Jedynie prawda jest ciekawa


Mężydło: propozycja rządu najpełniejsza

08.01.2014

Rozmowa z posłem PO Antonim Mężydło.

Stefczyk.info: po tym, jak rząd przedstawił pomysł na walkę z pijanymi kierowcami w wielu komentarzach powtarzało się przekonanie, że cała sprawa przypomina walkę z dopalaczami i kastrowanie pedofilów. Nie boi się pan, że kolejny raz rządowy pomysł okaże się kompromitacją?

Antoni Mężydło: Większość klubów, podobnie jak rząd, chce zaostrzyć kary, większość zgłasza podobne pomysły. Niektóre ugrupowania proponują podobne propozycje, ale bardziej okrojone. Rząd przedstawił zdaje się najszerszy pakiet propozycji, ale w różnych klubach proponowane są podobne rozwiązania – surowość kary, kary finansowe, alkomat w każdym samochodzie itd.

To jednak jeszcze nie dowód na słuszność tych koncepcji i ich skuteczność

Ale jedynym środowiskiem, które krytykuje ten kierunek, są środowiska prawnicze. One uważają, że obecne prawo jest dobre, że jazda po pijanemu jest już uważana za przestępstwo i można zastosować kary już obecne w kodeksie karnym. Nie wiem, czy będziemy mieli zatem rozwiązanie lex specialis, czyli surowsze kary dla tych, którzy jeżdżą po pijanemu, czy będzie stosowany kodeks karny do tej sprawy. Wydaję mi się, że sporu politycznego nie ma wokół propozycji rządu. Nie słyszałem polityków, którzy krytycznie oceniliby ten projekt. Istnieje jednak spór merytoryczny z prawnikami.

Najwięcej emocji budzi pomysł obowiązkowego wożenia alkomatów w samochodach. Co to rozwiązanie zmieni? Czy to nie jest jedynie zapewnianie producentom tych urządzeń lepszej koniunktury?

Jestem członkiem komisji gospodarki i jestem wyczulony na tę kwestię. Szczególnie, że są różnej klasy alkomaty. Niektóre są zupełnie proste i tanie, ale zawodne. A te profesjonalne są niezwykle drogie, ich cena może dochodzić nawet do 1000 złotych. Można byłoby podejrzewać, że taki prosty sprzęt by wystarczył. On jednak nie daje dobrych pomiarów.

Czyli pokazuje zawsze to samo? To po co taki sprzęt?

Nie, nie to samo. Taki sprzęt pokazuje czasem, że ten kto mało wypije ma więcej niż w rzeczywistości alkoholu we krwi, a ten co więcej wypije ma mniejszy wynik.

To dowód, że takich alkomatów nie warto kupować. Powstaje w ogóle pytanie, po co te alkomaty. Co zmieni fakt, że one będą w samochodzie? Przecież pijani kierowcy są świadomi, że jeżdżą wbrew prawu...

To niech nie wsiadają do samochodu, jak pili. To powinna być zasada. Zawsze taka zasada obowiązywała, że jak się piło cokolwiek to człowiek uważa się za pijanego i do samochodu nie wsiada. W innych krajach alkohol jest spożywany w inny sposób i tam np. we Francji jest inne podejście do kwestii picia i prowadzenia pojazdów. Tam się rozróżnia pijącego i pijanego. W Polsce uważało się, że każdy kto wypił jest pijany w tym sensie, że nie może prowadzić. Tak się uważa w naszej kulturze.

Wracam zatem do pytania po co te alkomaty?

To nie był pomysł rządu, to SLD pierwsze wystąpiło z tymi alkomatami. Inne partie też popierają takie rozwiązanie, więc ono może nawet wejść w życie. Natomiast ja jako poseł zajmujący się sprawami gospodarczymi jestem wyczulony na fakt, że to napędzi rynek. Sądzę, że zapotrzebowanie będzie takie, że będą powstawać nowe firmy zajmujące się jedynie tym. Jeśli alkomat miałby się pojawić w każdym samochodzie, a nie tylko w nowych, to przecież chodziłoby o miliony sztuk. Na pewno konieczne będzie jakieś vacatio legis, bowiem potrzeby będą zbyt duże. Mam nadzieje, że jeśli ta ustawa powstanie to vacatio legis będzie tak długie, by przepisy wzmocniły nasz przemysł, a nie prowadziły do rozwoju przemysłu u naszych sąsiadów.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook