Jedynie prawda jest ciekawa


Miasto skazane na zagładę

01.08.2012

68 lat temu o godzinie „W” wybuchło Powstanie Warszawskie. Po prawie pięciu latach brutalnej niemieckiej okupacji warszawiacy ponownie stanęli do walki z najeźdźcą. Kiedy historycy rozważają powody tej decyzji, zastanawiają się czy należało rozpoczynać Powstanie, opisują jak wielkie starty przyniosło one Warszawie i jej mieszkańcom, warto abyśmy starali się wczuć w atmosferę poprzedzającą tamte dni.

Warszawa po pięciu latach brutalnej okupacji niemieckiej była skrajnie wymęczona. Tysiące egzekucji ulicznych, łapanki, aresztowania, wywózki do obozów zagłady, katownie gestapo, rozstrzeliwanie więźniów, z tym przez całą okupację spotykali się warszawiacy niemal codziennie. Realia niemieckiej okupacji w Polsce, w tym i w Warszawie, znacząco różnią się od realiów okupowanej Europy Zachodniej. Warszawiacy z brutalnością i bezwzględnością okupanta spotykali się codziennie. W planach niemieckiego nazizmu Polacy mieli stać się niewielką grupą etniczną, bez elit, które były systematycznie likwidowane, bez świadomości narodowej, potrzebną tylko, jako rezerwuar taniej siły roboczej. Polacy w doktrynie niemieckiego nazizmu byli „podludźmi”. 

O tych faktach, o położeniu Polski i Polaków pod okupacją, diametralnie gorszym od narodów zachodniej Europy, nie możemy zapomnieć. Brutalność niemieckiej okupacji miała także swój wpływ na podjęcie decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ta brutalność, wręcz barbarzyństwo w całej pełni widoczne było podczas tłumienia Powstania. Rozkazy niemieckie były jasne: Warszawa jako miasto ma być zrównana z ziemią, a jej mieszkańcy poddani eksterminacji. Niemcy nie ukrywali swoich zamiarów. Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał czytelny rozkaz: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Pamiętajmy także, że tych zbrodni na powstańcach, mieszkańcach Warszawy, zburzenia miasta, dokonali konkretni ludzie. Nie jacyś bezimienni naziści, ale owładnięci chęcią panowania nad światem ówcześni Niemcy. Wybaczenie, wyrzeczenie się zemsty, nie znosi przecież obowiązku pamiętania o prawdzie. Ogrom zbrodni, które popełnili Niemcy podczas drugiej wojny światowej uświadamia nam, że wysoki poziom naukowo-techniczny, czyste i zadbane miasta i wsie, nowoczesne autostrady, punktualne pociągi nie są najważniejszym kryterium w ocenie ludzi i narodów, a wybitne w swoich dziedzinach jednostki mogą przemienić się w bestie, jeśli owładnie ich „rewolucja nihilizmu”.

W 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajmy hołd bohaterskim Powstańcom, Ich heroizmowi i poświęceniu. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!

Marcin Mastalerek

fot. IPN

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook