Jedynie prawda jest ciekawa

Michalkiewicz: Terroryzm wykorzystuje demokrację

04.04.2017

"Nadużywamy słowa „terroryzm”, to o strategia wojenna prowadzona przez słabe narody" - mówił w "Poranku Radia Wnet" Stanisław Michalkiewicz, odnosząc się do zamachu terrorystycznego w Petersburgu.

Michalkiewicz, który był gościem Witolda Gadowskiego w "Poranku Radia Wnet" mówił o wykorzystywaniu zamachów przez słabe państwa do wywierania presji na opinię międzynarodową. 

"Terroryzm jest strategią wojenną prowadzoną przez narody słabe, które nie chcą się pogodzić z miejscem, jakie 100 lat temu wyznaczyli im kierownicy Imperium Brytyjskiego i próbują przy pomocy tej strategii zniwelować przewagę jaką mają państwa uprzemysłowione. Jednym z takich elementów jest przeniesienie wojny na terytorium wroga i te zamachy są tego efektem. Mają na celu skonfundowanie Putina, aby zmusić Rosję do rozciągnięcia swoich sił. Państwo bardzo silne zmuszone do pilnowania wszystkiego, siłą rzeczy lokalnie nie ma już takiej przewagi" - wyjaśniał Michalkiewicz. Publicysta przypomniał również zamachy w Hiszpanii, które wpłynęły na zmianę polityki kraju Półwyspu Iberyjskiego. 

"Ta strategia w niektórych przypadkach okazała się skuteczna. Przypomnę tylko zamachy na pociągi pod Madrytem, w rezultacie tego zamachu całkiem duże państwo europejskie zmieniło o 180 stopni swoją politykę" - przypomniał, dodając: "Terroryzm wykorzystuje demokrację, w której bardzo dużo zależy od nastrojów masowych, które można ewokować i najtańszym kosztem obezwładnia się wolę oporu państw bardzo silnych. To kolosy na glinianych nogach".

kk/Radio Wnet

[fot. Fratria/Adam Chełstowski]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook