Jedynie prawda jest ciekawa


Michalkiewicz: okres umizgów mamy już za sobą

27.06.2016

Wszystko wskazuje na to, że procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie rozpoczęta, bo brytyjskie referendum oznacza tyle, że rząd brytyjski będzie musiał złożyć wniosek o wystąpienie z Unii - powiedział w "Poranku WNET" publicysta Stanisław Michalkiewicz.

 Jak mówił publicysta, kolejnym krokiem będą negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Jeżeli negocjacje doprowadzą do porozumienia, to to porozumienie będzie musiało być przedstawione do zatwierdzenia parlamentowi Europejskiemu i Radzie Europejskiej. Jeśli zatwierdzenie nastąpi, to Wielka Brytania wyjdzie z Unii na uzgodnionych warunkach. Na każdym etapie tej procedury rząd może swój wniosek wycofać. Nic więc nie jest jeszcze przesądzone. Ta procedura może trwać długo. W Tym czasie może się wiele zmienić" - zwraca uwagę Michalkiewicz.

"Warto podkreślić, że jeżeli negocjacje nie doprowadzą do porozumienia, albo nie zostanie ono zatwierdzone, to państwo zainteresowane może wystąpić z UE dopiero po dwóch latach od złożenia wniosku. Przez cały ten czas jest członkiem, którego obowiązują wszystkie rygory stosowne wobec państw członkowskich" - dodał.

"To jest tylko rozpoczęcie pewnej procedury,której końca jeszcze nie znamy. Tym bardziej, że nie znamy nawet nazwiska kolejnego brytyjskiego premiera, który zastąpi premiera Camerona" - zauważył publicysta.

Stanisław Michalkiewicz mówił również o spotkaniu sześciu założycieli UE, które zwołał niemiecki minister Frank-Walter Steinmeier, pod hasłem „Nie oddamy Europy”.

"Widać, że Niemcy uważają się za właściciela Europy. Trudno, żeby oddały ją komukolwiek. Pozostali uczestnicy tego spotkania mitygowali wściekłość ministra Steinmeiera, ponieważ tam nawet znalazło się sformułowanie o zwiększeniu elastyczności wobec krajów, które jeszcze nie dojrzały do ściślejszej integracji. Kierunek tej integracji został wyraźnie nakreślony. Niemcy będą przywracały pruską dyscyplinę w nowej UE. Na to wskazuje jeszcze jedna rzecz. Na spotkanie zwołane w Pradze z inicjatywy pana ministra Waszczykowskiego wprosił się pan minister Steinmeier. Myślę, że w celu zdominowania pozostałych uczestników" - powiedział publicysta.

Jak podkreślił, reakcja niemiecka na Brexit pokazuje, "że okres umizgów mamy już za sobą".

"Niemcy są państwem poważnym. Jeżeli Niemcy przez całe dziesięciolecia żyłowały swoich podatników po to, żeby dogodzić sobie, to ta inwestycja powinna zacząć się zwracać. Ten dzień nastąpił już dawno. Od tej pory skończył się żarty, a powstały schody" - dodał.

Michalkiewicz podkreślił też, że Niemcy zadbały o to, żeby w ramach Unii Europejskiej zachować suwerenność.

"Przypomnę, że tylko Niemcy wpadły na ten pomysł przy ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, że niemiecki TK uzależnił zgodę na ratyfikację Traktatu przez prezydenta Niemiec od uchwalenia ustawy, według której żadne prawo nie może wejść w życie na terenie Republiki Federalnej Niemiec bez uprzedniego zatwierdzenia go przez obydwie izby parlamentu - Bundestag i Bundesrat. Konsekwencje są takie, że Niemcy mogą forsować na terenie UE jakieś rozwiazanie prawne, które następnie będzie musiało wejść w życie we wszystkich krajach, bo żaden innyc kraj nie poczynił do tego zastrzeżenia. Natomiast w Niemczech nie wejdzie. Tylko Niemcy zachowały suwerenność państwową w UE. Pozostałe państwa członkowie o to nie zadbały" - podkreślił publicysta.

 

wkt/RadioWNET

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook