dynastie włożyły, żeby wszelką pamięć o tych ludziach pogrzebać z kretesem, tymczasem nastąpiła zmian pokoleniowa i młodzi ludzie zaczęli odgrzebywać śmietnik historii (…) i w poszukiwaniu korzeni własnych tożsamości, natknęli się na groby bohaterów” - powiedział publicysta.  

”To wzbudza nie śmiech wcale, ale żywe zaniepokojenie ubeckich, partyjnych dynastii. Ponieważ to może zagrażać rządowi dusz, jaki mieli już w zasięgu ręki” - dodał.  

Jak podkreślił Michalkiewicz, Żołnierze Wyklęci są konsekwencją Jałty, dlatego należy ten fakt przypomnieć chociażby Brytyjczykom.   

"Jałta jest ciągle otwartą raną w polskiej historii. To nie jest rana zabliźniona,ale wciąż krwawiąca na ciele Polski. Trzecie pokolenie UB walczy z  trzecim pokoleniem AK” - ocenił. 

Michalkiewicz odniósł się także do głosów akcentujących „kontrowersyjność” Niezłomnych.   

„Żołnierze Wyklęci mordowali cywilów? To prawda, że takie rzeczy się zdarzało, ale trzeba rozszyfrować tych cywilów. To w większości byli konfidencji UB, więc to byłą forma obrony koniecznej, samoobrony” - zauważył Stanisław Michalkiewicz 

ak

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook