Jedynie prawda jest ciekawa


To nie to samo co „białe miasteczko”

27.03.2012

o wczorajszym postawieniu dużych namiotów naprzeciwko Kancelarii Premiera w Alejach Ujazdowskich przez związek zawodowy Solidarność w mainstreamowych mediach natychmiast pojawiły się komentarze porównujące „miasteczko emerytalne” z „białym miasteczkiem” zbudowanym przez pielęgniarki w czerwcu 2007 roku w tym samym miejscu.

Do tych porównań  zdaniem komentatorów skłania nie tylko miejsce ich  postawienia ale także odwiedzanie protestujących przez posłów opozycji i wspieranie  ich postulatów.

Protestujące pielęgniarki odwiedzała między innymi poseł Ewa Kopacz z Platformy i Ryszard Kalisz z SLD, a protestujących związkowców Solidarności odwiedził były premier Jarosław Kaczyński i były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

I to chyba wszystkie podobieństwa, które da się w obu przypadkach wymienić. Różnice pomiędzy obydwoma protestami mają jednak charakter zasadniczy.

Pielęgniarki protestujące pod Kancelarią Premiera w 2007 roku domagały się rozmów z premierem Kaczyńskim w sprawie podwyżek ich płac, po tym jak w ciągu 2006 i 2007 roku płace tej grupy zawodowej wzrosły średnio o 30% i były to pierwsze tak wyraźne podwyżki płac dla tej grupy zawodowej po reformie ochrony zdrowia w 1999 roku.

Premier Kaczyński uznał, że system finansowy NFZ nie będzie w stanie wytrzymać kolejnych deklaracji podwyżkowych dla pielęgniarek i w związku z tym odmówił negocjacji z nimi, a te w rewanżu zorganizowały „białe miasteczko”.

W przypadku protestu Solidarności i jej „miasteczka emerytalnego” nie chodzi o sytuację materialną jednej grupy zawodowej ale o dłuższy o 2 lata dla mężczyzn i aż o 7 lat dla kobiet wiek emerytalny. A to dotyczy około 16 milionów pracujących w naszej gospodarce.

Co więcej premier Tusk nie zająknął się nawet o takich zamiarach w parlamentarnej kampanii wyborczej, w expose powiedział na ten temat jedno zdanie, a tak fundamentalne zmiany na niekorzyść wszystkich zatrudnionych chce konsultować zaledwie przez 1 miesiąc i w ciągu kolejnych dwóch uchwalić je w Parlamencie, czyli w tempie iście ekspresowym.

Im dłużej Tusk upiera się przy „gołym” podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat, tym więcej pojawia się w przestrzeni publicznej informacji, potwierdzających nieczyste intencje premiera w tej sprawie.

Determinacja Tuska w sprawie  tych 67 lat wieku emerytalnego  wręcz wskazuje, że prawdziwym powodem tak gwałtownej próby przeforsowania tego rozwiązania jest potwierdzenie tzw. rynkom finansowym, że Polska w przyszłości będzie wiarygodnym dłużnikiem, który regularnie będzie spłacał swoje długi.

Wydłużenie wieku emerytalnego bowiem jak w przypływie szczerości jakiś czas temu powiedział minister Rostowski w radiu Tok FM, to krótszy czas wypłacania świadczeń emerytalnych, a więc zmniejszenie zobowiązań Skarbu Państwa z tego tytułu i tym samym swoista gwarancja, że wystarczy środków publicznych na spłatę rat i odsetek od już ponad 800 mld zł publicznego długu.

Wielu Polaków intuicyjnie wręcz czuje, że rządząca koalicja PO - PSL próbuje ich  w sprawie wieku emerytalnego po prostu oszukać i dlatego pod wnioskiem o referendum Solidarności udało się zebrać w krótkim czasie ponad 1,5 mln podpisów.

Protest pod Kancelarią Premiera jest dodatkową próbą zwrócenia uwagi posłom, że nad tak ogromną liczbą podpisów sprzeciwiających się wydłużeniu wieku emerytalnego, demokratycznie wybrany Sejm, nie może przejść obojętnie.

Debata nad tym wnioskiem przewidziana jest w Sejmie dopiero na najbliższy piątek ale z publicznych zapowiedzi liderów partyjnych wynika, że wniosek Solidarności zostanie poparty przez PiS, Solidarną Polskę i SLD. Przeciwni mają być posłowie Platformy, PSL-u i Ruchu Palikota.

Ale w tym Sejmie zdarzyła się już sytuacja, w której rządząca koalicja  nie miała większości (chodziło o obywatelski projekt ustawy w sprawie zablokowania prywatyzacji koncernu paliwowego Lotos), więc ciągle jest możliwe, że po merytorycznej debacie w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, część posłów rządzącej koalicji, nie podporządkuje się dyscyplinie głosowania za odrzuceniem tego wniosku.

Niezalezna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook