Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Michał Karnowski: Tusk ogłosił bankructwo własnej propagandy

18.11.2011

Michał Karnowski: Donald Tusk ogłosił de facto bankructwo tez i haseł własnej propagandy.

W morzu poważnych analiz umykają z expose premiera Donalda Tuska dwa naprawdę zabawne fakty. Pierwszy do obietnica "kontynuowania procesu odchudzania administracji". Tak, dokładnie tak to szef rządu powiedział. ten sam, który zwiększył zatrudnienie - według rożnych szacunków - o 70 - 120 tysięcy urzędników. Drugi zabawny element, choć już na ogolnym poziomie, to obietnica, że "udowodnimy, że Polska może być w wielu sprawach najlepsza w Europie, może być liderem w sprawach, w których do tej pory nawet nam się nie śniło, żeby być liderem". Ciarki przeszły po plecach gdzie to jeszcze po tragedii smoleńskiej, spadku znaczenia międzynarodowego kraju, skokowym wzroście zadłużenia pan Tusk postanowi się wykazać. Gdzie skieruje się jego czujny wzrok lidera?

Ale zostawmy złośliwości. Bez wątpienia było to ważne przemówienie. Donald Tusk ogłosił de facto bankructwo tez i haseł własnej propagandy, stawiania czoła wyzwaniom, świetnemu stanowi finansów państwa. Jeszcze dwa miesiące temu łudził Polaków 300 miliardami. Dziś wiadomo, że miliardy trzeba oddawać. Zielona wyspa już jest nieaktualna. W stylu typowym dla tej władzy - bez powiedzenia wprost jaka jest sytuacja finansów państwa, z ukrywaniem wyrzeczeń w otoczeniu drobnych dodatków (gdy za PRL robiono podwyżki cen żywności ogłaszano jednocześnie obniżki cen.. lokomotyw). Z liczeniem na pochwały powolnych władzy mediów z których żadne zapewne nie policzy ile to każda rodzina na tym wszystkim straci.

Ale propaganda to nie wszystko. Gdy ludziom żyje się gorzej, medialny przekaz przestaje działać. Nawet TVN nie pomoże i to nie dlatego, że ma na razie jeden wóz transmisyjny mniej, ale z powodów ogólnego stanu nastrojów. Reakcja społeczna może być poważna z jeszcze jednego względu - ludzie poczują nie tylko to, że jest trudniej. Uznają także, że zostali oszukani. Bo nikt Tuskowi nie kazał mówić, że nic nie trzeba robić, że liczy się tylko tu i teraz. Nikt nie zmuszał do zaciągania długów, które teraz nas przyduszą. Nic, poza jego osobistym interesem, nie uzasadniało  zmarnowania ostatnich czterech lat na te wszystkie sztuczki i szopki.

Michał Karnowski

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook