Jedynie prawda jest ciekawa

Michalkiewicz: Bezpieka wśród Polonii w USA

27.04.2017

„Właściwie nie było żadnego poważniejszego powodu, dlaczego organizacje polskie nie mogłyby współpracować i nagle takie powody są sztucznie wykreowane. Upatruję w tym ukrytej ręki bezpieczniackiej” - ocenił na antenie Telewizji Republika Stanisław Michalkiewicz, publicysta i prawnik.

Dlaczego potęga Polonii amerykańskiej,nie przekłada się na siłę polityczną? Publicysta starał się znaleźć odpowiedź na to pytanie. 

„To jest ogromny potencjał, w Kanadzie trochę mniejszy, w Stanach Zjednoczonych ogromny. Nie przekłada się to na wpływ politycznych z różnych względów. (…) Na to nakładają się różne sprawy, bardziej osobiste, trzymające nawet charakter cech narodowych” - mówił Michalkiewicz. 

„Bywając w Ameryce, namawiam środowiska polonijne by wzniosły się ponad te rozmaite spory i przynajmniej w niektórych kwestiach starały się przemówić jednym głosem, by Polonia włączyła się politykę amerykańską i nie uchybiając niczyim obowiązkom obywatelskim wobec Stanów Zjednoczonych czy Kanady, oddać Polsce wielkie zasługi” - dodał. 

Stanisław Michalkiewicz zwrócił uwagę na ważny w tym temacie problem „konfidentów” i „agentury” w dyplomacji. 

„Często ta sarmacka anarchia jest tylko pozorem, za którym kryją się intencje konfidenckie. Właściwie nie było żadnego poważniejszego powodu, dlaczego organizacje polskie nie mogłyby współpracować i nagle takie powody są sztucznie wykreowane. Upatruję w tym ukrytej ręki bezpieczniackiej” - stwierdził publicysta. 

Jak zwrócił uwagę Michalkiewicz, gdy cała uwaga Ameryki skupia się na sytuacji w Korei Północnej i Syrii, Polska schodzi siłą rzeczy na drugi plan. 

„Ale jeżeli prezydent Trump nie ma głowy do tego, żeby zajmować się polskimi spawami, to nie znaczy, że inni przestaną. Właśnie tym skwapliwiej zaczną się zajmować” - powiedział. 

„Obawiam się, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się rozpoczęcia kolejnej kombinacji operacyjnej, żeby doprowadzić do przesilenia politycznego” - ocenił Stanisław Michalkiewicz.


ak, fot. YouTube/Telewizja Republika

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook