Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd wciąż na zielonej wyspie

17.11.2011

Rząd wciąż na zielonej wsypie. Ekipa raczej niezdolna do stawienia czoła kryzysowi

Ile czasu zajmie Joannie Musze nauczenie się ministerstwa sportu? Ba, ile czasu zajmie jej zrozumienie jak działa potężna ministerialna struktura administracyjna? Pewne ze dwa lata. A kiedy Bartosz Arłukowicz rozpracuje tajniki ministerstwa zdrowia i kruczki jakimi doświadczony aparat administracyjny potrafi ograć najbardziej nawet sympatycznych ministrów? Kilkanaście miesięcy to minimum.

Jeszcze trudniej będzie Sławomirowi Nowakowi w gąszczu firm, kontraktów, prawnych sporów i inwestycji planowanych od lat. Nawet zdolny człowiek musi na wgryzienie się w to stracić kawał życia. Jarosławowi Gowinowi też nie można odmówić pracowitości. Jednak zanim rozpozna swoje ministerstwo - sprawiedliwości - sporo wyroków zapadnie w polskich sądach. Żaden z wymienionych nie kierował dotąd dużą strukturą administracyjno-polityczną, każdy wchodzi na obszar dla siebie nowy. Podobnie w przypadku pozostałych, z małymi wyjątkami, nowych nominacji.

Wniosek? To będzie rząd, który długo będzie się uczył. Ekipa raczej niezdolna do stawienia czoła sytuacji dynamicznej, kryzysowi, czemuś co wymaga szybkich ruchów, a więc i znajomości procedur, ludzi, miejsc gdzie można najmniejszym kosztem społecznym dokonać zmian. Widać jednak, ze premier Donald Tusk nie przewiduje jakiegokolwiek przyspieszenia. Oddaje władzę ludziom, którzy będą robili albo to co dotychczas, czyli co najwyżej zarządzali na bieżąco albo uczyli się ministerstw. Rząd nadal uważa, że jest na zielonej wyspie, że liczy się tylko tu i teraz. To smutny wniosek. Gdy uderzy kryzys będziemy jeszcze bardziej bezbronni, a wymuszone wtedy oszczędności będą przypadkowe i bolesne.

O ile ta ekipa w ogóle trudny czas będzie w stanie przetrwać.

Michał Karnowski

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook