Jedynie prawda jest ciekawa


Michał Karnowski: Andrzej Urbański służył Polsce

20.05.2016

Dziennikarz wspomina zmarłego dziś Andrzeja Urbańskiego.

„Miał pouczcie, że wchodzi się na scenę publiczną, po to by służyć Polsce. Ta misja unosiła się nad nim całe jego życie” – powiedział Michał Karnowski na antenie TVP Info.

Dziennikarz „wSieci” oraz wPolityce.pl na antenie TVP Info mówił zmarłym dziś Andrzeju Urbańskim. Przypomniał jakim człowiekiem był były prezes Telewizji Polskiej, jaki miał stosunek do najważniejszych polskich spraw.

„To potworny szok, ogromny smutek. Wszyscy wiedzieliśmy, że walczy z chorobą, że mimo wszystko trudno ta walka przebiega. A jeszcze kilka dni temu na korytarzach TVP uścisnęliśmy dłoń. I takie poczucie, że był blisko, aktywny i mimo tej choroby nie spodziewałem się, że odejdzie. Przypominam sobie wywiad, który wspólnie z bratem przeprowadziliśmy do tygodnika „wSieci” i jego mieszkanie, dom pod warszawą, dom prawdziwego polskiego inteligenta. Dom pełen książek, pełen druków opozycyjnych, prawdziwy dom polskiego inteligenta. Jak słucham tych wspomnień na państwa antenie, to chciałby to uzupełnić o te słowa: „polski inteligent”. Był polskim inteligentem, w takim XIX-wiecznym tych słów znaczeniu. Miał pouczcie, że wchodzi się na scenę publiczną, po to by służyć Polsce. Ta misja unosiła się nad nim całe jego życie. Zawsze był zaabsorbowany sprawami publicznymi, a nigdy nie był zaabsorbowany grami partyjnymi. Pytał: po co to wszystko? O co chodzi? Dokąd zmierzamy? Zawsze szukał sposobów wzmocnienia Polski, polskości, państwa polskiego. To rzecz fundamentalna w jego życiorysie. Znalazł najlepsze możliwe drogi służenia Polsce” – powiedział.

Karnowski mówił o tym jaką rolę Urbański widział przed polskimi dziennikarzami.

„Nigdy nie uległ złudzeniu, że dziennikarstwo to zawód czysto techniczny, że jest to rola tylko i wyłącznie pośrednika. Wiedział, że dziennikarz ma ogromną rolę w życiu publicznym i musi służyć Polsce. Jego życie i osobowość odcisnęły piętno na naszej rzeczywistości. To jest pewna myśl mówiąca o roli polskiego inteligenta”.

Michał Karnowski mówił też o tym jakim dziennikarzem był śp. Andrzej Urbański i jak wyglądała rozmowa z nim.

„Miał do siebie bardzo duży dystans. Można było z nim porozmawiać na naprawdę wysokim poziomie, ale gdybyśmy wzięli początkującego dziennikarza to też wróciłby z dobrym materiałem. Bo była w nim duża pokora. Był to człowiek bardzo szczery, autentyczny i prawdziwy w tej swojej misji. Rozumował w podstawowych kategoriach – to jest prawda, to jest kłamstwo. Był bardzo koncyliacyjny, ale zrobilibyśmy mu krzywdę gdybyśmy nie powiedzieli, że w tej kontemplacyjności ukryta była twarda linia. Zawsze starał się mówić prawdę. Bardzo kibicował projektowi naprawy Rzeczpospolitej i cieszył się, że Polska dostała kolejną szansę wzmocnienia swojej podmiotowości. Widział media publiczne jako coś więcej niż tylko kolejny element rynku” – mówił dziennikarz „wSieci”.

Mly/wPolityce.pl

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook