Jedynie prawda jest ciekawa


Michał Karnowski: Tusk ogłosił bankructwo własnej propagandy

18.11.2011

Michał Karnowski: Donald Tusk ogłosił de facto bankructwo tez i haseł własnej propagandy.

W morzu poważnych analiz umykają z expose premiera Donalda Tuska dwa naprawdę zabawne fakty. Pierwszy do obietnica "kontynuowania procesu odchudzania administracji". Tak, dokładnie tak to szef rządu powiedział. ten sam, który zwiększył zatrudnienie - według rożnych szacunków - o 70 - 120 tysięcy urzędników. Drugi zabawny element, choć już na ogolnym poziomie, to obietnica, że "udowodnimy, że Polska może być w wielu sprawach najlepsza w Europie, może być liderem w sprawach, w których do tej pory nawet nam się nie śniło, żeby być liderem". Ciarki przeszły po plecach gdzie to jeszcze po tragedii smoleńskiej, spadku znaczenia międzynarodowego kraju, skokowym wzroście zadłużenia pan Tusk postanowi się wykazać. Gdzie skieruje się jego czujny wzrok lidera?

Ale zostawmy złośliwości. Bez wątpienia było to ważne przemówienie. Donald Tusk ogłosił de facto bankructwo tez i haseł własnej propagandy, stawiania czoła wyzwaniom, świetnemu stanowi finansów państwa. Jeszcze dwa miesiące temu łudził Polaków 300 miliardami. Dziś wiadomo, że miliardy trzeba oddawać. Zielona wyspa już jest nieaktualna. W stylu typowym dla tej władzy - bez powiedzenia wprost jaka jest sytuacja finansów państwa, z ukrywaniem wyrzeczeń w otoczeniu drobnych dodatków (gdy za PRL robiono podwyżki cen żywności ogłaszano jednocześnie obniżki cen.. lokomotyw). Z liczeniem na pochwały powolnych władzy mediów z których żadne zapewne nie policzy ile to każda rodzina na tym wszystkim straci.

Ale propaganda to nie wszystko. Gdy ludziom żyje się gorzej, medialny przekaz przestaje działać. Nawet TVN nie pomoże i to nie dlatego, że ma na razie jeden wóz transmisyjny mniej, ale z powodów ogólnego stanu nastrojów. Reakcja społeczna może być poważna z jeszcze jednego względu - ludzie poczują nie tylko to, że jest trudniej. Uznają także, że zostali oszukani. Bo nikt Tuskowi nie kazał mówić, że nic nie trzeba robić, że liczy się tylko tu i teraz. Nikt nie zmuszał do zaciągania długów, które teraz nas przyduszą. Nic, poza jego osobistym interesem, nie uzasadniało  zmarnowania ostatnich czterech lat na te wszystkie sztuczki i szopki.

Michał Karnowski

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook