Jedynie prawda jest ciekawa


Mężydło o poparciu in vitro: Nie ryzykuję zbawieniem

09.04.2015

Rozmowa z Antonim Mężydłą, posłem Platformy Obywatelskiej.

Stefczyk.info: Jak, określający się jako konserwatywny poseł PO, zagłosuje w sprawie rządowego projektu o in vitro?

Antoni Mężydło, poseł PO: Z pełnym przekonaniem będę głosował za.

A jak do tego ma się stanowisko Episkopatu Polski? - Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o leczeniu niepłodności zawiera rozwiązania, które uniemożliwiają jakikolwiek udział katolika w pracach służących jego przyjęciu – napisali biskupi.

Znam to stanowisko, ale znam też stanowisko ekspertów, których nam wczoraj zaprezentowano podczas spotkania w kancelarii premiera i wiem że to rządowe rozwiązanie jest lepsze niż to, co jest dziś. Oni nam wytłumaczyli, że zarodek jest chroniony. Ten projekt poprawia sytuację. W encyklice z 1995 roku Papież pisał, że zasadne jest popierane stanowiska, które poprawia sytuację katolików a nie podchodzenie doktrynalne do sprawy. I ja myślę, że moja postawia jest właściwa nie tylko jako polityka, który musi dbać o demografię, ale i jako katolika.

Tyle, że ten projekt jest bardzo liberalny. Według wielu ekspertów, nie rządowych, on otwiera furtkę do niszczenia zarodków.

Tam, nie  ma takiej furtki, jak ktoś chce, może mieć pobraną jedną komórkę. Liczba sześciu zarodków - to jest maksymalnie.

A zatem można mrozić zarodki, co nijak nie może mieścić się w katolickim podejściu.

Bo innej technologii nie ma.

Jest. Takie rozwiązanie obowiązuje choćby w Niemczech. I w tym duchu kompromis zaproponowany przez Jarosława Gowina poprawia sytuację i jednocześnie sankcjonuje metodę in vitro. Czemu nie wesprzeć jego?

Ale na razie projektu Gowina nie ma. I on nie ma szans.

Nie ma, bo arytmetyka sejmowa mówi, że jego los jest w rękach konserwatywnych posłów PO.

Ja chyba byłbym skłonny go poprzeć, muszę jednak poznać merytorykę. Interesowałem się filozofią w swoim życiu i względy etyczne są dla mnie istotne, ale myślę, że nie można podchodzić do tego doktrynalnie. Dziś można odnieść wrażenie, że Kościół używa doktryny do walki politycznej. I ja się dziś tego bardziej obawiam niż tego, czy chodzi tutaj o zbawienie.

A nie chodzi tak naprawdę w waszym przypadku o miejsca na listach wyborczych? Słychać, że taką presję stosuje premier Kopacz.

W moim przypadku nie. Ja zawsze mówiłem, że jestem zwolennikiem poparcia tej ustawy.

I chce Pan powiedzieć, że premier nie używała takiego argumentu?

Wobec mnie nie, bo ja byłem przekonany.

A wobec innych?

Ona nas uświadamiała pod względem medycznym. Jako była minister zdrowia miała bardzo ciekawe argumenty.

I wszystkich przekonała?

Pewnie niektórzy ostatecznie się wstrzymają od głosu. Ale to nieliczni. Tu chodzi też o pewną solidarność grupową, partyjną. Takie coś też istnieje.

Solidarność partyjna ponad własne przekonania?

Nie tu chodzi o to, żebyśmy mogli wiedzieć, czego się spodziewać po sobie, żeby nie zaskakiwać premier i kolegów w ostatniej chwili. Musimy sobie otwarcie powiedzieć, kto jak będzie głosował wcześniej. Dyscypliny klubowej nie będzie.

Pani premier musiała policzyć wcześniej, czy się jej uda?

Sensownie jest, żeby to zrobić, jeśli się zgłasza projekt. To będzie sukces partii, ale przede wszystkim samej pani premier. Tak jak konwencja antyprzemocowa.

A związków partnerskich, myślę, że nie ruszy bo jeszcze dziś nie miałyby one szansy. In vitro ma duże poparcie społeczne. To też się liczy. Chyba, że tym głosowaniem miałoby się ryzykować zbawieniem, ale uważam, że tu stanowisko Kościoła jest błędne i ja absolutnie nie czuję, że ryzykuję zbawieniem głosując za. Czuję, że Kościół dziś jest bardzo zaangażowany politycznie. I mogą się rodzić podejrzenia, że o to tu mu chodzi.

Rozmawiała AWK

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook