Jedynie prawda jest ciekawa


Michalkiewicz: okres umizgów mamy już za sobą

27.06.2016

Wszystko wskazuje na to, że procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie rozpoczęta, bo brytyjskie referendum oznacza tyle, że rząd brytyjski będzie musiał złożyć wniosek o wystąpienie z Unii - powiedział w "Poranku WNET" publicysta Stanisław Michalkiewicz.

 Jak mówił publicysta, kolejnym krokiem będą negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Jeżeli negocjacje doprowadzą do porozumienia, to to porozumienie będzie musiało być przedstawione do zatwierdzenia parlamentowi Europejskiemu i Radzie Europejskiej. Jeśli zatwierdzenie nastąpi, to Wielka Brytania wyjdzie z Unii na uzgodnionych warunkach. Na każdym etapie tej procedury rząd może swój wniosek wycofać. Nic więc nie jest jeszcze przesądzone. Ta procedura może trwać długo. W Tym czasie może się wiele zmienić" - zwraca uwagę Michalkiewicz.

"Warto podkreślić, że jeżeli negocjacje nie doprowadzą do porozumienia, albo nie zostanie ono zatwierdzone, to państwo zainteresowane może wystąpić z UE dopiero po dwóch latach od złożenia wniosku. Przez cały ten czas jest członkiem, którego obowiązują wszystkie rygory stosowne wobec państw członkowskich" - dodał.

"To jest tylko rozpoczęcie pewnej procedury,której końca jeszcze nie znamy. Tym bardziej, że nie znamy nawet nazwiska kolejnego brytyjskiego premiera, który zastąpi premiera Camerona" - zauważył publicysta.

Stanisław Michalkiewicz mówił również o spotkaniu sześciu założycieli UE, które zwołał niemiecki minister Frank-Walter Steinmeier, pod hasłem „Nie oddamy Europy”.

"Widać, że Niemcy uważają się za właściciela Europy. Trudno, żeby oddały ją komukolwiek. Pozostali uczestnicy tego spotkania mitygowali wściekłość ministra Steinmeiera, ponieważ tam nawet znalazło się sformułowanie o zwiększeniu elastyczności wobec krajów, które jeszcze nie dojrzały do ściślejszej integracji. Kierunek tej integracji został wyraźnie nakreślony. Niemcy będą przywracały pruską dyscyplinę w nowej UE. Na to wskazuje jeszcze jedna rzecz. Na spotkanie zwołane w Pradze z inicjatywy pana ministra Waszczykowskiego wprosił się pan minister Steinmeier. Myślę, że w celu zdominowania pozostałych uczestników" - powiedział publicysta.

Jak podkreślił, reakcja niemiecka na Brexit pokazuje, "że okres umizgów mamy już za sobą".

"Niemcy są państwem poważnym. Jeżeli Niemcy przez całe dziesięciolecia żyłowały swoich podatników po to, żeby dogodzić sobie, to ta inwestycja powinna zacząć się zwracać. Ten dzień nastąpił już dawno. Od tej pory skończył się żarty, a powstały schody" - dodał.

Michalkiewicz podkreślił też, że Niemcy zadbały o to, żeby w ramach Unii Europejskiej zachować suwerenność.

"Przypomnę, że tylko Niemcy wpadły na ten pomysł przy ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, że niemiecki TK uzależnił zgodę na ratyfikację Traktatu przez prezydenta Niemiec od uchwalenia ustawy, według której żadne prawo nie może wejść w życie na terenie Republiki Federalnej Niemiec bez uprzedniego zatwierdzenia go przez obydwie izby parlamentu - Bundestag i Bundesrat. Konsekwencje są takie, że Niemcy mogą forsować na terenie UE jakieś rozwiazanie prawne, które następnie będzie musiało wejść w życie we wszystkich krajach, bo żaden innyc kraj nie poczynił do tego zastrzeżenia. Natomiast w Niemczech nie wejdzie. Tylko Niemcy zachowały suwerenność państwową w UE. Pozostałe państwa członkowie o to nie zadbały" - podkreślił publicysta.

 

wkt/RadioWNET

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook