Jedynie prawda jest ciekawa


Merta: „Tusk ucieka przed pytaniem, co go tak ucieszyło”

09.11.2013

Mam wrażenie, że należymy do zupełnie innych światów. Najwyraźniej nie wszyscy rozumieją herbertowską „potęgę smaku”. Mam też świadomość, iż niewiele z tym można zrobić, bo takie reakcje są zarezerwowane tylko dla pewnego typu ludzi – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Magdalena Merta, wdowa po śp. Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Donald Tusk z ogromną irytacją odniósł się do pytania o zdjęcie z okładki „wSieci”, zrobione w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. „Nie będę komentował niczego, co prezentuje nieprzyzwoity tygodnik!” - stwierdził. Co pani sądzi o takiej reakcji?

Magdalena Merta: Premier ucieka w ten sposób przed pytaniem, co go tak ucieszyło 10 kwietnia. Ale myślę też - z punktu widzenia rodzin ofiar – że najmniejszym naszym zmartwieniem są reakcje ludzi, których tak naprawdę tragedia smoleńska nic nie obeszła. Znacznie więcej zła wynika z nierzetelnego śledztwa, kłamstw i matactw, niż z tego, iż ktoś się dobrze bawił na wieść o śmierci polskiego prezydenta i towarzyszącej mu ekipy. Reakcje Donalda Tuska są jego sprawą i to on w swoim sumieniu musi rozstrzygnąć na ile była to reakcja właściwa. Natomiast podłe postępowanie wobec prawdy smoleńskiej stanowi prawdziwy problem. Więcej mam zastrzeżeń do złego funkcjonowania polskiego państwa, niż do emocji pojedynczych ludzi. Nie ich emocje są naszym problemem, lecz nieudolność i nieumiejętność zarządzania krajem.

Czy to zdjęcie dla pani nie jest zagadkowe, bulwersujące? Jak pani je odbiera?

Mam wrażenie, że należymy do zupełnie innych światów. Najwyraźniej nie wszyscy rozumieją herbertowską „potęgę smaku”. Mam też świadomość, iż niewiele z tym można zrobić, bo takie reakcje są zarezerwowane tylko dla pewnego typu ludzi. Osobą, która chyba najpodlej zareagowała na śmierć naszych bliskich był Janusz Palikot. Ale w obliczu śmierci jego matki, nikt z nas nie umiałby sobie z tego drwić. Nikt z nas nie umiałby wziąć takiego odwetu. Bo jedyne, co możemy w tej sytuacji powiedzieć Palikotowi, to że mu współczujemy. Zawsze będziemy się pod tym względem różnić. Nie uśmiechnęłabym się na wieść o tym, że premier stracił kogoś bliskiego.

Czy zachowanie Tuska i Putina nie powinno być przedmiotem dociekań? Czy nie należałoby wyjaśnić z czego się w tym momencie cieszyli, co ustalili?

Oby miało to znaczenie drugorzędne.  Mam przeczucie, że gdyby była to radość wynikająca z powodzenia jakiejś misji, to byłaby raczej starannie ukrywana. Ale oczywiście nie mam pewności.

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie zaboru rzeczy po pani śp. mężu.  Jak pani przyjmuje tę decyzję?

Sprawa znalazła się w sądzie, który podtrzymał część z tego, co było w zażaleniu na decyzję śledczych. Cały czas mam nadzieję, że znajdzie się obrączka mojego męża. Ta nadzieja jest co prawda coraz słabsza, ale wciąż tego nie wykluczam. Mam poczucie, że muszę zrobić w tej sprawie wszystko, co tylko jest możliwe, żeby przynajmniej samej sobie nie mieć nic do zarzucenia, że czegoś nie dopełniłam.

Gdzie ta obrączka może się znajdować?

Myślę, że została w polskich rękach w Moskwie, że nigdy nie trafiła do Polski. Ale nie mam na to żadnych dowodów. Została w Moskwie pokwitowana Rosjanom i przekazana do ambasady. Nikt jej jednak tam nie szukał, prokuratura nie zadała sobie takiego pytania, czy ona może tam być. Mimo wyraźnych sugestii z naszej strony i spójnych zeznań, że nikt jej w Polsce nie oglądał. Ostatni raz widziano ją w ambasadzie w Moskwie.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

Not. JUB

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook