Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd wciąż na zielonej wyspie

17.11.2011

Rząd wciąż na zielonej wsypie. Ekipa raczej niezdolna do stawienia czoła kryzysowi

Ile czasu zajmie Joannie Musze nauczenie się ministerstwa sportu? Ba, ile czasu zajmie jej zrozumienie jak działa potężna ministerialna struktura administracyjna? Pewne ze dwa lata. A kiedy Bartosz Arłukowicz rozpracuje tajniki ministerstwa zdrowia i kruczki jakimi doświadczony aparat administracyjny potrafi ograć najbardziej nawet sympatycznych ministrów? Kilkanaście miesięcy to minimum.

Jeszcze trudniej będzie Sławomirowi Nowakowi w gąszczu firm, kontraktów, prawnych sporów i inwestycji planowanych od lat. Nawet zdolny człowiek musi na wgryzienie się w to stracić kawał życia. Jarosławowi Gowinowi też nie można odmówić pracowitości. Jednak zanim rozpozna swoje ministerstwo - sprawiedliwości - sporo wyroków zapadnie w polskich sądach. Żaden z wymienionych nie kierował dotąd dużą strukturą administracyjno-polityczną, każdy wchodzi na obszar dla siebie nowy. Podobnie w przypadku pozostałych, z małymi wyjątkami, nowych nominacji.

Wniosek? To będzie rząd, który długo będzie się uczył. Ekipa raczej niezdolna do stawienia czoła sytuacji dynamicznej, kryzysowi, czemuś co wymaga szybkich ruchów, a więc i znajomości procedur, ludzi, miejsc gdzie można najmniejszym kosztem społecznym dokonać zmian. Widać jednak, ze premier Donald Tusk nie przewiduje jakiegokolwiek przyspieszenia. Oddaje władzę ludziom, którzy będą robili albo to co dotychczas, czyli co najwyżej zarządzali na bieżąco albo uczyli się ministerstw. Rząd nadal uważa, że jest na zielonej wyspie, że liczy się tylko tu i teraz. To smutny wniosek. Gdy uderzy kryzys będziemy jeszcze bardziej bezbronni, a wymuszone wtedy oszczędności będą przypadkowe i bolesne.

O ile ta ekipa w ogóle trudny czas będzie w stanie przetrwać.

Michał Karnowski

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook