Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: „Tusk ucieka przed pytaniem, co go tak ucieszyło”

09.11.2013

Mam wrażenie, że należymy do zupełnie innych światów. Najwyraźniej nie wszyscy rozumieją herbertowską „potęgę smaku”. Mam też świadomość, iż niewiele z tym można zrobić, bo takie reakcje są zarezerwowane tylko dla pewnego typu ludzi – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Magdalena Merta, wdowa po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Donald Tusk z ogromną irytacją odniósł się do pytania o zdjęcie z okładki „wSieci”, zrobione w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. „Nie będę komentował niczego, co prezentuje nieprzyzwoity tygodnik!” - stwierdził. Co pani sądzi o takiej reakcji?

Magdalena Merta: Premier ucieka w ten sposób przed pytaniem, co go tak ucieszyło 10 kwietnia. Ale myślę też - z punktu widzenia rodzin ofiar – że najmniejszym naszym zmartwieniem są reakcje ludzi, których tak naprawdę tragedia smoleńska nic nie obeszła. Znacznie więcej zła wynika z nierzetelnego śledztwa, kłamstw i matactw, niż z tego, iż ktoś się dobrze bawił na wieść o śmierci polskiego prezydenta i towarzyszącej mu ekipy. Reakcje Donalda Tuska są jego sprawą i to on w swoim sumieniu musi rozstrzygnąć na ile była to reakcja właściwa. Natomiast podłe postępowanie wobec prawdy smoleńskiej stanowi prawdziwy problem. Więcej mam zastrzeżeń do złego funkcjonowania polskiego państwa, niż do emocji pojedynczych ludzi. Nie ich emocje są naszym problemem, lecz nieudolność i nieumiejętność zarządzania krajem.

Czy to zdjęcie dla pani nie jest zagadkowe, bulwersujące? Jak pani je odbiera?

Mam wrażenie, że należymy do zupełnie innych światów. Najwyraźniej nie wszyscy rozumieją herbertowską „potęgę smaku”. Mam też świadomość, iż niewiele z tym można zrobić, bo takie reakcje są zarezerwowane tylko dla pewnego typu ludzi. Osobą, która chyba najpodlej zareagowała na śmierć naszych bliskich był Janusz Palikot. Ale w obliczu śmierci jego matki, nikt z nas nie umiałby sobie z tego drwić. Nikt z nas nie umiałby wziąć takiego odwetu. Bo jedyne, co możemy w tej sytuacji powiedzieć Palikotowi, to że mu współczujemy. Zawsze będziemy się pod tym względem różnić. Nie uśmiechnęłabym się na wieść o tym, że premier stracił kogoś bliskiego.

Czy zachowanie Tuska i Putina nie powinno być przedmiotem dociekań? Czy nie należałoby wyjaśnić z czego się w tym momencie cieszyli, co ustalili?

Oby miało to znaczenie drugorzędne.  Mam przeczucie, że gdyby była to radość wynikająca z powodzenia jakiejś misji, to byłaby raczej starannie ukrywana. Ale oczywiście nie mam pewności.

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie zaboru rzeczy po pani śp. mężu.  Jak pani przyjmuje tę decyzję?

Sprawa znalazła się w sądzie, który podtrzymał część z tego, co było w zażaleniu na decyzję śledczych. Cały czas mam nadzieję, że znajdzie się obrączka mojego męża. Ta nadzieja jest co prawda coraz słabsza, ale wciąż tego nie wykluczam. Mam poczucie, że muszę zrobić w tej sprawie wszystko, co tylko jest możliwe, żeby przynajmniej samej sobie nie mieć nic do zarzucenia, że czegoś nie dopełniłam.

Gdzie ta obrączka może się znajdować?

Myślę, że została w polskich rękach w Moskwie, że nigdy nie trafiła do Polski. Ale nie mam na to żadnych dowodów. Została w Moskwie pokwitowana Rosjanom i przekazana do ambasady. Nikt jej jednak tam nie szukał, prokuratura nie zadała sobie takiego pytania, czy ona może tam być. Mimo wyraźnych sugestii z naszej strony i spójnych zeznań, że nikt jej w Polsce nie oglądał. Ostatni raz widziano ją w ambasadzie w Moskwie.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

Not. JUB

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook