Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: Walczyć o wrak, mimo wszystko

20.12.2012

Opracujmy matrycę logistyczną sprowadzenia wraku, zastrzeżmy, że sami zajmiemy się przygotowaniami, wytypujmy ośrodki naukowe, które zajmą się ekspertyzami. Nie rezygnujmy! - apeluje w "Naszym Dzienniku" Magdalena Merta, wdowa po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury i dziedzictwa narodowego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Warto zastanowić się nad przyczynami i znaczeniem polskich niepowodzeń i rosyjskiego krętactwa w sprawie wraku - pisze Magdalena Merta, zwracając uwagę na fakt, że Komisja Millera, prowadząc śledztwo bez kluczowego dowodu, dostarczyła Rosjanom mocnego argumentu, świadczącego o tym, że wrak nie jest nam do niczego potrzebny.

"Poradzili sobie wprawdzie tak, jak komuniści poradzili sobie z przypisaniem Niemcom zbrodni katyńskiej, ale raport udało się wysmażyć i jego wiarygodności zajadle bronić. Okazało się, że tylko niemądrzy Amerykanie potrzebują wydobywania z oceanu czy dżungli najdrobniejszych elementów rozbitych samolotów, żeby określić przyczynę, dla której spadły – znacznie mądrzejszym od nich Polakom wystarczą dokumenty i opinie, które w swej łaskawości zechce dostarczyć im Rosja" - pisze Merta.

Zastanawia się przy tym, do czego potrzebny jest wrak Rosjanom. - Do zawalania płyty lotniska? Do upokarzania polskiego państwa? Czy też ze względów pragmatycznych, czyli z obawy, co można znaleźć, gdyby poddało się tupolewa badaniom. Bo nawet wrak wyczyszczony może nosić ślady czyszczenia i stawiać władze rosyjskie w jak najgorszym świetle - podkreśla, wskazując, że strona polska otrzymując od rosyjskiej wciąż nowe powody konieczności przetrzymywania wraku, powinna je po kolei zbijać.

"Przedsięwzięcie jest kosztowne? Wszystkie tego typu działania sporo kosztują, ale przecież strona polska, domagając się zwrotu tupolewa, liczy się z wydatkami. Akcja jest logistycznie trudna? Opracujmy więc matrycę logistyczną tego projektu, sprowadzajmy wrak na raty, starannie przygotowując do tego poszczególne elementy. I co ważne: zastrzeżmy, że sami się tymi przygotowaniami zajmiemy, nie powierzając tych czynności rosyjskim barbarzyńcom wyspecjalizowanym w rąbaniu szyb łomami. Wytypujmy już teraz ośrodki naukowe, którym powierzymy ekspertyzy, dowiedzmy się, jak dużo czasu potrzeba na przeprowadzenie wnikliwych badań itp." - apeluje wdowa po śp. Tomaszu Mercie.

- Nie rezygnujmy - pisze Magdalena Merta, nawołując, by nie zniechęcać się nawet, jeśli działania polskiej dyplomacji uznajemy za nieskuteczne. Jej zdaniem, należy powracam z tym zagadnieniem na forum międzynarodowe, bo jeśli nie dziś, mogą zaowocować po latach.


kop / Nasz Dziennik
[fot. KBWLLP]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook