Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: Walczyć o wrak, mimo wszystko

20.12.2012

Opracujmy matrycę logistyczną sprowadzenia wraku, zastrzeżmy, że sami zajmiemy się przygotowaniami, wytypujmy ośrodki naukowe, które zajmą się ekspertyzami. Nie rezygnujmy! - apeluje w "Naszym Dzienniku" Magdalena Merta, wdowa po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury i dziedzictwa narodowego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Warto zastanowić się nad przyczynami i znaczeniem polskich niepowodzeń i rosyjskiego krętactwa w sprawie wraku - pisze Magdalena Merta, zwracając uwagę na fakt, że Komisja Millera, prowadząc śledztwo bez kluczowego dowodu, dostarczyła Rosjanom mocnego argumentu, świadczącego o tym, że wrak nie jest nam do niczego potrzebny.

"Poradzili sobie wprawdzie tak, jak komuniści poradzili sobie z przypisaniem Niemcom zbrodni katyńskiej, ale raport udało się wysmażyć i jego wiarygodności zajadle bronić. Okazało się, że tylko niemądrzy Amerykanie potrzebują wydobywania z oceanu czy dżungli najdrobniejszych elementów rozbitych samolotów, żeby określić przyczynę, dla której spadły – znacznie mądrzejszym od nich Polakom wystarczą dokumenty i opinie, które w swej łaskawości zechce dostarczyć im Rosja" - pisze Merta.

Zastanawia się przy tym, do czego potrzebny jest wrak Rosjanom. - Do zawalania płyty lotniska? Do upokarzania polskiego państwa? Czy też ze względów pragmatycznych, czyli z obawy, co można znaleźć, gdyby poddało się tupolewa badaniom. Bo nawet wrak wyczyszczony może nosić ślady czyszczenia i stawiać władze rosyjskie w jak najgorszym świetle - podkreśla, wskazując, że strona polska otrzymując od rosyjskiej wciąż nowe powody konieczności przetrzymywania wraku, powinna je po kolei zbijać.

"Przedsięwzięcie jest kosztowne? Wszystkie tego typu działania sporo kosztują, ale przecież strona polska, domagając się zwrotu tupolewa, liczy się z wydatkami. Akcja jest logistycznie trudna? Opracujmy więc matrycę logistyczną tego projektu, sprowadzajmy wrak na raty, starannie przygotowując do tego poszczególne elementy. I co ważne: zastrzeżmy, że sami się tymi przygotowaniami zajmiemy, nie powierzając tych czynności rosyjskim barbarzyńcom wyspecjalizowanym w rąbaniu szyb łomami. Wytypujmy już teraz ośrodki naukowe, którym powierzymy ekspertyzy, dowiedzmy się, jak dużo czasu potrzeba na przeprowadzenie wnikliwych badań itp." - apeluje wdowa po śp. Tomaszu Mercie.

- Nie rezygnujmy - pisze Magdalena Merta, nawołując, by nie zniechęcać się nawet, jeśli działania polskiej dyplomacji uznajemy za nieskuteczne. Jej zdaniem, należy powracam z tym zagadnieniem na forum międzynarodowe, bo jeśli nie dziś, mogą zaowocować po latach.


kop / Nasz Dziennik
[fot. KBWLLP]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook